Mamici de septembrie-octombrie (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by iuli8700

Mandarinutza, vreau si eu plzzzz setup-urile de la Strong DC++ si Isohunt ca sunt fun download-uri de pe net(filme, muzica, etc). Eu folosesc momentat Bearshare dar as vrea sa incerc si altceva. Le poti pune pe mail-ul comun?



Si io vreauuuuuu!!!!!! te rooogggg..

31+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by danielle02
o sa trag o fuga in week end iar pe la shopping,poate gasesc.sunt si la mothercare?


Mai dani... mai astampara-te cu cumparaturile dupa ureche... Tu cum auzi ca cineva isi ia ceva, hop si tu.. ai, n-ai nevoie..
La varsta ta, ajutat de putina gimnastica, organismul ar trebui sa se refaca fara probleme.
Voi nu aveti sedinte de recuperare dupa nastere incluse in asigurarile de sanatate? La noi exista un numar de sedinte de physiotherapy pe care asigurarile le deconteaza. Antenatal - cand te invata cum sa respiri... si postnatal, cand iti arata ce sa faci pentru ca organismul sa se recupereze.
Sfatul meu este sa incerci sa faci gym si nu sa astepti minuni de la o biata burtiera.



31+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Iuli si Carpatina, am trimi pe mailul comun, a intrat la Bulk, detalii pt instalarea celor 2 programe. La isohunt dupa ce ai downloadat un torrent cu filmul pe calculator, se deschide Bit Lord, open torrent si selectezi acel torrent si dai start.

Mandarinutza 35+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Iuli si Carpatina, am trimi pe mailul comun, a intrat la Bulk, detalii pt instalarea celor 2 programe. La isohunt dupa ce ai downloadat un torrent cu filmul pe calculator, se deschide Bit Lord, open torrent si selectezi acel torrent si dai start.



Senchiu... . Sper sa fie clar pentru sotul meu .. daca nu te voi mai intreba

31+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Facut si noi ochi dupa somnul de pranz...Doamne, bine mai e sa stai acasa. Dar de maine, gata cu leneveala, inapoi la birou. Inca 3 saptamani si 2 zile... Am ajuns ca militarii...
Rodicamaries, ma bucur ca mai gandeste cineva ca mine, incepeam sa ma ingrijorez, sa cred ca sunt doar putin "off" si nu stiu ce vorbesc. Hai bafta, sa scapam fara epidurala!
Danielle02, mersi de felicitari. Si imi pare rau de suturile pe care le iei si de contractii. Multa odihna, sper sa treaca.
Mandarinutza, e bine ca ai incredere in doctorita ta. Si daca tu te-ai decis ca epidurala e ce vrei, nu da inapoi. Doar ac eu cred ca e chestiune de decizie personala, de ce crezi ca e mai bine pentru corpul tau si pentru bebe. Si eu gandesc ca daca o sa pot fara, de ce sa ma "droghez"? Cum am mai spus, de n-oi putea, o sa o facem, dar daca pot fara, nu o fac.
Acum legat de fier, sugestia ta nu pare rea, dar din nou cred ca tot corpul meu stie mai bine ce are nevoie si ce nu. As putea lua si fier, ca rau nu are cum sa-mi faca, dar mananc asa de bine in ultimul timp, cu carnuri si fructe si tot ce trebuie, incat cred ca alimentatia corecta e suficienta. Si sa zic acum adevarul, am luat cuminte fierul pana acum, dar nu sunt convinsa ca l-am luat corect, adica nu ma stresam chiar ca Nana cu numarat 2 ore si alte alea. Il luam intre mese, cand mancam cate un fruct, dar nu cred ca suplimentul de fier sa fi fost asimilat atat de bine incat valoarea fierului meu sa fi revenit la cea de la inceputul sarcinii doar datorita suplimentului. Cred ca masa cu carne din fiecare zi e responsabila pentru asta, ca imi place sa pap...
Rox, nu imi plac neaparat baietii rai, ca si Matt Damon e un dulcic, mai ales ca pare om bun, s-a insurat cu o tipa normala, fosta chelnerita, care avea deja un copil, si el creste fetita de parca ar fi a lui. Stim cu toate cum sunt barbatii si copii altuia. Dar actorul ala care il joaca pe tipul rau e chiar "cool". Si e si brunetel.

Fetele, va las, plec sa vad cand am autobuz si ma intalnesc cu sotul la magazinele de unde luam mobila si altele...

Irina 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna,

Am ajuns de la ECO, bebe e ok, placenta e ok, este acolo o zona retroplacentara, dar nici vorba de deslipirea placentei sau hematom. M-am mai linistit, oricum dr mea mi-a zis sa stau la orizontala si in caz de durere mai pronuntata si mai indelungata sa o sun.

