noi sagetatoarele (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

diana bine ai venit in
nma te asteptam cu povesti despre mandraandreea25 mami de ariana-irina
(04.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare!
am absentat cam mult dar am avut motive serioase. in 09.08.07 la ora 12.20 s-a nascut prin cezariana andra. a avut 3500gr si 51 cm, nota 9. operatia a fost cam greoaie, dr a facut taietura mica si s-a cam chinuit sa o scoata. mie mi s-a facut rau in operatie, mi-a picat pulsul la zero, dar acum suntem bine. pt ca a fost chinuita la nastere fata s-a ales cu un cefalhematom. cum s-a vindecat cat de cat operatia mea (prezenta risc de infectie, de fapt nici acum nu stiu daca e bine) am plecat la bucuresti si i-am facut punctie. pe langa asta mai avem o problemuta cu piciorusele. labuta piciorului era prea flexibila asa ca acum are ghips la ambele picioruse. avem noroc ca sunt probleme care se rezolva relativ repede.
in rest totul e bine. ea mananca bine la san, doarme uneori si 4 ore. au aparut colicii dar incercam sa trecem peste fara medicamente.
sotul cu alex au plecat la mare iar eu sunt singura cu andra. ne descurcam destul de bine.
acum va las ca s-a trezit.

diana bine ai venit. o sa incerc sa te trec pe lita daca ma lasa pitica.
va pup

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

quote:
Originally posted by nma

salutare!
am absentat cam mult dar am avut motive serioase. in 09.08.07 la ora 12.20 s-a nascut prin cezariana andra. a avut 3500gr si 51 cm, nota 9. operatia a fost cam greoaie, dr a facut taietura mica si s-a cam chinuit sa o scoata. mie mi s-a facut rau in operatie, mi-a picat pulsul la zero, dar acum suntem bine. pt ca a fost chinuita la nastere fata s-a ales cu un cefalhematom. cum s-a vindecat cat de cat operatia mea (prezenta risc de infectie, de fapt nici acum nu stiu daca e bine) am plecat la bucuresti si i-am facut punctie. pe langa asta mai avem o problemuta cu piciorusele. labuta piciorului era prea flexibila asa ca acum are ghips la ambele picioruse. avem noroc ca sunt probleme care se rezolva relativ repede.
in rest totul e bine. ea mananca bine la san, doarme uneori si 4 ore. au aparut colicii dar incercam sa trecem peste fara medicamente.
sotul cu alex au plecat la mare iar eu sunt singura cu andra. ne descurcam destul de bine.
acum va las ca s-a trezit.diana bine ai venit. o sa incerc sa te trec pe lita daca ma lasa pitica.
va pupnico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze
felicitari ,sa va traiasca Andrutza,sa fie cuminte si mancacioasa si multa sanatate la amandoua! andreea25 mami de ariana-irina
(04.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

nma felicitari! nu-ti face probleme cu picioarele ca se rezolva. andrei al meu s-a nascut cu ambele talpi strambe. de la o luna la doua luni l-am tinut in ghips, iar acum e bine.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

nma Felicitari! Sa iti traiasca fetita si sa fiti iubite. Refacere rapida si multe bucurii.

Nicoleta si Bia Ciocarlia
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rolifecare spune:

Ne inscriem si noi!! Adica eu si fetita mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Multumesc frumos fetelor.
Stiu ca se rezolva poblema cu piciorusele. Ne trebuie doar rabdare. cel mai tare ma enerveaza cunostintele la cer trebuie sa le tot explic de ce am ajuns la ghips. Lor li se pare ca e ceva grav. Mama chiar mi-a reprosat ca nu-mi pasa de sanatatea copilului cand i-am spus ca vreau sa-i dam jos ghipsul la noi in oras si nu la Bucuresti.
Cat am stat in spital in Bucuresti am vazut multe cazuri foarte grave asa ca ma bucur ca noi suntem bine si ii multumesc lui DD mai ales ca eu am avut o sarcina cu probleme.

rolifecare bine ai venit. ca sa te trec in lista imi trebuie datele tale.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:


nu mai e nimeni pe aici? unde sunteti fetelor?

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

PERLE" ALE ELEVILOR DE LA EXAMENUL DE BACALAUREAT

1.Poema "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice. In balada "Miorita"
este vorba de trei ciobani care comploteaza impreuna sa-l omoare pe unul dintre ei. Ciobanul "Mioritei" a spus ca la cap sa-i puie diverse categorii de fluiere.

2. Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi decit in scris. Dupa caderea Imperiului roman, o parte din latina clasica defuncta a devenit bulgara. Limba romana are la baza latina bulgara, amestecata cu elemente de daca si o groaza de cuvinte slabe. In secolul al XV-lea, limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni.
3. Multimile de boieri exploatatori isi tineau banii numerar in pungi. Haiducii ii atacau si ii usurau de bani in toate baladele.
4. Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata.
5. Balada e o specie a liricii populare inventata de Ciprian Porumbescu.
6. Scoala Ardeleana nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.
7. Alexandru Lapusneanu s-a tinut de cuvint atunci cind a spus: de ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu! Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.
8. Poezia "Sburatorul" de Ion Has Radulescu este un omagiu adus aviatorilor romani.
9. Mircea cel Batrin a fost inmormintat la Cozia impreuna cu umbra sa.
10. In "Sobieschi si romanii" autorul descrie cum o mina de plaiesi au rezistat asediului perfid al puternicei armate din Iasi. In final, plaiesii, se predau in mod eroic, lasind cetatea neamtului.
11. Desi s-a ocupat mai mult cu turismul, Calistrat Hogas vorbea latina la perfectie.
12. Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Rovinari.
13. Conversatia dintre Baiazid si Mircea este descrisa cuvint cu cuvint, cu toate ca autorul n-a prea fost cine stie ce de fata.
14. Mircea cel Mare, care prima data a fost batrin, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta il primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face in tot felul, ca pe o albie de porci. Cind Baiazid il intreaba arogant "Tu esti Mircea?", domnitorul roman nu se pierde cu firea si ii raspunde la fix: "Da-mparate! "
15. Pina la urma Mircea cel Mare, desi batrin il va ingenunchia pe trufasul otoman cu citeva proverbe si zicatori bine plasate.
16. Imparati cu care lumea nu putea sa se mai impace au venit si la noi in Romania si au cerut pamint si de baut, dar cum venira s-a lamurit cu cine are de-a face si s-a dus de-a berbeleacul cu pleava pulberata, c-au ramas doar citeva de bucati de eniceri si spahii fugind, dintre care este amintita "inspre Dunare, o mina."
17. Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.
18. Calin tine de mīna mireasa care are parul lung de fericire. Ea lupta sa puna mīna pe dragostea flacaului.
19. Poetul īsi asteapta iubita ca īmpreuna sa cutremure o barca.
20. Ion Creanga s-a nascut īntre anii 1887-1889.
21. Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.
22. Arhimede a fost grec de neam si a murit asa de barbari de fascisti hitleristi. Asta cīnd el studia īn palatul sau din Grecia. Si cum el studia a intrat un soldat si a zis "damio". Si a zīs Arhimede ca nu es.
Asa a zīs hitleristu nu esi si a bagat baioneta īn el.
Dar multe principi de fizica a ramas de la Arhimede printre care principiul lui Arhimede.
23. Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai īntoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.
24. Īn romanul "Rascoala" personajul principal este poporul si marea masa a taranilor.
25. Dimitrie Cantemir a avut un rol īnsemnat īn viata sa.
26. Ion sufera ca nu are pamīnt dar o lipsa e ca macar īn carte Rebreanu īl putea īmproprietari.
27. Capitala SUA este Casa Alba.
28. Īn China traieste foarte multa lume care manīnca o abundenta de orez, se īncheie la gīt si-a inventat guma de la capatul creionului.
29. Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avīnd īn zona o prezenta statornica.
30. Īn padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.
31. Capitala Olandei este jumatate la Haga, jumatate la Amsterdam.
32. Toate rascoalele au cerut pamīnt care era tinut sub talpa de boieri.
33. Optica se ocupa cu studiul ochelarilor.
34. Romanii i-au batut crunt pe cartilaginezii din Cartagina. (hahaha) 35. Lebada moare de cīte ori cīnta.
36. Animalele salbatice traiesc īn padurea zoologica.
37. Īn dogmatism, gīndirea devine rigida, casanta.
38. Punctul este o linie redusa la minimum.
39. Īn caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.
40. Al. Vlahuta a cules de pe drumuri multe peisaje pe care le-a descris cu un penel meserias.
41. Cosbuc ne spune liric ca boierii sa nu mai loveasca īn cei dezbracati si goi, mai bine sa le dea pamīnt arabil.
42. Īn multe poezii O. Goga a scos īn evidenta natura si treieratul pe caldura.
43. Calinescu ne-a lasat o carte foarte groasa, īn care arata cum s-a īnfiintat literatura romāna si ce scriitori au lucrat la origini.
44. Lucian Blaga povesteste īn versuri ca pe vremea sa era atīt de liniste ca daca mergeai pe apa nu te scufundai iar īn pomi se auzea cum cresteau sicrie.
45. Marin Preda a avut viata ca o prada, de aceea a compus "Delirul". Scriitorii care se consuma mult, mor.
46. Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.
47. Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.
48. Rascoala de la Bobīlna a īnceput pe un deal si s-a terminat īn 1438.
49. Razboiul de 100 de ani a durat putin mai mult.
50. Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

51. Ion Barbu a scris si o poezie din īncrengatura
molustelor: "Dupa melci".
52. Ghita o omoara pe Ana cu propria lui mīna, bagīndu-i ghiara pīna-n gīt.
53. Īn capitolul romanului "Mortii poruncesc celor vii" ce spun mortii aia trebuie sa faci, ca de nu...
54. Si Stroe Orheianu cīnd īl vazu pe Tudor Soimaru zise īn gīnd: Pe unde o scot, vere?!
56. Rascoala īncepu spre seara si taranii īsi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi.
57. Cu cīt ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atīt taranii stau mai mult īn cīrciuma, ca sa faca īn ciuda boierului.
58. Si cīnd Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata īl gīdila īn talpi.
59. Faptul ca gaina babei Ioana īsi gasi obstescul sfīrsit sub rotile masinii boierului, declansa rascoala.
60. Taranii loveau īn boier cu ce aveau ei: cu una, cu alta...
61. Lui Ion, Florica nu-i apartinea īn īntregime, fiindca ceva din ea era si a lui George Buluc.
62. Sublocotenentul Rosu avea un singur ficat si ala gaurit īn trei parti de un singur glonte. ricosheul, deh...
63. Sergentul Ionescu era un om bun dar avea pingelele de la cizme rupte de intrau gloantele prin ele!
64. Descoperirea Americii s-a produs īntr-un moment de neatentie a pazei de coasta.
65. Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.
66. Unul numit Don Quijote, a inventat o instalatie eoliana care producea vīnt.
67. La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred īn Danemarca.
68. Sīngele soldatilor curgea dar el punea degetul pe gaura unde intrase glontul si sīngele nu mai curgea.
69. Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane.
70. Īnclestarea era mare. Aviatia germana facea des atacuri infanteristice.
71. La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele īn zig-zag.
72. Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului.
73. Dupa ce lupta mult timp, soldatului īi cazura creierii īntr-o gamela.
74. Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod īn papura.
75. Din lumea satului tīsnesc figuri memorabile ca:
pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei.
76. Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini īn sus.
77. Si bietul Eminescu, scīrbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle īi facea fite, intra īntr-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.
78. Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.
79. Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.
80. Caragiale a scris nuvela "Īn vreme de razboi" fara a depune un mare efort fizic.
81. Eminescu este un mare clasic, pentru ca se studiaza īntre peretii claselor.
82. Īn versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este īn gagicareala si ea īi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.
83. Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca īncepe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.
84. La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framīntari sociale si politice.
85. Mos Danila īsi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri.
86. Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta īn palat si īl astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa.
87. Īn acest text se analizeaza trasaturile vitelor de la plug, caci aceste obiecte - boul si vaca - sīnt cele mai valoroase ale taranului.
88. Ion pleca spre casa Anei Baciu cu gīndul la figuri mari ce se fac numai noaptea.
90. Pe līnga aceasta poezie Nichita Stanescu a mai scris si un ou si o sfera.
91. Legile nescrise ale satului sīnt respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si cīinele lor.
92. Metoda folosita de Ion pentru a pune mīna pe pamīntul Anei este īnsarcinarea.
93. Versul "de la strabunii mei pīna la tine" explica distanta īn km, care exista īntre poet si rudele sale ce traiau undeva la tara.
94. Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.
95. Eminescu a publicat frumoasa poezie "Pe līnga plopii Slavitesti".
96. La īnceputul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cīte un tei mai gros sau mai subtire īn functie de cīte strofe are poezia.
97. Si eroul, ca sa nu fie gasit, se ascunse īntr-o pititoare.
98. Cīnd eroul muri īmpuscat de nemti pe cīmp, simti miros de marar si de patrunjel.
99. El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate īn portbagaj.
100. Ioana īi zise eroului sa-i bage aparatul īn priza.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput