Iubire neconsumata... Voi ati trecut prin asa ceva

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

buna!fetele ti-au scris mai multe...si bune!
eu ma rezum la atat: consolideaza-ti relatia cu sotul si bucura-te de ceea ce este frumos in fam voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

hai sa impartim un pic lucrurile in bucatele :

- bucata 1 : el ca persoana - ai spus ca v-ati vazut si nu ti s-a parut ca realitatea conserva calitatile pe care i le atribui. Ceea ce inseamna ca nu el personal e problema ta, ci ceea ce reprezinta el. Ceea ce ne duce la
-bucata 2 : el ca simbol - el reprezinta pentru tine un ideal, sau sa zicem cumulul nevoilor tale neimplinite : afectiunea tatalui, iubirea dincolo de rutina casnica, libertatea de a alege a tineretii. Completeaza tu lista. Este de fapt un mecanism defensiv, un sanctuar sa zicem, unde te retragi cand lucruril nu merg cum iti doresti. Sanctuarul in sine nu e nici rau nici bun, modul cum il folosesti este cel care imprima un sens negativ sau pozitiv. Daca este o modalitate de a te calma sau o mica gradina secreta , o lume in care te duci uneori ca sa iti incarci bateriile, este ok, daca insa s-a transformat intr-un tampon intre tine si problme tale, nu mai e ok. Deci daca te folosesti de ce acest simbol ca sa nu iti rezolvi problemele din viata de zi cu zi (adica "ma simt trista din cauza lui" sau "m-am indepartat de sot pentru ca ma fgandesc la EL") atunci inseamna ca s-a transformat in obsesie
Ceea ce ne duce la :
- bucata 3 : el ca obsesie - nu cred ca mai e cazul sa spun ca nu e sanatos sa obsedezi pe tema unei obsesii. Pana si faptul ca scrii pe acest forum denota si o componenta care hraneste obsesia. Chiar daca rational iti doresti sa schimbi acest lucru, o alta parte din tine se bucura ca iti poti petrece timpul liber mental obsedand un pic pe tema "cum sa scap de aceasta obsesie".

Soolutia este ca intotdeauna in tine - chiar daca e un cliseu. De ceea ce doresti cu adevarat. De puterea ta mentala de a separa persoana lui de ceea ce reprezinta el, de a crea mecanisme mentale care sa raspunda celor obsesionale, de a-ti disciplina gandurile atunci cand o iau razna si mai ales de a face un efort pentru a rezolva ceea ce te nemultumeste in viata de zi cu zi.

30s + Sophia

Mergi la inceput