Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocacleo spune:

multumesc f mult, pt faptul ca mi-ai raspuns. pe gingia de sus, in lateral a aparut un punct alb(ca un colt de masea), si tare la pipait. il are cam de 10 zile si nu s-a modificat de loc pana acum. ma inteleg f bine cu medicul pediatru, dar de data asta, tot ce mi-a zis a fost: nu e masea pt ca e prea devreme( are doar 2 dinti), e un chist pe care sa-l urmaresc, iar daca apare ceva deosebit sa o sun. daca nu e grav, va disparea? multumesc din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loria spune:

Draga Lia,

Cautand o solutie pentru problema mea am dat peste acest forum, si mi-am spus ca merita sa incerc. In vara anului trecut am mers la stomatolog pentru ca urma sa plec in strainatate pentru o perioada de jumatate de an, si vroiam sa preintampin orice probleme. Dupa ce am facut o radiografie pentru toata dantura, stomatologul a descoperit doi molari la care nervii erau deja morti (lucru care ne-a surprins in egala masura, pentru ca erau niste puncte micute la suprafata, iar eu nu am avut nici un fel de dureri) si o carie incipienta la un al treilea molar. La cei doi molari cu nervii deja morti am facut obturatie de canal urmata de plombare, si totul este in regula. La molarul cu caria incipienta stomatologul a insistat sa incerce sa imi salveze nervul si mi-a curatat locul, dupa care a pus o plomba pentru un an de zile (asta s-a intamplat in noiembrie, mai bine de 4 luni m-am plimbat la stomotologul respectiv). In prima luna dupa aplicarea plombei la molarul in cauza am avut sensibilitate la cald/rece, insa apoi totul a fost normal. Saptamana trecuta insa am inceput sa am dureri destul de intense, intepatoare, pe care initial le-am suportat, insa pe masura ce au devenit tot mai intense am hotarat sa le tratez cu ampicilina (500 mg la 6 ore). Astazi, dupa 3 zile de tratament cu ampicilina, durerile s-au mai redus, iar acum persista doar un fel de tensiune la nivelul molarului. De asemenea imi vine greu sa mananc pe partea aceea, orice presiune imi provoaca durere (nu insuportabila, dar deranjanta).
Intrucat acum sunt la un stagiu in strainatate, pe care il termin abia in 3 luni, nu stiu care e solutia cea mai buna. Am doua asigurari de sanatate, una din tara si una de aici, insa as prefera sa merg la stomatologul din tara, care stie exact despre ce e vorba. Intrucat sunt in Cehia, ar trebui sa apelez la un translator ca sa imi rezolv problema aici. Ma gandesc ca ar trebui sa imi faca obturatie de canal, si mi se pare destul de riscant sa merg la un stomatolog despre care nu stiu nimic (stiu ca sunt riscuri de contaminare cu diverse boli de pe instrumentar etc). Pe de alta parte, avand in vedere ca ma intorc in 3 luni si ca am un trecut cu 2 nervi morti fara durere, ma intreb daca nu pot rezolva problema cu antibiotic si Tylenol.
Mi-ar prinde tare bine un sfat.
Multumesc anticipat si Paste fericit! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebeca spune:

Draga Lia,
Am sa expun pe scurt problema mea. De aproape un an, mi se intampla cam la intervale de cel mult doua luni aceeasi poveste: preponderent pe partea stanga apare o durere in zona maselelor, ce se intensifica pe parcurs.Nu ma dor insa maselele, ci mai degraba partea interioara a obrazului. Dupa cateva zile nu mai pot deschide gura mai mult de 1 cm, iar durerea se extinde pana sub barbie, ma ustura gatul la inghitit, toate acestea pe o singura parte, de obicei pe stanga. Am senzatia ca muschiul ce uneste mandibula de maxilar e prea mic pentru a-mi permite sa pot deschide gura mai mult. Dupa aproape 10 zile simptomele acestea dispar treptat. Nu am observat sa fie ceva care sa le declanseze, ci pur si simplu incep sa apara.
Medicul la care am mers nu a stiut ce sa imi spuna. Banuia ca mi-am muscat obrazul in zona maselelor de minte si mi-a spus sa tamponez locul cu ulei de catina.
As dori sa stiu ce ar putea fi sau ce sa fac pentru a afla ce se intampla pentru ca este destul de suparator. Pe langa faptul ca in aceste perioade imi este foarte greu sa mananc (nici macar lingurita nu intra) este foarte suparatoare durerea de pe axa obraz- gat (barbie), uneori iradiind si in zona urechii.
nu cred ca am fost prea explicita dar multumesc frumos pentru straduinta ta de a raspunde.
Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebeca spune:

Apelez din nou la bunavointa ta si revin cu o intrebare: Care sunt riscurile la care ma expun daca medicul stomatolog nu foloseste manusi, iar o parte din instrumentar(cea careia i se ataseaz#259; frezele- asa se numesc?) care banuiesc ca nu e sterilizata imi atinge buzele?
Ce as putea sa ii solicit pt. a nu se simti jignit si pt. a reduce riscurile mele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Lia,

Acum vreo 3 saptamani mi-am plombat cativa molari (ma rog am inceput lucrul la dinti mai demult, dar astia care ma dor au fost plombati cu 3 sapt in urma). Ma dor la rece, la cald, la orice lichid (chiar si la temperatura camerei), am o sensibilitate foarte mare pe ei si ma derajeaza.
Dr. mi-a zis ca daca durerea nu trece scoate nervul si punem coroana. Mie mi se pare un pic cam mult.....Chiar daca sa zicem ca scoatem nervul, nu ar fi ok sa puna plomba? E musai sa-i imbrace? Stiu ca la un moment dat tot la coroana se va ajunge pentru dintii devitalizati, dar poate pana atunci poate o mai lungesc cu plombe......

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns udia spune:

As vrea sa pun si eu o intrebare celor care poate sa imi raspunda.Am un baietel de 3 ani care are astm.Vreau sa stiu si eu daca pot sa ii dau zymaflor.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onix spune:

Lia, te rog sa-mi spui opinia ta in doua probleme:
1. Baietelul meu Alex aproape 8 ani, nu i-am dat supliment de fluor, se spala pe dinti, nu are nici o carie, a schimbat cei doi incisivi centrali sus si jos. Problema este ca unul din dintii de sus a aparut cu tot cu o pata mai alba decat dintele ceva mai mare decat o gamalie de ac. Pot face ceva in privinta aceasta? Care e cauza ei si sunt sanse ca urmatorii sunt sa fie la fel?

2. Nepoata mea de aceeasi varsta cu baiatul meu are unul dintre incisivii centrali de sus, deplasat laterat (e o distanta destul de mare intre cei doi incisivi) dar in plus este foarte iesit in afara, cand nu e atenta ajunge peste buza de jos in conditiile in care celalat este normal. Dentistul (sau ortodontul nu stiu sigur) i-a spus ca doar dupa 10 ani se corecteaza dintii cu aparat. E adevarat? Sa-i indemn sa se duca si in alta parte? sincer imi pare rau de cea mica de cate ori o vad, mie mi se pare normal sa corectezi ceva atunci cand apare nu peste 2 ani cand problemele pot fi mult evoluate.

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3m3ntzial spune:

Buna Lia ,

De curand am fost la un doctor stomatolog care mi-a facut un detartraj cu ultrasunete.Mi-a indepartat tartrul, foarte prezent din pacate, spunandu-mi ca sufar de o gingivita cronica ( sangeram,gingia era destul de retrasa ). Nu mi-a facut insa si periajul profesional intrucat sangeram prea tare si a decis sa il faca la urmatoarea sedinta(peste cateva zile ).
Intrebarea mea vine aici : cam in cat timp de la detartraj se vindeca gingia ? Deja semnele au aparut dupa 2 zile - nu mai sangereaza la periaj sau la masticatie,a inceput sa prinda o culoare roz..insa nu prea si-a revenit la nivelul care trebuie.
Si asa, din cauza tartrului am ramas cu distanta intre dintii de jos...
Sunt programat apoi saptamana viitoare pentru a-mi scoate 2 molari.
E bine ca am prins curaj sa merg la cabinet iar doctorul imi tot promite ca nu o sa ma doara extractia ;)
Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cocacleo

multumesc f mult, pt faptul ca mi-ai raspuns. pe gingia de sus, in lateral a aparut un punct alb(ca un colt de masea), si tare la pipait. il are cam de 10 zile si nu s-a modificat de loc pana acum. ma inteleg f bine cu medicul pediatru, dar de data asta, tot ce mi-a zis a fost: nu e masea pt ca e prea devreme( are doar 2 dinti), e un chist pe care sa-l urmaresc, iar daca apare ceva deosebit sa o sun. daca nu e grav, va disparea? multumesc din nou.

coca


Din ce spui,nu e un chist de eruptie,singura varianta e cea pe care ti-a oferit-o pediatrul..sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Rebeca

Draga Lia,
Am sa expun pe scurt problema mea. De aproape un an, mi se intampla cam la intervale de cel mult doua luni aceeasi poveste: preponderent pe partea stanga apare o durere in zona maselelor, ce se intensifica pe parcurs.Nu ma dor insa maselele, ci mai degraba partea interioara a obrazului. Dupa cateva zile nu mai pot deschide gura mai mult de 1 cm, iar durerea se extinde pana sub barbie, ma ustura gatul la inghitit, toate acestea pe o singura parte, de obicei pe stanga. Am senzatia ca muschiul ce uneste mandibula de maxilar e prea mic pentru a-mi permite sa pot deschide gura mai mult. Dupa aproape 10 zile simptomele acestea dispar treptat. Nu am observat sa fie ceva care sa le declanseze, ci pur si simplu incep sa apara.
Medicul la care am mers nu a stiut ce sa imi spuna. Banuia ca mi-am muscat obrazul in zona maselelor de minte si mi-a spus sa tamponez locul cu ulei de catina.
As dori sa stiu ce ar putea fi sau ce sa fac pentru a afla ce se intampla pentru ca este destul de suparator. Pe langa faptul ca in aceste perioade imi este foarte greu sa mananc (nici macar lingurita nu intra) este foarte suparatoare durerea de pe axa obraz- gat (barbie), uneori iradiind si in zona urechii.
nu cred ca am fost prea explicita dar multumesc frumos pentru straduinta ta de a raspunde.
Rebeca


Buna.ce descrii tu se numeste trismus.nu stiu insa cauza acestuia la tine,e limpede ca durerea despre care povestesti declanseaza o contractie a unuia sau mai multor muschi masticatori.trebuie gasita cauza si inlaturata.Exista posibilitatea ca trismusul sa fie declansat de o suferinta la nivelul ATM(articulatia temporo-mandibulara).nu stiu de cat ajutor ti-am putut fi in situatia de fata,daca ai intrebari la care crezi ca iti pot raspunde,te rog nu ezita,voi incerca sa-ti raspund.multa sanatate si numai bine.

Mergi la inceput