Luy, parca tu intrebai de livretul de familie, nici eu nu am primit la casatorie,dar l-am obtinut acum vreo 2 luni.
ai 2 variante: - fie mergi la Primaria unde te-ai casatorit cu copie dupa cert. de casatorie, de nastere si parca buletine... si iti da de acolo( eu asa am facut- ma rog, l-am trimis pe socrul meu)
- fie iei o negatie de la primaria de unde te-ai casatorit, cum ca nu ai primit livretul de fam si cu ea te duci la primaria de la sect unde locuiesti.
sper ca ti-am fost de folos

Mandarinuta multumesc de informatii, le-am pregatit. Cand ai spus scutece te-ai referit la pampersi?
Eu stiam asa pt bebe: pampersi, servetele, pudra B si ulei si bani la fecare alaptare. Prietenei mele asta i-a cerut cand a nascut in noiembrie.

gata, fug sa ma intind ca deja am exagerat...


cecilia,35+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu eram la treaba. Da nici azi nu am lenevit, dar va rog nu ma certati si voi ca e toata lumea cu gura pe mine. Sunt incantata ca am terminat ordinea la jucariile Alexandrei, am profitat ca au fost ai mei. Mai am sa aduca nenea ala mobila din garaj sa aranjez si acolo si gataaaa, nu mai am ce ordine sa fac. Dar cine stie?!

Am vorbit la cordblood, cei cu celulele stem. Maine primesc contractul, daca il trimit tot maine, samabata cica as primi kitul deja, daca nu cel tarziu luni. Nu mai e nevoie de nici un cartus care se tine la rece, este numai cutia cu pricina si sunt niste hartii de completat. L-am convins si pe sotul meu...ma rog, nu sunt sigura ca e convins, dar la cat de suparata sunt pe el cred ca ar ceda la orice.

Va pupic, m-as duce la nani si eu putin, ca mi s-a facut cam rau de oboseala.

Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by danielle02
o sa trag o fuga in week end iar pe la shopping,poate gasesc.sunt si la mothercare?


Mai dani... mai astampara-te cu cumparaturile dupa ureche... Tu cum auzi ca cineva isi ia ceva, hop si tu.. ai, n-ai nevoie..
La varsta ta, ajutat de putina gimnastica, organismul ar trebui sa se refaca fara probleme.
Voi nu aveti sedinte de recuperare dupa nastere incluse in asigurarile de sanatate? La noi exista un numar de sedinte de physiotherapy pe care asigurarile le deconteaza. Antenatal - cand te invata cum sa respiri... si postnatal, cand iti arata ce sa faci pentru ca organismul sa se recupereze.
Sfatul meu este sa incerci sa faci gym si nu sa astepti minuni de la o biata burtiera.



31+ cu Ioana


daca nu pot face sport dupa ce vine bebelina?daca raman cu burta mare?macar sa o port dupa ce nasc cateva zile ca sa nu raman cu ditamai burtoiu si sa nu am mult de recuperat pe la salile de gimnastica.
cum sa nu avem sedinte de recuperare?numai ca eu nu am asigurare de sanatate fiindca nu am nevoie.suntem british.
si mie lene sa ma deplasez pana la cursurile astea,mai ales ca nu stiu sa conduc oricum vine moasa acasa ca sa exersez inainte de nastere si dupa.nu prea imi fac griji in privinta exercitiilor de recuperare!




danielle 33+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by danielle02
numai ca eu nu am asigurare de sanatate fiindca nu am nevoie.suntem british.


Si ce daca esti british? Vrei sa zici ca aia sunt asigurati din start, indiferent de cotizeaza sau nu? Orice om, in tara in care traieste, are asigurare de sanatate...


quote:
Originally posted by danielle02
si mie lene sa ma deplasez pana la cursurile astea


Banuiam eu ca asta e problema Si cum iti ziceam... nu te astepta de la burtiere sa faca minuni...

quote:
Originally posted by danielle02
oricum vine moasa acasa ca sa exersez inainte de nastere si dupa.nu prea imi fac griji in privinta exercitiilor de recuperare!


Pai cam in ce (crezi tu ) constau exercitiile de recuperare?


31+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Am fost pe la servici sa duc concediul medical, si sunt un car de nervi....poate ma ajutati.

Sim, tu parca erai cu legislatia....

Mi-au spus ca nu beneficiez de dif. de 15% timp de 6 saptamani, deaoarece salariul meu mediu pe ultimele 6 luni depaseste nu stiu ce salariu mediu pe economie, sau cel putin asa am inteles eu. Oricum, nu am cu cine sa vorbesc, nu vor si gata sa-mi dea dif. intre 85% si 100%.

Sunt f. suparata, au oaredrpetate? cu ce lege sa mai ma duc sa le dau in cap? E o nedreptate.......

35+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput