Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danv spune:

pentru Liana;

poti merge la clinica de chirurgie omf; este cea mai sigura solutie chiar si pentru pacientii alergici la anestezice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by Lia
Da' domnu' doctor la care ati fost nu cumva-i prieten cu Zana Maseluta si daca dintisorii se-ncapataneaza si nu cad singuri o va ajuta pe Zanutza sa obtina dintisoru' incapatanat ca sa dea banutzu'?
Dintisori frumosi si sanatosi!



Multumesc Lia!
Ai avut dreptate Zanutza Maseluta are contract cu domnu' doctor si i-a lasat "oja pentru dinti".
Ce fericire ca are si banutzi de-i pune sub perna, noaptea...
Ii urmarim de-acum sa creasca drepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by april

Draga Lia,

In urma cu o luna m-a prins in concediu o durere de masea. Neavand unde sa merg la medic am luat amicilina 5 zile iar cand am ajuns acasa am fost la dr. Mi-a drenat-o si mi-a lasat deschis. Vreo 10 zile am tot fost la 2 zile sa-mi curete. Apoi mi-a pus un medicament si a fost bine. Dar nu am mancat pe partea cu pricina. Mi-a schimbat pansamentul si mi-a zis sa mananc pe partea aia. Zis si facut. Dar m-au luat durerileeeeee. Iar am inceput tratamentul cu amicilina si azi(dupa 3 zile de antibiotic) merg din nou. La extractie. Oare s-a facut totul??? Nu mai am nici o sansa sa scap cu ea? Sunt suparata ca-mi pierd un inca un molar. Extractia e singura rezolvare?? mersi mult pt timpul tau. pupici.

pozici


Buna.Eu n-am vazut o radiografie a molarului respectiv,deci nu pot fi convinsa ca am dreptate,dar cred ca nu,nu s-a facut tot ce se putea face,mergi la un alt medic,spune ca vrei sa salvezi molarul respectiv si insista ca tratamentul endodontic sa fie continuat.Sanatate si numai bine!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna,Lia!
Nu am citit tot ce s-a scris pe aici,dar am putut sa-mi dau seama ca intrebarile nu ti se adreseaza intimplator....Daca nu indraznesc prea mult,as vrea sa-ti povestesc pe scurt problema mea,poate gasesc un sfat bun la tine.
Anul trecut,prin ianuarie,am facut o gripa urita de tot,care citeva zile m-a lasat fara gust,miros si tot ce mai poate anihila o nenorocire ca asta.Dupa ce a trecut,am ramas cu probleme in zona gitului.Aveam puncte de puroi pe amigdale si ma si dureau,astfel incit,doctorita ORL mi-a recomandat un antibiotic.L-am luat,s-a rezolvat,dar doar pe moment.....Of.....de atunci si pina astazi,au urmat:cure cu diverse antibiotice,punctele dispareau,durerile ramineau,sau invers,Aslo tot iesea marit,am facut si citeva luni de moldamin,infectia s-a intins si pe faringe,am facut o cauterizare in locul respectiv,toate chinurile astea timp de un an de zile.Anul asta,dupa revelion(ma aflam la munte),am avut citeva luni de pauza,incepusem sa sper ca s-a terminat.Acum vreo doua luni si jumatate,am facut niste analize si....surpiza:Aslo tot marit.Iar doua luni de moldamin.Pot sa-ti spun,ca amigdalele mele nu sint umflate,cind si cind mai fac un usor rosu in git,mai apare cite un punctulet alb(pt ca au ramas gaurite de zici ca sint ciuruite de gloante).Foarte rar(mi s-a intimplat de vreo trei ori pina acum),mi se intimpla sa ma ia o durere groaznica de git,dar este ca o durere reumatismala care-mi cuprinde tot gitul si nu pot nici sa inghit.Durere care dispare la fel de brusc cum a aparut,dupa citeva ore.]
De curind,am inceput sa-mi repar niste masele stricate rau,destule la numar(am scos vreo 4 pina acum) si mi s-a sugerat ca toate astea ar putea fi de la infectiile pe care le am la masele.
Dupa ce te-am plictisit cu toate astea,intrebarea mea este:POT FI TOATE ASTEA DE LA INFECTIILE DENTARE?
Multumesc anticipat si iarta-ma ca te-am retinut atit.

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Buna dimineata!
Vin la aceasta sectiune cu o problema majora pentru mine: Sunt insarcinata in 33 saptamani si de ceva timp am o masea care ma doare rau. Este sparta, ciuruita, vai de ea. Mai pun cate un pic de palinca la ea, local, mai trece...
Acum vad ca este si un pic umflata, si ma doare sub maxilar, spre amigdale.
Intrebarea mea este: ce antibiotic pot lua pentru infectia asta si ce calmante pot lua pana gasesc pe cineva care sa vrea sa mi-o scoata?

P.S. Inainte de a fi insarcinata, luam eritromicina + metronidazol si aveau efect imediat. Acuma le pot lua? Sau una din ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Am si eu o problemutza pt Lia sau Danv:
Fetitei mele de 6 ani au inceput sa-i creasca 2 dintisori definitivi centrali jos, in spatele celor similari de lapte, care, desi se misca de vreo 2-3 saptamani, nu cad totusi...Intrebarea mea este: sa mergem la dentist sa incerce sa-i scoata cu clestisorul (daca va putea printre zbaterile si urletele fiica-mii!!!) sau sa-i lasam in pace (eventual grabind caderea miscandu-i??) pana vor cadea singuri? Eu abia am observat aseara ca cei noi au strapuns deja gingia in spatele celor de lapte...si mi-e teama ca, neavand unde creste, va ramane cu ei strambi si va necesita aparat dentar. Asa este?

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 5 luni) si Ramona (3 ani si 4 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Am si eu o problema. Daca se poate astept si un raspuns si multumesc anticipat.
Problema e la incisivul stanga sus. Are doua plombe: intre el si incisivul stanga sus si una intre el si incisivul lateral stanga sus. Nu e cariat, nu are fisuri, dar ma doare la rece, la mancare mai rece la vant. Nu ma doare daca mancarea sau bautura are aceeasi temperatura cu cea din gura. Am facut obturatie de canal pt incisivul stanga sus, crezand ca el ma doare, azi am fost sa-mi faca o obturatie si la cel care intr-adevar ma doare, a prins anestezia, dar aceeasi durere persista. Cand se apropia cu freza ma durea, asa ca nu mi-a mai facut nimic. Mi-a dat sa iau Ampicilina si Profenid si o sa mai incerce o anestezie peste cateva zile.
Intrebarea mea este de ce se intampla acest lucru si care ar fi solutia.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Buna,Lia!
Nu am citit tot ce s-a scris pe aici,dar am putut sa-mi dau seama ca intrebarile nu ti se adreseaza intimplator....Daca nu indraznesc prea mult,as vrea sa-ti povestesc pe scurt problema mea,poate gasesc un sfat bun la tine.
Anul trecut,prin ianuarie,am facut o gripa urita de tot,care citeva zile m-a lasat fara gust,miros si tot ce mai poate anihila o nenorocire ca asta.Dupa ce a trecut,am ramas cu probleme in zona gitului.Aveam puncte de puroi pe amigdale si ma si dureau,astfel incit,doctorita ORL mi-a recomandat un antibiotic.L-am luat,s-a rezolvat,dar doar pe moment.....Of.....de atunci si pina astazi,au urmat:cure cu diverse antibiotice,punctele dispareau,durerile ramineau,sau invers,Aslo tot iesea marit,am facut si citeva luni de moldamin,infectia s-a intins si pe faringe,am facut o cauterizare in locul respectiv,toate chinurile astea timp de un an de zile.Anul asta,dupa revelion(ma aflam la munte),am avut citeva luni de pauza,incepusem sa sper ca s-a terminat.Acum vreo doua luni si jumatate,am facut niste analize si....surpiza:Aslo tot marit.Iar doua luni de moldamin.Pot sa-ti spun,ca amigdalele mele nu sint umflate,cind si cind mai fac un usor rosu in git,mai apare cite un punctulet alb(pt ca au ramas gaurite de zici ca sint ciuruite de gloante).Foarte rar(mi s-a intimplat de vreo trei ori pina acum),mi se intimpla sa ma ia o durere groaznica de git,dar este ca o durere reumatismala care-mi cuprinde tot gitul si nu pot nici sa inghit.Durere care dispare la fel de brusc cum a aparut,dupa citeva ore.]
De curind,am inceput sa-mi repar niste masele stricate rau,destule la numar(am scos vreo 4 pina acum) si mi s-a sugerat ca toate astea ar putea fi de la infectiile pe care le am la masele.
Dupa ce te-am plictisit cu toate astea,intrebarea mea este:POT FI TOATE ASTEA DE LA INFECTIILE DENTARE?
Multumesc anticipat si iarta-ma ca te-am retinut atit.

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran


Buna.Cred ca daca durerea dureaza asa cum spui-doar cateva ore,exista si varianta ca aceasta sa se datoreze molarilor inferiori.
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by karmenutza

Buna dimineata!
Vin la aceasta sectiune cu o problema majora pentru mine: Sunt insarcinata in 33 saptamani si de ceva timp am o masea care ma doare rau. Este sparta, ciuruita, vai de ea. Mai pun cate un pic de palinca la ea, local, mai trece...
Acum vad ca este si un pic umflata, si ma doare sub maxilar, spre amigdale.
Intrebarea mea este: ce antibiotic pot lua pentru infectia asta si ce calmante pot lua pana gasesc pe cineva care sa vrea sa mi-o scoata?

P.S. Inainte de a fi insarcinata, luam eritromicina + metronidazol si aveau efect imediat. Acuma le pot lua? Sau una din ele?


Karmenutza,poti lua amoxicilina(e o penicilina),dar ideal e ca de fiecare data cand e nevoie de medicatie cat timp esti insarcinata,sa-ti intrebi ginecologul.Sarcina usoara-n continuare si un bebelus sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Laura T

Am si eu o problemutza pt Lia sau Danv:
Fetitei mele de 6 ani au inceput sa-i creasca 2 dintisori definitivi centrali jos, in spatele celor similari de lapte, care, desi se misca de vreo 2-3 saptamani, nu cad totusi...Intrebarea mea este: sa mergem la dentist sa incerce sa-i scoata cu clestisorul (daca va putea printre zbaterile si urletele fiica-mii!!!) sau sa-i lasam in pace (eventual grabind caderea miscandu-i??) pana vor cadea singuri? Eu abia am observat aseara ca cei noi au strapuns deja gingia in spatele celor de lapte...si mi-e teama ca, neavand unde creste, va ramane cu ei strambi si va necesita aparat dentar. Asa este?

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 5 luni) si Ramona (3 ani si 4 luni)
poze_cu_fetele_mele


Buna.Nu-i nevoie sa te grabesti cu mersul la stomatolog,dintisorii de lapte vor cadea probabil in timp util.Ce mi-ai povestit e firesc.Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput