Mamici de septembrie-octombrie 2007 (51)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Have, din ce citisem eu acum cateva luni, era vreo mie si ceva de euro recoltarea si primul an si vreo 85 parca pastrarea pe an, deci preturile cred ca sunt comparabile. Fetele care au deja contract stiu mai bine.

Cecilia, pai sa umbli nu e mare efort zic eu. Cu Alex mergeam 4-5 ore pe zi si urcam si pe scari. Nu stiu ce sa zic, o fi o combinatie cu caldura.

Afibebe, eu cred ca masajul nu are ce strica. Eu am facut cand eram gravida cu Alex, dar am intrerupt in ultima luna pentru ca nu mai stateam bine si pentru ca mi se spargeau vasele de sange imediat.

Carmen, ce te invidiez pentru conditiile super de la voi.

Betty, de regula nasterea se provoaca numai daca treci de termen, de aceea nu vrea doctorita. Iar la cezariana e mai bine sa o faca inainte, e tare nasol sa apuci sa intri in travaliu, stiu de la prietenele mele.

Sim, ai grija cu durerile, poate fi doar presiunea, trebuie sa vezi cum simti burta cand doare. Nu stiu ce sa zic...uite asa ma simt si eu, mai putin, insa mai am asa intepaturi. Burtica ta e considerabila ce e drept, insa nu esti casalot, eu ma definisem asa si datorita restului corpului, care e ceva mai impanat. In fine...ia No Spa inainte sa pleci oriunde, eu am luat ieri si nu am avut probleme la piata. Cum ramane maine? Daca mergi in Mall, eu pe la 10 sunt pe acolo cred. Sa vedem, ca am program de infrumusetare dupa cum spuneam, si sa vad ce locuri sunt disponibile.





Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Alinus sarcina usoara in continuare, nastere usoara si bebe sanatos!!!!!


betty 78 34+
AMR 34 zile

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Iaca am aparut si eu.....fara vesti insa, dar cu multi nervi! ma alutur grupului de burtici nervoase:
Am fost la Euroclinic pentru a face ecografia de trim III-si..........am stat am asteptat, intr-un tarziu apare si asistenta lui Herghe si-mi spune f calma ca s-a STRICAT ECOGRAFUL...am simtit ca iau foc, dar am tacut din gura!Probabil ca privirea mea a fost ceva de genul"si daca privirea ar fi putut ucide..:)".Ma rog , m-a intrebat daca sa ma reprgrameze si i-am raspuns pai sigur altfel cum?si s-a dus si a aparut cu un biletel galben: luni la ora 10/30! Bine si am iesit cat am putut de repede!
Probabil ca si atunci cand o sa nasc o sa-mi zica ce??????????ne scuzati...nu mai stiu ce sa fac! sI eu care am fugit de polizu, tocmai pentru a evita bataia de joc. Tin sa mentionez ca nu e prima oara cand mi se intampla chestia cu amanatul la Euroclinic.
Alta invoire de la job, alta peripetie cu cautatul unui loc de parcare in centru (caci acolo lucru) si tot asa..un fleac!


Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Alinus, la multi ani!!! sarcina usoara in continuare, nastere cat mai usoara si bebe sanatos!

Roxali, ma bucur pentru rezultatul bun de la analize

Mandarinutza 34+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

RoxanaG stiu, dar nu-i mai usor sa imi provoace nasterea decat cezariana...ma refer ptr mine. Eu nu vreau cezariana, decat daca bebe devine urias. Nu te mai stresa cu sotul tau ca nu ajuta la nimic, ba din contra iti faci chiar rau. Daca tot te gandesti ca 0o sa nasti singura cand sotul tau este plecat, sa stii ca asa se va intampla. Incearca sa gandesti pozitiv.
Sim_Stoian si al tau este urias. Si esti tot asa de micutza ca si mine?
Pinacolada eu nu am avut nici o surpriza la Euroclinic pana acum, dar nu sunt la Herghelegiu ci la Nuraltay Emel. In plus mai au inca cel putin 2 ecografe....unul este la subsol si vinerea trecuta am facut eu eco la el. intradevar nu este asa de performant ca cel de la et 1, dar putea sa iti faca eco si la el.

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Da, nu mai zic nimic...............
Am citit ce mi-ai trimis pe PM, dar pe site-ul lor scrie ca e anestezie epidurala, asta trebuie intrebat.
Cand am nascut la Polizu mi-a facut anestezie epidurala, nu conteaza ca mi-a facut-o pt 10 minute, dar macar alea 10 min nu m-a mai durut, iar expulzia nu am simtit-o si nici cand m-a cusut!
Chestia e ca trebuie discutat in mod clar ce fel de anestezie este!

Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Pinacolada se pare ca pun analgezic si nu anestezic.... dar tot epidurala se numeste. E mai sanatos pt bebe.

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Am rezolvat-o cu mobila...ei observasera greseala din ziua comenzii si modificasera, eu insa nu aveam de unde sa stiu asta si m-am panicat. Am trimis soferul si in cateva ore ne apucam de montat. Problema mai mare este ca nu reusesc sa-mi conving sotul sa renunte la niste tablouri de pe peretii din camera copilului. Spune (si asa e) ca nu sunt hidoase si ca nu se sperie copilul de ele...
Roxana, sa ne luam de mana cu menajerele. Si a mea trebuia sa vina ieri...eu abia azi am realizat ca nu a venit, am sunat-o si mi-a raspuns cu nonsalanta ca a uitat. O sa vina azi dar mai pe dupa amiaza, sa se mai racoreasca afara Oare suntem noi prea tolerante?

In alta ordine de idei, am fost azi dimineatza si mi-am recoltat sange pentru analize si evident ca acolo unde am fost fara plata nu faceau HIV-ul si Magneziu. Drept urmare a trebuit sa merg la un laborator si sa platesc respectivele analize. Bine macar ca le-am facut, nu mai conteaza cum. Important e sa iasa bine.

alinush

Andreea 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Alinus, La Multi Ani!!sarcina usoara in continuare si bebelus sanatos tun!
Aniast,rectific acum, ca am vazut ca s-a rezolvat problema cu mobilierul bb, sa imi zici si mie daca e greu montajul..
Vad si eu ca in 3 sapt incep bebeii sa soseasca..si mie mi se pare ca mai e mult..daca incepeti la sf. lui aug. cu nasterile..eu de abia de atunci voi mai avea vreo 2 luni pana la nastere..



Burtik
Cristina 27+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

La multi ani Alinush, sa fii fericirta sa te bucuri de bebe-ul tau.

Multumesc fetelor pentru sfaturile cu patutul sau caruciorul, o sa ma gandesc si poate reamenajez mobila astfel incat sa am mai mult spatiu .

Apropo de vreo 2 saptamani mie mi-a coborat burta un pic, voua nu vi se pare?
Celor care au implinit 32 sapt. voi ati fost la injectie? pe mine m-a chemat saptamana asat sau viitoare la o injectie, din cate am inteles e antitetanos.

Pupici

Asa creste Matias Filip
Rodica 32+ Matias Filip
AMR 7 sapt

Mergi la inceput