Lucruri greu de spus . . .

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Fetelor tare va multumesc pentru sfaturi. Cred totusi ca mai bine tac, nu produc valuri, ca oricum nu as produce decat stres. Poate as deschide si niste ochisori inchisi care isi imagineaza niste chestii pre frumoase, dar as face-o intr-un mod destul de barbar.
Dar ma simt atat de frustrata, cand vad ca in fata e una si in spate barfa si rautatile sunt cat muntele de-mi vine sa mor . Nu pot sa sufar prefacatoria asta.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:

Dar ... daca o fac, voi indurera la maxim o persoana draga mie, care in nici un caz nu-si imagineaza asa ceva, voi infuria pe altele tot dragi mie, si-mi voi aduce pe cap toate blestemele si afuriseniile creaturii.
Si iar ma intreb, ce ma fac? Ce ma fac io cu oamenii astia? Ca io sunt om dintr-o bucata, zic in fata ce-i de zis, nu ma ascund dupa colturi si pe langa garduri, macar stii cum stai cu mine, dar in cazul de fata ma simt prinsa in cursa.




Doamne ce ma mananca limba si pe mine sa spun niste lucruri!!!

Situatie pe care sincer n-as fi vrut sa o aflu ca m-am enervat la culme.
"-Va fi ziua lui X.Vreau sa-i fac un cadou frumos ca sa o impresionez.Costa cadoul asta cam multisor pt gusturile mele(bani are dar nu e dispusa sa cheltuie deci nu-i problema ca e saraca) ,nu dau eu atatia bani pe ea,dar vreau sa-i fac impresie buna (adica sa-i dea impresia cat de mult tine la ea vezi doamne).
Uite ca am gasit si solutia ! Il sun pe sotul ei si-i spun sa-mi dea bani sa-i cumpar cadou de ziua nevestii dar nu carecumva sa-i spuna de combinatie ca jar mananca."
Zis si facut.

Ei ce parere aveti?

In toata povestea asta ,X nu intelege de ce persoana asta e atat de generoasa cu ea si nu si cu altele pe acelasi rang cu ea...carevasazica poate am si eu ceva defect.
Am eu mai multe defecte,unul din ele e ca nu accept sa primesc cadouri cumparate de la persoana asta...pe banii sotului meu si in definitiv tot pe banii mei.

Ce zici daca ma duc la X si-i vars sacul ,ce discutii deriva?
Se va certa cu sotul ei pt ca sunt sigura ca nu-i convine situatia.
Sotul ei tot in capul meu va sari...ca nu era treaba mea.
Sa nu mai vorbim de "generoasa".
Imi lipseste mie asa ceva? Ma doare-n cot de cadouri (mai ales de cadouri de-astea).
Pic prost pt ca X va trai intr-o minciuna.Eu am incercat sa-i deschid ochii odata cu o treaba dar se pare ca n-a prins ideea.Si ea e una ce vrea mortis sa dea impresie buna ca doar eticheta o cere.
In rest pe la spate...praf si pulbere.

Daca la nivelul asta sta treaba,las sa raman eu aia "defecta" ca nu ma deranjeaza.M-ar deranja mai mult daca as fi "perfecta"...ca nu-s in stare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ca de obicei, este mai simplu cu strainii decat cu cei din casa...!
Ce as face eu:
in primul rand o discutie cu soacra - poate de fata si cu sotul tau daca esti sigura 100% pe sprijinul lui - in care i-as explica delicat ca unii oameni din familie sunt mai susceptibili si ca ce le spune soacra ta ca ai fi zis tu, le interpreteaza gresit si apar incurcaturi,etc (nu ca ar fi vina directa a soacrei, doamne-fereste!!!) si apoi de fiecare data cand ar mai vorbi de vreun tert i-as spune ca nu vrei sa comentez nimic, ca nu e bine, bla-bla-bla;
in al doilea rand,verificat pe propria-mi piele: uneori e mai bine sa-ti tii gura inchisa, poti face mai mult rau decat bine cand incerci sa indrepti lucruri care nu te privesc f direct.
Bineinteles ca tu stii cel mai bine care este stuatia si poti judeca in deplina cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Asa e, cu strainii e mai usor. Cu strainii nu as ajunge la asemenea probleme existentiale, ca le-as taia din radacina cauza. Dar in familie ... e mai complicat.
Asa, ca voi face o chestie care nu ma caracterizeaza deloc, bag capul in pamant si tac si gata, ma incarc doar io dar voi gasi o forma de descarcare.
Si va multumesc mult pentru sfaturi si pentru pareri, m-au ajutat mult.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput