Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by blanca000

Si eu tot cu o problema de molar de minte. Tot as aimi creste si mie de vreo 5-6 ani si acum mi sa umflat gingia si ma doare si nu pot sa mananc nimik.
Imi e o frica de mor sa imi scot masele (nu am nici un dinte scos) dar acesti molari de minte trebuie scosi, toti 4 :(((((( si am auzit ca sunt cel mai greu se scos, asa e?
Cei de sus pentru ca mi-au impins dintii din fata si s-au incalecat si ma chinui de vreo 2 ani cu aparat ortodentar dar acum pentru a mai face loc trebuie sa imi scot molarii de minte iar ce de jos cresc stramb si nu au loc si nici pana in ziua de azi nu au iesit complet si ma " sacaie" cateodata de imi vine sa imi tai eu gingia.
Azi ma duc la dentist sa ma vada...Ma rog intrebarea era.....ce sa iau pentru a mi se desumfla gingia?

http://community.webshots.com/user/blanca_000


cu siguranta problema a fost rezolvata deja...
nu pot vedea nimic,daca stomatologul ti-a spus deja ca solutia in cazul tau e reprezentata de extractia lor,asa e.
se pot aplica antibiotice local dupa ce in prealabil s-au indepartat resturile alimentare..dupa ce semnele de inflamatie dispar,se indeparteaza portiunea de gingie care acopera partial molarul.
numai bine,scuze pentru intarzierea cu care vine raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by tynadiana

Draga LIA, as vrea sa ma lamuresti Diana mea de la Craciun au inceput sa-i sparga 4 maselute odata eu nu ma pricep de atunci ii tot ies incet si o doare saracuta...
Eu nu ma pricep te rog lamureste-ma e normal ca la 5,5ani sa schimbe deja 3 dintisori (cei din fata) si acum sa-i sparga 4 masele?
Nu e cam devreme?

Si in afara NUROFENULUI si a Panadolului ce ii mai pot da, stiu ca nici ele nu se dau asa la infinit...

Astept un semn de viata si un raspuns...MERCII MULT!!

TYNA SI DIANA!


Imi pare rau ca suferiti(sau poate deja toate-s OK?).
E normal,atata vreme cat dintisorii sunt erupti:).A avut dintisorii din fata cariati si au fost extrasi cu ceva vreme inainte de eruptia incisivilor permanenti?-e o varianta la care m-am gandit cand am citit mesajul...
daca ma citesti,raspunde-mi te rog.mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by oana-paula

Buna Lia!Am si eu nevoie de ajutorul tau.am 20 de ani si de o saptamana am niste dureri groaznice de dinti.Anul trecut in vara am fost la stomatolog si mi-a scos nervul la un molar care am crezut ca e de minte(mi-a zis ca ma doare asa de tare si dupa 2 anestezii fiindca e de minte si mi-a pus pe el o substanta care sa "omoare" nervul pana la urmatoarea sedinta cand a reusit sa mi-l scoata).Pe 30 dec, seara inainte de culcare am simtit prima data o durere groaznica la maseaua respectiva(de parca aveam un ac bagat pe canalul maselei si ma impingea pana in tampla)Ma durea si capul ingrozitor, nu puteam sa-mi controlez lacrimile si saliva care curgeau continuu.In fine durerea a cedat singura dupa aprox. 10 min.La cateva zile dupa asta, o durere asemanatoare, doar ca mai putin intensa la primul premolar(tot pe arcada de sus in stanga), care a cedat la fel tot singura.Si acum o saptamana a inceput circul.Tot noaptea, a inceput durerea aceea criminala la molarul tratat anul trecut, apoi durere de cap,a inceput sa ma doara toata jumatatea stanga a gurii( si sus si jos),iar punctele de acutizare(maselele care ma dureau cel mai tare) se mutau de la o masea la alta, de la un dinte la altul.Am stst cam 10 min si deja imi venea sa ma urc pe pereti, pana cand am luat o fiola de Algocalmin si cu chiu cu vai am reusit sa adorm.Si de atunci tot asa stau cu Algocalminul si Nurofenul langa mine pentru ca nu se stie cand apar durerile.Am fost vineri la Stomatolog si n-am gasit-o pe Dr care m-a tratat anul trecut, iar d-na pe care am gasit-o m-a "ciocanit" maselele respective, a incercat sa vada daca ma doare la jetul de aer rece si nimc( nu ma doare absolut nimic in afara crizelor),si s-a gandit ca probabil o sa-mi iasa maselele de minte.Dar nu ma doare in nici o patre in spate gingia, acolo unde ar trebui sa iasa ele.Nu stiu ce sa mai fac.Am cateva carii, dar sunt mici si nu cred ca de la ele mi se trage asta.Ma gandesc sa nu fie vreo infectie(Doamne fereste), sau de la curent( dar durerile sunt tare,tare putrenice, parca ar fi pe nerv).Astept tare mult sa-mi dai un sfat!Please!Capul ma doare aproape continuu, iar maselele de cateva ori pe zi.
scuze ca am scris asa de mult, dar am incercat sa descriu cat mai exact ceea ce simt.


din modul in care descrii durerea,tind sa cred ca e vorba de o nevralgie.
nu stiu nici cu ce s-a facut "omorarea nervului"...ma pot gandi si la o necroza osoasa...dar eu nu pot vedea nimic,deci tot ce pot face e sa fac presupuneri...
una peste alta,am citit cu atentie ce ai povestit,imi pare sincer rau ca nu ti-am putut raspunde mai repede si iti sugerez sa faci intai o radiografie la molarul respectiv,cu care sa mergi la un alt stomatolog(poti merge cu respectiva radiografie chiar si la doi stomatologi) ca sa vada daca toate sunt in regula.
In situatia in care e vorba despre nevralgie,tratamentul consta in administrare de anticonvulsivante(carbamazepina),sau baclofen(singur sau administrat impreuna cu un anticonvulsivant.
Dupa ce constati ca totul e in regula la nivelul molarului respectiv,e bine sa mergi la neurologie.
Sanatate si numai bine iti doresc!Daca vrei,scrie-mi ce afli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

Lia draga help me cu un sfat o parere orice.

florin al meu are 4 ani si 9 luni si de cateva zile se vaita ca il dor gingiile .eu m-am uitat da crez ca m-am uitat prin el.....ca azi sa mai repete inca odata treaba asta si cand ma uit ii iesisera al doilea rand de molari de jos.de fapt i-au spar gingiuta.

primiii dintisori de lapte i-au iesit la 5 luni deci cred ca si asta are vreo importanta...eu sunt un pic cam speriata si nu stiu daca este cazul sa il duc la uin stomatolog??

iar a doua intrebare ar fi din cauza suptului de deget si la acesta varsta dintisorii din fata sunt un pic impinsi. nu sunt stricati sau altceva, dar impinsi cu tot cu mandibula (repet nu rau).
crezi ca ar fi cazul s ail duc? ar necesita un aparat dentar inca de pe acum????

mercic mami frumoasa si pupi multi

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Andreea,gramada de scuze pentru intarzierea cu care vine raspunsul.nici nu stiu care intrebari mai sunt actuale si care nu...
4 ani si 9 luni."harnicutzi" molari definitivi.sigur toate-s OK deja,daca ai intrebari,cu placere iti raspund.sunt deja prezenta zilnic,raspunsurile nu vor intarzia foarte mult.......



Liuta scuzele mele.. deci al doilea molar , nu cei definitivi, m-am tampit inseamna....chestia este ca lui theo ii ies de abia acum spre 7 anisori.

ce vreau sa te intreb ca sa stiu sigur incotro o iau (am citit eu undeva ca daca copilasul necesita aparat ortodontic - trebuie dus pana ii ies dintii definitivi?)si pus acel aparat???????

mercic si pupiloi multi





Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Lia,
Indraznesc sa te deranjez si eu cu o problema care ma ingrijoreaza pe zi ce trece. Desi nu este prima data, acum durerea este mai puternica decat in alte dati. Nici nu stiu cum sa iti explic prea bine.
Ma dor toti dintii de jos. Durerea este centrata pe caninul din stanga (nu are nici o care, m-am studiat in oglinda de nu am mai putut,nu am vazut nimic "compromitator"), dar merge si inspre urechea stanga. Este ca o durere cu furnicaturi asa ... Nu stiu ce sa mai fac, nu imi trece cu antinevralgic (am zis ca m-o fi tras curentul), se amelioreaza putin daca imi pun niste vata cu spirt in urechi.
Ideea e, poate suna super nebunesc, vreau sa te intreb daca aceasta reactie poate fi generata de variatii ale glicemiei. Tocmai am inceput un tratament cu metformin, antidiabetic si, nu stiu, ma intrebam daca o fi vreo legatura.
In general durerea apare cand sunt bolnava, racita. Acum am avut gripa acum o saptamana dar iata ca nu m-a lasat deloc, dimpotriva, s-a amplificat.
Ai vreun sfat pentru mine ?
Multumesc din suflet.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

Lia draga help me cu un sfat o parere orice.

florin al meu are 4 ani si 9 luni si de cateva zile se vaita ca il dor gingiile .eu m-am uitat da crez ca m-am uitat prin el.....ca azi sa mai repete inca odata treaba asta si cand ma uit ii iesisera al doilea rand de molari de jos.de fapt i-au spar gingiuta.

primiii dintisori de lapte i-au iesit la 5 luni deci cred ca si asta are vreo importanta...eu sunt un pic cam speriata si nu stiu daca este cazul sa il duc la uin stomatolog??

iar a doua intrebare ar fi din cauza suptului de deget si la acesta varsta dintisorii din fata sunt un pic impinsi. nu sunt stricati sau altceva, dar impinsi cu tot cu mandibula (repet nu rau).
crezi ca ar fi cazul s ail duc? ar necesita un aparat dentar inca de pe acum????

mercic mami frumoasa si pupi multi

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Andreea,gramada de scuze pentru intarzierea cu care vine raspunsul.nici nu stiu care intrebari mai sunt actuale si care nu...
4 ani si 9 luni."harnicutzi" molari definitivi.sigur toate-s OK deja,daca ai intrebari,cu placere iti raspund.sunt deja prezenta zilnic,raspunsurile nu vor intarzia foarte mult.......



Liuta scuzele mele.. deci al doilea molar , nu cei definitivi, m-am tampit inseamna....chestia este ca lui theo ii ies de abia acum spre 7 anisori.

ce vreau sa te intreb ca sa stiu sigur incotro o iau (am citit eu undeva ca daca copilasul necesita aparat ortodontic - trebuie dus pana ii ies dintii definitivi?)si pus acel aparat???????

mercic si pupiloi multi





Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225


Andreea,molarii temporari 2 sunt cu siguranta erupti deja.ar putea fi vorba despre molarii 1 definitivi(molarul de 6 ani)-desi cam devreme pentru astia.Mergi la stomatolog,ca atata vreme cat nu vad nimic,nu stiu ce sa spun...
Pentru dentitie de lapte nu se instituie in principiu tratament ortodontic.Lamureste-l sa renunte la suptul degetelului si toate vor fi in regula.
va pupam,Lia si Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Lia, am o dilema si te rog mult sa ma ajuti.
Matei (1 an si aproape 4 luni) isi suge degetul (mai exact 4 dintre ele, pe rind - aratatoarele si degetele mari).
zice toata lumea ca nu-i bine, iar mai deunazi ne-am intilnit cu un amic dentist si ne-a spus ca isi va deforma maxilarul, sa-i dam cu chestii rele la gust pe degete ca sa renunte.
am cumparat ieri pelin, dar azi am cautat pe net si am gasit mai multe articole in care se spune ca va renunta singur la acest obicei in jurul virstei de 3 ani si ca trebuie luate masuri drastice numai daca isi va suge degetele si in perioada aparitiei dentitiei definitive.
el pina acum are 6 dinti faini frumosi (4 sus si 2 jos)
multumesc mult

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)
gasca MAO
know your mind, love your body


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana_V spune:

Buna Lia,
Am o fetita de 8 luni si am inceput sa-i dau de 4 zile fluor-vigantoletten 500 cate 1 pastiluta pe zi. Va rog sa-mi spuneti daca e ok. Are vreo importanta faptul ca nu am inceput sa-i dau de la nastere? Lamuriti-ma si pe mine ce diferente sunt intre zymafluor si fluor-vigantoletten ( cu exceptia faptului ca cel de-al 2-lea contine vitamina D3) si care e mai indicat la varsta de 8 luni si in ce dozaj.Daca ii dau fluor-vigantoletten ii pot schimba cu zymafluor. Daca am inceput tratamentul pana la ce varsta trebuie sa il dau si ce se intampla daca opresc administrarea.Mentionez ca locuiesc in Bucuresti si nu i dau decat apa plata pe a carei eticheta nu scrie nimic de continutul de fluor.De unde pot afla daca in apa potabila de la robinet din Bucuresti exista fluor si daca da in ce cantitati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Lia,
Vin si eu cu o intrebare. Sunt insarcinata in 20 de saptamani si mircurea trecuta a trebuit sa imi scot doua masele de minte (cea din stinga jos imi facea probleme - gingia inflamata si dureroasa, cea din stinga sus calca peste rana de jos si medicul s-a gindit ca vindecarea va fi mai rapida daca o scoate). Problema mea e ca au trecut deja 5 zile si eu am inca dureri foarte mari din cauza extractiilor. Medicul mi-a recomandat tylenol, dar incerc sa iau cit de putin posibil ca sa nu ii fac rau lui baby. In cit timp ar trebui sa dispara durerile de dupa extractie? Sau macar sa se atenueze la un nivel confortabil?

Multumesc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ancadm

Lia,
Vin si eu cu o intrebare. Sunt insarcinata in 20 de saptamani si mircurea trecuta a trebuit sa imi scot doua masele de minte (cea din stinga jos imi facea probleme - gingia inflamata si dureroasa, cea din stinga sus calca peste rana de jos si medicul s-a gindit ca vindecarea va fi mai rapida daca o scoate). Problema mea e ca au trecut deja 5 zile si eu am inca dureri foarte mari din cauza extractiilor. Medicul mi-a recomandat tylenol, dar incerc sa iau cit de putin posibil ca sa nu ii fac rau lui baby. In cit timp ar trebui sa dispara durerile de dupa extractie? Sau macar sa se atenueze la un nivel confortabil?

Multumesc,
Anca


Buna.Din ce-ai scris presupun ca ai dureri serioase.Imi pare rau.Tylenol e in regula,poti lua,dar dupa 5 zile n-ar trebui sa ai dureri mari...exista sutura?Cand te-a chemat sa-ti scoata firele de sutura?Mergi la medicul care ti-a extras molarul,ca sa vada daca se vindeca corect,ca nu-mi suna firesc ce povestesti,dar eu nu pot vedea ce-i acolo.
Sarcina usoara in continuare,numai bine si daca ai inca intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput