Ac Anti-Ch trachomatis IhA pozitiv in sarcina

Ac Anti-Ch trachomatis IhA pozitiv in sarcina | Autor: alinusha06

Link direct la acest mesaj

sunt isarcinata in 14 sapt si rezultataul analizelor este urm :
ac anti cmv igm -negative
ac anti toxoplasma igm -negative
ac anti toxoplasma igg-negative
ac anti ch trachomatis iga-POZITIV -iar intervalul de referinta arata ca trebuia sa fie negativ
ac anti ch trachomatis igg -pozitiv intervalul de ref -negativ
ac anti virus rubeols igg-positive
ac anti cmv igg -positive
ac anti hcv -nonreactive
ag hbs nonreactive
imi poate interpreta cineva care cunoaste rezultatul analizelor?nu am tot buletinul analizelor lucrat iar cu doctora mea nu pot lua legatura decat peste 10 zile .
astept raspuns
multumesc

flori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_06 spune:

draga mea,
si eu am aceeasi problema. doctorii spun ca iga-ul n-ar fi relevant la chlamydia si ca sunt ok. tu ce ai facut pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Fetelor, ce-ati facut pan' la urma cu rezultatul la analiza asta - ac anti ch trachomatis iga - ca si mie mi-a iesit la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_06 spune:

pai n-am facut nimic cu ea ca nu-i prea concludenta. de fapt serologia de chlamydia nu se mai foloseste la diagnosticare in tarile dezvoltate. se pare ca antigenii pe care aceasta serologie ii depisteaza pot ramane in organism f multa vreme dupa ce bacteria a fost de fapt eradicata.

eu insa maine ma duc sa fac analiza de chlamydia PCR (renuntasem sa sper ca se face si in romania si iata ca am gasit-o) care este cea mai buna ptr diagnosticare. laboratorul care o face se numeste genetic lab, in bucuresti - au site si poti vedea adresa. te duci cu 30 ml din prima urina de dimineata si in 7-10 zile ai raspunsul, pret 150 ron (mai mult ca o analiza obisnuita, dar eu as fi dat si mult mai mult, asa vreau sa ma lamuresc odata daca mai am sau nu chlamydia)

Mergi la inceput