dependenta de calculator

dependenta de calculator | Autor: Adela1999_01

Link direct la acest mesaj

Am citit un articol care mi-a ridicat multe semne de intrebare (http://www.petocuri.ro/relatii/copii/articol/murdarirea-mai-buna-decat-computerul.html). Baietelul meu Alin, are 6 anisori si deja este expert in calculator. De multe ori nu vrea sa manance decat in fata calculatorului... Nu vreau sa se transforme intr-un copil apatic si antisocial... Voi aveti aceasta problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu spun ca nu avem aceasta problema.
Si Adi (6ani si 8 luni) se descurca foarte bine cu calculatorul.
Cum este la noi...
Nu are voie la el decat cand venim noi de la serviciu. In general (90% din dati) ne jucam impreuna la calculator... eu un nivel, el unul, daca nu sunt din cele cu doi jucatori, sau cu tati. (fiecare are jocurile lui preferate).
Desi mananca cand se uita la TV, la calculator nu are voie.
Cam dupa o ora de calculator incerc sa-l desprind de el, sa-l atrag spre altceva.
Nu prea am fost nevoita sa-i interzic calculatorul pentru ca nu are timp de el.
In zilele astea frumoase, dimineata si-o petrece afara, vine la pranz si pana manaca, pana se odihneste, venim noi de la serviciu, in jur de ora 17. Pe la 19 iesim iar (unul din noi) cu el afara.

Oricum dependenta de calculator este o realitate, asa ca trebuie sa-i mobilizam spre altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Adela interesul pt. calculator se poate transforma cu timpul intr-o dependenta nociva si ti-o spun pt. ca ma ingrijoreaza din cauza asta baiatul meu care este destul de mare.
eu consider ca la varsta lui Alin trebuie sa predomine activitatea in aer liber,joaca, dar nu cea virtuala,pt. ca trebuie sa fie in relatie si cu alti copii.calculatorul insingureaza si te rupe de realitatea concreta.
calculatorul ajuta pt.informare f. mult, dar jocurile lui cred ca nu ajuta la nimic si chiar strica psihicul copilului mai ales la o varsta frageda:ii iau din timpul pt.educatie,pt.sport care il dezvolta fizic si il face mai sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela1999_01 spune:

Nu stiu...parca nu mai sunt copiii cum erau odata de se jucau in fata blocului toata ziua... De exemplu in blocul nostru sunt doar inca vreo 2 copii apropiati de varsta lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Nu stiu de ce am senzatia ca in curand, dezintoxicarea de computer va fi facuta in clinici specializate. Bine, e mult spus totusi, dar poate fi considerata o boala.
Chiar acum ceva vreme, voiam sa inteleg de ce ii trebuie totusi unui copilas atat de mic, sa "lucreze" pe calculator??? ca vorba aia, sunt o gramada de altfel de activitati de facut!!!!
Parerile aici sunt impartite. Eu pana acum, pe fiica-mea n-am lasat-o la calculator decat sa se uite la desene animate, si alea cu program: dupa jumate de ora, calculatorul se ducea la...nani!! (ii dadeam shutdown automat) Si n-a ripostat niciodata. Oricum, noi inca ne jucam cu papusile (avem doar 4 ani) dar preferam sa amanam calculatorul pentru muuult mai tarziu.

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Nepotul meu care acum are 17 ani , pot sa zic ca a fost dependent de calculator. Nu facea aproape nimic fara calculator. Cate nopti nedormite pe mess ...
Acum si-a gasit alta ocupatie si nici macar nu il mai intereseaza , nici macar net-ul nu il mai atrage.

Fetita mea de 5 ani , butoneaza de la 2 ani. La 2 ani si jumatate facea 12 planse cu poze in engleza , la 3 ani jumatate incepea sa o intereseze cum se scrie una sau alta , la 4 ani stia deja toate literele.
Printre toate astea binenteles ca si jocuri. Nu pot sa zic ca nu o pot lua de la calculator sau ca sta prea mult.
Din cauza ca suntem obligate sa stam in casa (cam de 2 ani) , eu m-as bucura sa stea mai mult la calculator , dar nu o face. Sunt zile cand nici nu se apropie. Asa e ea.
Pe zi sta cam o ora dimineata si daca mai apuca o ora seara.
Dar nu i-am interzis niciodata sa se joace.

Eu zic ca in timp va ajunge sa il intereseze si altceva sau parintii il pot ajuta sa gaseasca alt mod mai placut de a petrece timpul , totul e sa aiba cu ce sa inlocuiasca calculatorul.

Toate cele bune!

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput