absente si un trem mic al capului..????

absente si un trem mic al capului..???? | Autor: cuax

Link direct la acest mesaj

baietelul meu nascut prin cezariana a inceput sa prezinte pe la 6 luni mici scuturaturi ca atunci cind iti este frig,pe care le-am asociat ca rapuns la anumiti factori[zgomote,urinare defecatie,odeglutitie mai grea]analizele normale,eko,cardio,dar nu si eeg cu diag de suferinta mezencefalica????am fost la mai multi neurologi dar nu am primit un diag clar.acum la 1an 10luni spasmele exista sint mai rare,dar banuiesc existenta absentelor,copilul ramine cu ochii fixati undeva ptr.scurt timp.a mai intilnit cineva ceva asemanator?oare sa merg cu copilu in Bucuresti?precizez ca este complet dezvoltat fizic si intelectual ptr virsta lui!va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Cuax, bun venit!
''Scuturaturile'' de care spui le-a avut si fetita mea intr-o perioada, cred ca pe la 1 an.Dar am observat ca "batzaia" putin capsorul doar cand facea pipi si , daca la inceput am fost nelinistita, apoi am aflat ca multi copilasi fac asa si ca nu este nimic de speriat. Acum au disparut cu totul(ea are acum 2 ani si 7 luni).
Cat despre ramasul cu ochisorii intr-un punct fix, sa sti ca si fetitei mele i se intampla ( f. rar) sa "cada pe ganduri" , pret de 2-3 secunde, dar nu m-am nelinistit din cauza asta.
Pentru linistea ta si fixarea unui diagnostic corect(nu stiu daca am inteles bine, a fost diagnosticat cu suferinta mezencefalica?)sigur ca este bine sa il vada si un medic din Buc, inca o parere cred ca ar fi bine venita.
Si la fel, nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu faptul ca acum spasmele sunt mai rare dar banuiesti existenta absentelor?
Multa sanatate si mai spune-ne ce ai hotarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cuax spune:

sali,iti multumesc ptr raspuns!m-ai linistit un pic...am gresi cind am spus spasme,ci tremuratura pe care o are.intradevar acestea s-au mai rarit in timp dar la baietelul meu nu sint legate numai de mictiune[am auzit ca au multi copii asta]ma ingrijoreaza EEG care au fost vazute de mai multi neurologi si parerile au fost diferite.chiar si o epilepsie atipica a fost pusa...tratamentul putind induce boala in cazul in care copilul nu o are.normal ca nu am dat tr,si am ascultat parerile celor care au exclus aceasta crunta boala,copilul nefacind nici o criza epileptica.cred ca o sa las timpul sa decida am umblat destul prin spitale si l-am traumatizat destul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema10 spune:

Cel mai bun neurolog pt bebelusi din tara este d-na dr. Foisoreanu Voica, LSM Tg Mures. Nu ai dreptul sa refuzi tratamentul unei boli doar pt ca tu nu esti de acord cu diagnosticul. Dimpotriva, trebuie sa lupti pt copilul tau! Asadar: mergi la docrtor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

cuax, imi pare rau sa-ti spun ca ai gresit. o potentiala epilepsie se verifica pina in pinzele albe. manifestarile nu sunt neaparat convulsii cu spume la gura cum vedem in filme, poate fi si un usor tremur, cum spui, si chiar "absentele" pe care le-ai remarcat la bb al tau. poate dr care l-au vazut au dreptate si nu are boala, dar daca o are? trebuie tratata..
Nu sunt dr, dar am o istorie medicala care m-a obligat sa ma informez. Nu mai stati la mina dr, cititi! E netul aproape.
Parerea mea, vino in Bucuresti, repeta EEG.
De obicei, convulsiile febrile nu sunt periculoase si nu lasa urme, dar daca apar in afara febrei sunt semn de suferinta neurologica.
Multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput