iinjectie citoplasmatica de sperma!

iinjectie citoplasmatica de sperma! | Autor: andrew75

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Am intrat aici ptr ca am si eu probleme ca si voi...si incerc sa le rezolv cum pot mai bine....si se pare ca singura modalitate de a deveni tatic este injectia citoplasmatica de sperma! Asi vrea sa aflu mai multe despre si sa vorbesc cu voi despre subiectul acesta.....ptr ca nu stiu mai nimic!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Buna, andrew, si bine ai venit pe DC!
ICSI (introducerea intracitoplasmatica a spermatozoidului; se foloseste in cadrul procedurii FIV atunci cand spermatozoidul nu poate fertiliza ovulul sau atunci cand nu sunt spermatozoizi. In acest ultim caz, se stimuleaza fiecare ou de calitate al femeii, iar apoi este injectat cu fiecare spermatozoid de calitate al barbatului. Produsul rezultat se transfera la mama, in termen de 48 – 72 de ore.
Dar mai multe poti afla de la topicul "FIV 127", unde vei gasi fete care te pot sfatui mult mai bine pentru ca au facut aceste proceduri.
Numai bine!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

quote:
Initial creeata de andrew75

Buna fetelor! Am intrat aici ptr ca am si eu probleme ca si voi...si incerc sa le rezolv cum pot mai bine....si se pare ca singura modalitate de a deveni tatic este injectia citoplasmatica de sperma! Asi vrea sa aflu mai multe despre si sa vorbesc cu voi despre subiectul acesta.....ptr ca nu stiu mai nimic!


vezi subiectul FIV 127 tot pe pagina asta, acolo se discuta si pe tema asta. pe prima pagina a subiectului sunt si informatii despre clinici, costuri, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

ana, :) am raspuns in acelasi timp, cateva secunde diferenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Andrew, Bine ai venit la .
Cred ca este vorba despre injectarea intracitoplasmatica de sperma (ICSI), si este o terapie complementara FIV-ului oferind posibilitatea de-a avea propriul copil cuplurilor în care barbatul este subfertil sau infertil.
Procedura este dificila datorita marimilor microscopice ale spermatozoizilor, care masoara 7 microni. Acestia sunt injectati sub microscop în fiecare ovocit care masoara 300 de microni, folosindu-se manipulatoare foarte fine.
Probail ti-ar fi mai usor sa intri la subiectul FIV unde sunt fete ce trec prin aceasta procedura (fertilizare in vitro).
Din punctul tau de vedere, barbat fiind, nu prea ai ce face. Tu dai doar "proba", embriologul o prepara si ia una bucata pe care-l introduce in una bucata ovocit (ICSI). Pentru doamna ta va fi mai greu. Succes!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:



Am copiat mesajele de aici la subiectul despre FIV.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput