Durerea unei pierderi de sarcina (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

dana, super toate modificarile facute, merci mult, f buna ideea ca ai cautat pe forum si ai gasit, cind am vazut numele copilasilor mi-a revenit memoria..... mai stiu ca cineva spunea, si mi se parea o idee buna, ca in loc sa punem la gravide saptaminile si sa fie nevoie de modificari saptaminale, sa punem pur si simplu data prevazuta a nasterii!e o sugestie cum vreti si voi fetelor, dar e mai usor de tinut evidenta, ca asa nu schimba toata lumea la fel saptamina, si e mai greu de tinut evidenta, apoi, ma gindeam iarasi ca ar fi bine de dat cumva o lista cu toate analizele, sau cel putin cele mai curente, ca am vazut ca este o intrebare care revine f des, ce analize se fac dupa o pierdere de sarcina! stiu ca liana a dat odata o lista f completa si ptr sot si ptr sotie, ar fi interesant ptr cine vine aici nou sa vada oare ce analize se fac.....nu stiu, e o sugestie, si sub ce forma am putea sa facem lista analizelor....tot asa ca o lista pe prima pagina, numa ca ar fi prea lunga sau un link ceva, nu stiu ziceti si voi! despre hair va fi greu de gasit info ca stiu ca tine la intimitate, ne-a spus odata numele ingerasului, si am vazut poze cu ea si cei trei copii o singura data dar mi-au ramas in minte ptr tot timpul ca sint o familie tare frumoasa, sa vedem daca ne va da ea info sa le poti pune pe lista...

myry, fara sa par indiscreta, de ce mai astepti daca ai unda verde? eu, nu am facut nici o analiza, ca zicea medicul meu ca daca am un bebe deja sanatos si la termen e legat de nesansa...

jojo, ce mult imi place numele de Natalya, nu l-am mai auzit pina acuma, f frumos

va pup, noapte buna, si weekend frumos

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata fetelor !am scris un mesaj aseara si s-a pierdut....ma scuzati ca nu am avut timp sa-l rescriu caci am avut musafir,si in plus a trebuit sa anuntat si familia si am stat numai de tel...plus ca se lungeau la vorba..vai ce mult vorbesc.... de' m-am molipsit....


oricum ziua de ieri nu a fost chiar frumoasa dimineata ...incepuse cu o durere in dreapta cu un cramp f.dureros care ma tinea cam de le ficat si facea vartej prin burtica ..la urma s-a localizat durerea jos sub burtica si apasa cu o presiune mare...nustiu cum sa va spun ..ma durea..acum nustiu cat de tare ma durea sau cat de tare m-am speriat...nu mai puteam....si cum nu mai trecusem prin asa ceva, din toate senzatiile care le avusem pe moment una era ca iese... ca se duce...
acum cred ca voi ma puteti intelege ca stiti la ce ma refer...fetele de la odisee nu mi-au dat crezare..ziceau sa ma linistesc si sa nu mai exagerez...eu le intrebasem..poate vreuna din ele a mai avut asa ceva, caci nu era o simpla intepatura sau o durere mica jos sau o simpla presiune...a fost tare dureroasa..si a durat oleaca...acum dr. ce mi-a spus ca nustie ce a fost.... ca e posibil cum bb apasa si pe intestine(ceva de genul asta parca am ineles) e posibil sa fi avut un cramp de la intestin...cica si astea pot fi de mai multe feluri...oricum data viitoare o sa stiu macar sa nu ma sperii(eu sper sa nu mai fie o astfel..de...
credeam ca nu mai vine ora de a merge la dr....si nu vroiam sa-l sun pe sotul meu sa-l mai preocup si pe el.....in fine m-am intins in pat..si incetul cu incetul s-a calmat durerea...si mi-am revenit si eu la optimismul meu...trebuia sa fie bine...m-am luat cu treaba si cu pisicii si am incercat sa uit si sa fac sa treca orele mai repede...

am fost rasplatita din plin cand pt. prima data..i-am vazut spina dorsala...l-am stresat saracul dr....la fiecare organ care mergea...ce zici dr. e bine?.....cum e?...cred ca nu-si mai doreste paciente ca minesi uite asa..de la organ la organ...
mi-a zis ca e totul in ordine...e dezvoltat bine ...arata un pic mai marisoara pt.e o ea..
grasuta lu' mama...credetima ca inca nu mi-au trecut emotiile...in sfarsit am inceput sa constientizez..dar nu imi mai incap in pele de bucurie...si desi ta'su vroia un baietel..si a ramas cam bosumflat dar s-a linistit cu gandul ca e sanatoasa..si e totul bine ...asta e poate o fi la urmatoarea dat ..caci sper sa mai fie o urmatoare data...desi inca nu am vazut-o in brate...parca mi-a dat sperante...si am mai mult curaj...dar e posibil sa-i creasca si putza,nu ? desi a zis ca e cam 100% femina...nu e exclus..
bine ca e bine...mi-au dat lacrimile cand mi-a spus ca e fetita...mi-am zis ca sunt prea norocoasa dupa ce ca e bine mai e si fetita...desi statea picioar peste picior si nu vroia sa ne arate ..ca isi misca piciorusele intr-una si nu vroia sa se cracaneze deloc...
era f. activa dar eu nu o simteamcaci nustiu daca am inteles bine...placenta e dubla..ceva de genul asta sau ca e mai mlt spre partea exterioara ,..dar bineinteles mi-a zis ca asta nu-l afecteaza deloc....(inca ma i vb la masculin...ei tb sa ma obisnuiesc)...doar ca eu nu o simt tare..desi ea e f.vioaie ...intr-una isi acoperea fatucul cu manutele..si avea mereu degetelul in gurita...are nasucul lui taticu ...mititel si asa in vant...

fetelor nu va suparati pe mine ma simt asa oarecum vinovata...fata de voi... stiu ca pe deo parte e ca o incurajare ...dar cand ma gandesc....sper sa fie bine...pt. noi toate ...va doresc din tot sufletul sa treceti prin clipele astea de fericire...si mai sper sa-mi pot vedea fetita in brate...sanatoasa si voioasa....gargauni inca mai am...cred ca ma intelegeti ca desi acum sunt fericita...nu voi fi linistita pana cand nu o voi tine in brate...nu ma certati si voi ca sunt pesimista ..e doar realitatea ..a celor clipe care nu se uita...
va pup si va doresc la toate numai bine si bb cat mai multi..sa va ajute Doamne-Doamne.....si va mai multumesc tuturor celor care ati fost alaturi de mine si mi-ati tinut pumnii...aveam mare nevoie...
sunt si eu alaturi de voi si va tin pumnii

semnatura e provizorie..ta'su e deacord cu numele a zis ca daca eu nu vreau sa-i port numele macar fii'sa

Stefania cu Stefania la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:


'Neata tuturor! Sunt aici, nu v-am uitat
DANA, ai muncit ceva la listuta, multumim!!Foarte bine ca pregatiti si lista analizelor, e fff necesara.

PEPSI, ce harnicuta esti!!!Sper sa fie contagios si sa imi transmiti si mie putin pe calea netului!

STEFANIA, ce bine ca ai vazut-o pe grasuna, acum sper ca te-ai mai linistit putin. Ce chestie si cu durerea aia...ai grija de tine, sa nu faci efort, daaa??

MICHELLE si MIRELUS, uite ce sarcina va trasez: eu plec pentru o vreme, iar cand ma intorc, vreau mult mult mult de tot sa va gasesc cu doua liniute!!!! Ma voi gandi la voi...

OANA,

Andreea16, C.Myri, JojoMiha, Remaliss, Cristina26, CristinaAna

Eu sunt un pic deprimata, nu mai povestesc, ca nu mai pot vorbi cu nimeni, am devenit taaare uracioasa. Sper sa treaca putin cate putin si sa-mi revin. Eu reactionez de obicei cu intarziere, asa ca taman acu', la 6 luni dupa ce bb a plecat, m-au apucat dorul si plansul si durerea...E cu atat mai rau cu cat toata lumea se simte datoare sa ma incurajeze cu "hai, trebuie sa ai curaj si sa faci altul!"...in fine, ma retrag acum in carapacea mea de unde o sa va urmarescsi sper sa aveti numai vesti bune


Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata fete dragi!
Slimatei felicitari,ce as vrea si eu o fetita!Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea!
Pepsi stiu ca nu se vad pozele,nu reusesc sa ma dumiresc cum sa le pun.Mai incerc.
Danangie ma treci si pe mine pe prima pagina cu un avort spontan in 21.06.2007 te rog?Merci!
Despre mine ce sa va spun..am facut analizele acelea uzuale pt sarcina Toxoplasmoza,rubeola si citomegalovirus.Am facut si IgG si IgM iar la citomegalovirus IgG a iesit pozitiv.E de bine sau de rau?Mai dureaza pana ajung la doctor si nu pot sa stau linistita.Din cate m-am documentat eu IgG arata faptul ca ai anticorpi deci inteleg ca am anticorpi de cotomegalovirus....dar nu stiu ce sa zic.Voi ce parere aveti?E cazul sa-mi fac griji?
Va doresc un week-and placut si luni sa auzim numai de teste de sarcina pozitive!
Va pup pe toate fara exceptie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Danangie, pai dupa ce imi vine ciclul asta si eu am unda verde. Am sa ma stradui doar sa nu fac o obsesie din asta
Azi am mari musafiri, asa ca vorbim in curand si sa aveti un week-end racoros!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by musettepink

Buna dimineata fete dragi!
Slimatei felicitari,ce as vrea si eu o fetita!Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea!
Pepsi stiu ca nu se vad pozele,nu reusesc sa ma dumiresc cum sa le pun.Mai incerc.
Danangie ma treci si pe mine pe prima pagina cu un avort spontan in 21.06.2007 te rog?Merci!
Despre mine ce sa va spun..am facut analizele acelea uzuale pt sarcina Toxoplasmoza,rubeola si citomegalovirus.Am facut si IgG si IgM iar la citomegalovirus IgG a iesit pozitiv.E de bine sau de rau?Mai dureaza pana ajung la doctor si nu pot sa stau linistita.Din cate m-am documentat eu IgG arata faptul ca ai anticorpi deci inteleg ca am anticorpi de cotomegalovirus....dar nu stiu ce sa zic.Voi ce parere aveti?E cazul sa-mi fac griji?
Va doresc un week-and placut si luni sa auzim numai de teste de sarcina pozitive!
Va pup pe toate fara exceptie!





IgG e f bine daca e pozitiv, inseamna ca ai anticorpi si nu mai faci boala. E bine, insa, sa fie IgM negativ la toate, adica asta inseamna ca nu ai infectia in prezent. Succes si multa sanatate!! Pupici

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

merci Violetan pt raspuns.M-am linistit.IgM a iesit la toate negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Pupici pt toate fetele!!! Eu sunt in concediu, saptamana asta mai mult am stat in pat, am suferit rau de caldura, am dormitat... Acum iau antibiotice pt gat si o ureche... De maine sau luni, plecam la munte, deci o sa lipsesc si saptamana viitoare, dar sa nu va faceti griji. Sa stiti ca nu v-am uitat, tot ma gandesc la voi!
Mi-ar fi placut sa va raspund in parte, dar ma cam grabesc acum (e ora 10,30 si nici lui Sebi nu i-am dat sa manance), asa ca va cer scuze....

Dana, imi place mult cum arata acum subiectul! Cand ai timp, te rog sa treci, in dreptul meu, la a doua sarcina pierduta, ca a fost oprita in evolutie. Multumesc ca m-ai trecut la mamici!

Cristina_ana, n-am fost pe faza, draga mea, cand ai nascut.... Sper ca totul este ok acum, ca sunteti bine si tu si baietelul! Sa va traiasca Andrei-Eric!!! Sa fie sanatos si el, sa fiti sanatosi si voi, sa-l cresteti OM MARE! Va trimit multi pupici si imbratisari si ganduri bune!!!

Pt listuta noastra (Dana, poti sa dai quote si sa copiezi tot ce trebuie din mesajul meu, in lista, merci!):

EXPLICATII ANALIZE MEDICALE www.focuslab.ro/Info/Explicatii%20analize%20medicale.aspx" target="_blank">1, www.romedic.ro/analize_medicale/analize.htm" target="_blank">2, www.esanatate.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=58" target="_blank">3

www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri

PRESCURTARI DE SPECIALITATE

www.ovulation-calendar.com/" target="_blank">CALENDAR DE OVULATIE: 1, www.babyhopes.com/ovulation-calendar/" target="_blank"> 2, www.ovulation-calculator.com/" target="_blank">3, www.fertilityfriend.com/" target="_blank">4, 5

www.fertilityfriend.com/" target="_blank"> monitorizare TB

RETETE NATURISTE PENTRU TRATAREA INFERTILITATII

masuratori utile

recomandari gravide

Index subiecte=Analize,ecografii,teste,proceduri,medici,spitale

Incompatibilitatea de grupe sanguine intre soti

calculator sarcina

www.pregnancy.org/pregnancycalendar/" target="_blank">pregnancy calendar

Planul greutatii pe timpul sarcinii

alimente interzise in timpul sarcinii

www.babycenter.com/general/fetaldevelopement/pregnancy/1290794.html,greutatea" target="_blank">greutatea si cm fat

normal anatomy

www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">poze cu bb in burtica in diferite saptamani
filmulet dezvoltare bb

www.pregnancycheck.com/pregnancy-ultrasound.html" target="_blank">ecografii diferite varste sarcina

www.pregnancy-weekbyweek.com/pregnancy-week-1-and-2.htm" target="_blank">sarcina saptamana cu saptamana

www.scoalaparintilor.ro/" target="_blank">scoala parintilor

126 zile concediu pre si post natal

www.eva.ro/sanatate/articol284-1.html" target="_blank">exercitii pt travaliu

www.eva.ro/sanatate/articol284-2.html" target="_blank">exercitii pentru nastere

lista bagaj spital

www.emedicine.com/med/topic3239.htm" target="_blank">nasterea naturala

www.emedicine.com/med/topic3283.htm" target="_blank">cezariana

www.behindthename.com/" target="_blank">semnificatii nume





O saptamana (ce vine) usoara tuturor!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

ANALIZE MEDICALE

www.synevo.ro

Cateva analize corespunzatoare profilului de infertilitate:

Analizele infectioase (acestea se fac in orice zi a ciclului):
Toxoplasma: Anti Toxo IgM ...............34 lei
Toxoplasma: Anti Toxo IgG................35 lei
Anticorpi- Toxocara canis-IgG............38 lei
Anticorpi Rubeola IgG.......................28 lei
Anticorpi Rubeola IgM.......................28 lei
Anticorpi Citomegalovirus IgG.............28 lei
Anticorpi Citomegalovirus IgM.............38 lei
Anticorpi- Chlamydia trachomatis IgA....37 lei
Anticorpi- Chlamydia trachomatis IgG....37 lei
Urocultura........................................25 lei

In ziua 2 sau 3, dar nu mai tarziu de 4 se fac urmatoarele:
TSH=25 RON
Prolactina=28 RON
FSH=26 RON
LH=26 RON
Estradiol=24 RON
Testosteron liber=29 RON

Cele de mai sus, mai putin testosteronul se fac si in ziua 14 si in ziua 21, cu deosebirea ca in ziua 21 se face si progesteronul=26 RON


Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Musettepink nu te ingrijora daca IGG este pozitiv pentru Citomegalovirus (CMV) inseamna ca ai avut boala si acum ai anticorpi. Din pacate pentru CMV odata avuta boala nu-ti ofera imunitate, dar periculoasa pentru bebe este primoinfectia. Urmatoarele infectii cu acest virus nu mai dauneaza sarcinii decat intr-o proportie de 1%. Celelalte cum sunt? Daca la Rubeola IGG este negativ te-as sfatui sa-ti faci vaccin inainte de sarcina. De fapt este singura boala pentru care exista vaccin. Pentru celelalte daca IGG sunt negative trebuie doar sa te feresti sa nu le faci pe parcursul sarcinii.

Cristina

Mergi la inceput