cum sa fac sa fiu mai CALMA?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

nici eu nu l-al masat multa vreme cu nimeni si.......nu am procedat prea bine. dupa doua incercari , adik cu persoane diferite si...multa atentie, am gasit pe cineva la care sa-l mai als. nu in exces, doamne fereste! atat cat sotul meu si cu mine sa mai iesim din rutina zilnica. mai facem excursii cu niste prieteni in afara orasului, evident si....tare bine este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eu cred ca este imposibil sa ai o atitudine calma atata timp cat strangi nemultumiri care te macina si pe care in mod repetat le tii pentru tine transformandu-le in frustrari.

Cred ca atitudinea cea mai sanatoasa este aceea de a spune sincer ce te deranjeaza fara a jigni, a ataca si fara resentimente. Din proprie experienta daca te vei comporta echilibrat aproape orice persoana, indiferent de ce temperament are, va raspunde pozitiv. Macar in sensul ca te va asculta. Si iti garantez ca te vei simti mai bine.

Si eu am avut ani intregi in care mi-am retinut furia si nu am reactionat pentru a nu supara iar la un moment dat am inceput sa fac atacuri de panica de o intensitate insuportabila. Asa ca nu alege metoda tacerii. Mergi la un terapeut pentru a te ajuta sa te eliberezi de furie.

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)
Mariuca in prima luna

www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Acum cand am citit subiectul "cum putem sa ne gestionam furia" mi-am adus aminte de filmul "Anger Management" si am zambit Cred ca sunt mai multe metode generale si cateva specifice fiecarei persoane , ca doar de-aia platesti un psiholog( sa identifice metodele specifice)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

problema la mine este ca "nu imi doresc sa petrec nici o clipa departe de copilul meu"
poate alte mamici vor sa faca o pauza de o ora-2 si sa se destreseze, eu nu simt nevoia...oriunde merg, vreau sa-l iau si pe copil, si asa si fac....mai putin locurile unde copii chiar nu au ce cauta (club, petreceri noaptea etc...)



Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

"Is nice to be important, but is more important to be nice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Incearca sa respiri si sa inspiri adanc de cateva ori, asta inseamna detasare fizica si psihica, si vezi cum reactionezi atunci, dupa cateva minute.
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann33 spune:

fetelor cand sunteti nervoase inchideti putin ochi rostiti-va numele si incurajati-va singure doar stiti k nervii provoaca riduri ,,, eu de multe ori cand sunt nervoasa pun mainile sub jetul de apa rece ma calmeaza mult sau imi zic in gandul meu : " ana calmeaza-te ptr> cateva clipe de nervi poti lasa urme : vorbe grele , gesturi , si le poti schimba parerea celorlalti , imaginati-va ce sot doreste o sotie crizata , nervoasa ,,,, ganditi-va la chipul vostru tanar nu merita riduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

quote:
Originally posted by Clover

Primul lucru pe care poti sa il faci e sa nu intretii situatia conflictuala si sa te distantezi fizic cat e posibil de ea. Cu distantarea fizica se calmeaza si nervii.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle




Offff...si ce faci cand te-ai pricopsit cu una bucata soacra care le stie pe toate (ca doar are 72 de ani, nu ???? e normal) si de care ai nevoie sa stea cu copilu', ca n-ai alta solutie ? Doamne ce m-as mai distanta, insa ce fac cu copilu ?

Mi-am luat Sedatif PC de la Boiron si iau cate 2 pastilute de-astea cand merg la ea sa-mi iau copilu'.....deocamdata asa am ales sa ma tin in frau.....

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

quote:
Originally posted by geniest

quote:
Originally posted by Clover

Primul lucru pe care poti sa il faci e sa nu intretii situatia conflictuala si sa te distantezi fizic cat e posibil de ea. Cu distantarea fizica se calmeaza si nervii.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle





Daca iti face atata rau sa iti lasi copilul la soacra ta ar trebui sa incerci sa gasesti o alta solutie. O bona spre exemplu.

Si mie imi este foarte greu dar am ales sa nu apelez pentru ca dezavantajele sunt de departe mai numeroase decat avantajele si pretul platit ar fi de nesuportat pentru mine.



Offff...si ce faci cand te-ai pricopsit cu una bucata soacra care le stie pe toate (ca doar are 72 de ani, nu ???? e normal) si de care ai nevoie sa stea cu copilu', ca n-ai alta solutie ? Doamne ce m-as mai distanta, insa ce fac cu copilu ?

Mi-am luat Sedatif PC de la Boiron si iau cate 2 pastilute de-astea cand merg la ea sa-mi iau copilu'.....deocamdata asa am ales sa ma tin in frau.....

www.andreialmeu.piczo.com





Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)

"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''

Mariuca in prima luna


www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei
Sa il ajutam pe Marian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Val....ar fi bine sa gasesc o bona, daca ai gasit si-ti convine inseamna ca ai noroc,insa ceea ce as da bonei inseamna salariul meu...si de aici incep problemele...ma gandesc si la posibilitatea de a lua eu o pauza de munca, fiindca nu-mi permit sa stau 12 ore pe zi pe drum ca sa dau unei persoane straine ceea ce castig intr-o luna ca sa stea cu copilul meu. Nu-i chiar simplu....

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca1 spune:


Pentru ce mai este familia?
Sunt foarte trista pentru ca tocmai am vb cu o sora de a mea care are 2 copii, dintra care unul o sa merga la gradi iar celelalt o sa stea acasa cu alta sora de a mea (bineinteles pe bani), iar eu cand am avut nevoie sa imi las si eu fetita cu ea a dat bir cu fugitii
Si a stat bianca cu o strabunica si nu a prea iesit afara din casa. daca nu te ajuta familia cine sa te ajute??
Acum bia o sa inceapa gradi si nu o sa mai stea cu strabunica, o sa stea si ea cu copii, o sa se joace......
Oare sunt eu prea aspra? Eu nu am gresit cu nk familiei mele de ce nu a vrut sa stea cu bia???
Sunt super nervoasa si am vrut sa ma descarc incepand sa postez aici pe forum, ca ma ajuta sa uit ............

Mergi la inceput