Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Va multumesc tuturor pentru mesaje.
Aveti dreptate in tot ceea ce spuneti.
Important este ca am copii sanatosi si foarte frumosi.Da sunt frustrata de faptul ca nu m-a ajutat natura sa nasc natural. Insa cand am nascut-o pe Ingrid am simtit ca nasc, adica am avut contractii si am simtit ca bebele meu "lucreaza" cu mine, ca abia asteptam sa ne intalnim.Desigur ca acele emotii sunt unice si merita sa suferi putin prin durere caci altfel nu ai avea cu ce sa compari nasterea.
Cand s-a nascut Ian nu am avut parte de emotia nasterii. M-am dus pe picioare, ca sa spun asa.Trebuia sa nasc pe 25-26 martie insa am nascut pe 16 "ca sa nu riscam" dupa cum a spus dr. meu.

Inca ceva: Ingrid s-a nascut in ziua de Craciun iar Ian ar fi trebuit sa se nasca de Buna Vestire, adica tot pe data de 25. As fi vrut sa insist sa il nasc pe Ian pe 25 martie....!!!!
O sa imi treaca cu timpul.Dar tare as fi vrut sa am puterea sa decid eu cand sa se nasca, daca tot trebuia sa decida cineva.

Va rog sa imi spuneti daca data la care vi-a revenit menstruatia este identica cu data la care ati nascut.
Va multumesc.


Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si eu ceva timp dupa ce am nascut am avut un pui de depresie pe tema "da' io de ce n-am putut naste normal?". Mai tarziu mi-am dat seama ca era o prostie si ca am pierdut timp pretios gandindu-ma la ceva ce nu mai putea fi rezolvat, in loc sa ma bucur pe deplin de copil.
Nici cu mine n-a "lucrat" copilul. N-a vrut deloc sa se nasca. L-am nascut la 41sapt. si 3 zile, dupa o incercare de inducere nereusita. A doua zi dupa inducere m-a bagat in operatie. Copilul n-a cerut in nici un fel sa se nasca in ziua aia, asa a decis dr.
N-am stiut nimic de legatura intre nastere si prima menstruatie. Intradevar, menstruatia mi-a venit la fix 6 luni de la nastere. Si cum spuneam ziua n-a fost decisa de copil. Chiar crezi ca eista o legatura?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

zadi,tu nu esti cea care in 2004 parca,faceai tratament,pt ca aveai sindrom antifosfolipidic,sau ceva probleme de coagulare a sangelui?te intreb pt ca si eu am acest sindrom si in 2005 am nascut prin cezariana un baiat de 4650kg si 53cm.dar nu marimea copilului a fost motivul cezarianei mele ci faptul ca dr mi a spus ca se impune cezariana,caci din cauza injectiilor anticoagulante,pe care le faceam zilnic,riscam sa mor si eu si copilul daca travaliul era prea lung.cat despre framantarile tale,eu zic ca nu si au rostul.citeste subiectul//copii cu probleme neurologice//de aici,de pe forum si vei vedea ca 99 la suta din cazuri sunt nascuti normal si au suferit diverse traume in tp travaliului sau expulziei.vedeta oana cuzino,care este si medic,chiar spunea candva ca a ales sa nasca prin cezariana,desi nu avea probl de ordin medical,tocmai pt ca a vazut multi copii ramasi cu sechele dupa o nastere normala.eu daca n as fi avut problemele care sa ma faca sa nasc prin cezariana,cred ca totusi tot cezariana as fi ales,dar nu pt ca mi e frica de durerile nasterii,ci pt ca mi era frica sa nu pateasca copilul ceva.eu dupa opertaie m am simtit ingrozitor,am pierdut f mult sange in tp operatiei,am avut drena 3 zile si operatia mi a supurat 2 saptamani.asa ca nu cred ca o nastere normala poate fi mai rau.dar copilul e sanatos si asta e tot ce conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Zadi.....sunt lucruri mult mai importante in viata ta care ar trebui sa te framante...Considera-te norocoasa ca ai doi copii,nu unul.Considera-te norocoasa ca ai aceste doua minuni pe cand alte femei nu pot avea parte de asta si ar da orice sa fie in locul tau...
Eu una nu consider nimic rau intr-o cezariana.Sa stii ca mamica esti si ar trebui sa te simti din momentu in care afli de bebelus care creste in tine..Mamica esti din prima bataie a inimioarei bebelusului.Nu ar trebui sa afecteze pe nimeni a nu se simti mamica dupa o nastere prin cezariana.Chiar daca esti doar pasiva la nastere asta nu inseamna ca nu te invadeaza mii de sentimente...care la urma urmei indiferent de aducerea pe lume a celui mic sunt aceleasi sentimente si cel mai important...acela de a fi mami.
Nu ar trebui sa te doara ca nu ai nascut normal..
Multumeste-i la D-zeu ca minunile tale sunt sanatoase...pentru ca asta este cel mai important...
Acum vreau sa te intreb daca ai fi nascut normal...oare copii tai ar fi avut aceasi soarta?Asta apropo de astre.Dar daca unul din copii tai l-ai fi nascut normal si suferea la nastere atunci nu te gandeai automat la cezariana?Eu zic ca pentru tine si nu numai ar trebui sa-ti pese de sanatatea copiilor nu de felul aducerii pe lume a acestora.Eu cred ca ai o depresie post-partum.
Eu am nascut pe 5 iunie si CM a venit pe 2 august.Daca nasteam normal eu puteam sa mor.Bebe meu a fost in pozitie pelvina(sapta39),si mai mult aveam dureri de uter ingrozitoare.Deci pana la urma ce e mai important sanatatea lor (cat si a noastra,ca doar n-om vrea sa lasam copii crescand fara noi,mamele)sau felul aducerii pe lume a acestora?.Uite ca cezariana este un caz fericit in medicina.Ajuta atat mama cat si copilu.

P:S= Tu ai taietura de 30cm?Pai a mea are numai 10 cm.Si bebe a avut 3.800.Tu te-ai refacut in 6 luni?Eu intr-o saptamana eram ca noua.

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
http://b1.lilypie.com/jbh6p3/.png[/img" target="_blank">varsta lui Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Imi permit si eu sa iti dau acelasi sfat care a mai fost dar de fete mai sus, bucura-te de copilasii tai si nu cauta motive de nefericire caci e pacat. Esti de 2 ori mamica si asta este cel mai important. Hai sa iti dau si ex. personal:am nascut prin cezariana neprogramata (cezariana de urgenta) avind probleme mari cu tensiunea arteriala in timpul sarcinii (plus toate complicatiile care apar la eclampsie!). Cezariana a fost singura posibilitate de a naste (am un baietel super sanatos, slava Domnului, care are acum 2 ani) si nu am suferit de mari dureri, dupa 12 ore de la operatie am mers pe propriile picioare (cu putin ajutor dar a mers), m-am refacut foarte repede. Cred ca un articol pe tema cezarienei cu atitea generalizari nu reflecta totusi realitatea care este specifica fiecarui caz(femeie) in parte.

Bucura-te de minunile tale si priveste "jumatatea plina a paharului"!

Toate cele bune,

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Ai doi copii sanatosi? Bravo! Sa iti traiasca!
Deci, care era problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Va multumesc.
Ma bucur din plin de copii mei. Ii iubesc maxim in fiecare secunda.Ingrid seara ma intreaba "ma ubesti?" si tot ea raspunde "pan'la soale".

Da, eu sunt Zadi care a nascut in 2004 si in 2007.In ambele sarcini am facut injectii cu anticoagulant de la inceputul sarcinii si pana la 4 luni dupa nastere. Acum iau tanakan.
Desigur ca ma consider norocoasa ca am acesti copii minunati. Cine ma recunoaste stie ca la inceput cand imi doream bebe mi s-a spus ca am o sansa la un milion. Si nu a fost asa.Am un intalnit un medic super care mi-a dat sanse din prima si a avut dreptate.

Cicatricea de la cezariana s-a restrans acum si are 17 cm. Desi am fost taiata de 2 ori se vede o singura taietura. Cand am ajuns acasa de la spital am vazut atat eu cat si sotul meu ca aveam 2 taieturi paralele la o distanta de 0,5 mm una de alta. Insa dupa cateva luni se vede o singura taietura -mare artist medicul meu!

Sunt fericita cu copii mei.La fel va doresc si voua.


Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Draga Zadi,

Eu am nascut prin cezariana dar....la termen. M-a lasat medicul pana s-a rupt memebrana si am inceput sa pierd lichidul. Adica......mai tine si de medic. Am convenit amandoi sa fac cezariana (initial a fost alegerea mea) dar in momentul in care am ajuns la spital cu contractii s-a constatat ca bebelinul meu nu se intorsese cu caputul in jos (pelvin).
Repet......depinde de medic. Fiecare cred ca stie ce este mai bine ptr. puiul tau din punct de vedere medical.


O zi bunuta.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mai Zadi... eu am nascut "natural" cand a vrut medicul. Eu din Pitesti nasteam in Bucuresti.
M-am dus tot pe picioare (cu tramvaiul) la spital. Mi s-a indus nasterea cu niste pastilute pe care medicul n-a vrut sa spuna ce sunt. Si noaptea am nascut repede un baietel superb... intrasem in luna a 10 si el nici gand sa vina.
Eu sunt convinsa ca asa a vrut Dumnezeu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

si pe mine ma doare subiectul asta... si baietelul meu s-a nascut prin
cezariana -se pare ca de ceea ce mi-a fost frica n-am scapat . Nici acum nu
stiu daca am luat sau nu o decizie buna, dar dat fiind presiunile din jurul
meu pentru care la vremea respectiva nu eram pregatita asa ca imi acord
circumstante atenuante :) In fine medicii au constatat ca bataile inimii lui
scad la fiecare contractie asa ca au hotarat sa-mi faca o cezariana de
urgenta. doctorita care m-a asistat mi-a sugerat acest lucru, dupa care a
mai cerut o opinie, a sefei de sectie si in final mi-au dat o hartie sa semnez
ca sunt de acord. ce era sa fac? acum cu mintea limpede ma gandesc ca
poate au facut asta doarca sa nu riste nimic, ca poate daca le puneam mai
multe intrebari as fi ales altceva. Din fericire eu n-am suferit in urma
cezarienei, m-am recuperat in cateva zile, ca mi-au bagat medicamente din
greu prin perfuzii. (asta e un alt regret al meu , ca mi-am alaptat copilul in
timp ce luam medicamente la greu prin perfuziile alea)

Mie imi pare tare rau ca n-am nascut acasa, ca la vremea respectiva n-am
inteles cat de important este ca copilul sa vina pe lume intr-un mediu cald,
fara lumina si zgomote puternice, fata sa fie cantarit, masurat si spalat ca
si cum ar fi un obiect. De multe ori ma apuca durerea de cap gandindu-ma
la cate greseli am facut, si cele mai multe din cauza ca nu m-am informat.

Acum sunt mai informata in privinta asta :)) dar fac greseli in alta parte



Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput