Bebe de 1 luna si gelozia fratelui de 2ani

Bebe de 1 luna si gelozia fratelui de 2ani | Autor: mamacangur

Link direct la acest mesaj

Mamici/tatici priceputi am nevoie de un sfat pt. vecina mea, proaspata mamica a unui nou bebe. Cel mare are 2 ani, iar cel mic 1 luna si intalnirea lor s-a petrecut "vijelios": cu tipete si plansetele celui mare care o vroia pe mami numai pt. el. Dr. i-a zis capurtarea lui denota "crize/tulburari" de afect.
lucrurie s-au imbunatatit totusi intre timp, dar mama e f. solicitata de cel mic, care e alaptat si nu vrea evident ca cel mare, care e f. energic si neastamparat sa fie neglijat.
Voi cum va descurcati cu 2 copii de varste mici?
Cum pot fi impacati amndoi?!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

mamacangur, acum vreo 6 luni am pus pe forum aceeasi intrebare; sora mea are o fetita de 5 ani si una mica de 6 luni. Cea mare era foarte super geloasa, oricine o intreba "Mi-o dai mie pe Andrada?" (cea mica) invariabil, raspunsul era "Da, ia-o!!!"
Acum, dupa 6 luni, ii da sa pape si i-a spus sora-mii ca ea o iubeste pe Andra mai mult decat pe mami si tati, ca ele sunt surori si surorile asa se iubesc.
Nu cred ca trebuie sa iti faci prea multe probleme, cel mare o sa se obisnuiasca cu bb si o sa se schimbe.
Intrebarea era cum se descurca cineva cu 2 copii. Imi pare rau, nu iti pot raspunde, ptr. ca nu am inca nici unul dar in ce priveste gelozia, e doar o chestiune de timp.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

din ce am citit, se recomanda sa se implice cat mai mult copilul mai mare in ingrijirea celui mic (sa ajute la schimbat pampers, la spalat sa fie util, sa tina prosopul, sa aduca crema, eventual sa il si unga , etc), sa il lase sa il atiga pe bebe, sa il mangaie, sa il legene, deci sa fie cat mai implicat, iar parintii sa nu spuna ,,este copilul meu", ci este bebelusul "nostru" tocmai pt a preveni astfel de suparari.
in cazul lor e mai greu, primul copil fiind si el mic; practic, cred ca poate insista sa il mangaie, sa ii spuna ca si el era asa de mic, sa ii arate poze cu el bebe, sa il duca des in camera celui mic (sa nu il lase singur cata vreme e suparat), si sa ii repete constant ca mami il iubeste f mult pe el, dar ca il iubeste si pe fratior, care e asa de mic si are nevoie si el de multa dragoste.iar la botez cica musai sa fie si cadouri pt copilasul mai mare. cam atat am retinut eu. sper sa le foloseasca cat de cat.

ps. vad ca e deschis subiectul in 2 locuri, asa ca am copiat raspunsul meu, sa fie in ambele parti.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

S-a mai discutat despre cum te descurci cu copii mici fara ajutor.Ultimul topic este acesta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101436

Ile 40 si Victor ( 22 dec 2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

multumesc pt. raspunsuri. Le voi transmite mai departe!
Imi place la nebunie topicul pe care mi l-ai dat Ilenutza.Il stiam ca si pe mine ma tenteaza mai multi bebe! Desi financiar e o ...nebunie!Dar m-am indragostit iremediabil de bebelusi!!!


http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si la noi la fel...Emma e mai mare cu doi ani decat Matei. Pot spune ca mi-au scos peri albi, m-au terminat fizic si psihic , dar viata e asa fumoasa! Nu concep viata fara ei! Sunt cea mai mare fericire si implinire! Numai eu ma ocup de ei (si sotzu'. dar mai putin, ca are serviciu solicitant), deci stiu fff bine cat e de greu, uneori INFIORATOR de greu, alteori simti ca cedezi si ca o iei razna! Dar trece...si pe masura ce trece timpul...se mai usureaza treaba. Acum ai mei au 4 ani si respectiv 2 ani, Emma merge la gradi, e ditamai domnisoara, Matei e in plina faza a comportamentului negativist si a trantelilor pe jos, pe burta sau pe spate , dar parca e mai usor acum...ii simt mai mari...si sa-i vezi cum se joaca impreuna...se si cearta, se si iubesc...
Sfaturi? Pai...in primul rand: MULT TACT SI MULTA RABDARE. Cand doarme bb, sa-si petreaca timpul cu cel mare, sa se joace si sa vorbeasca mult cu el. Cel mare are cea mai multa nevoie de atentie si imbratisari. Apoi, sa-l implice sa o ajute cu bb., sa-l responsabilizeze, asta ajuta mult! Sa nu-l dragaleasca prea mult pe bb de fata cu cel mare, mai ales acum, in primele luni.
Perioada asta de adaptare trece....si o sa fie asa frumos dup'aia. primele 4-5 luni sunt grele, cel putin asa le-am resimtit eu. ERam zombie, de multe ori simteam ca ma prabusesc...dar a trecut!
Multa sanatate ii doresc vecinei tale si copiilor ei!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Tocmai am aflat si eu ca sunt insarcinata, iar bebe 1 are 10 luni, iar cand o sa apara al 2lea copil, Vladut va avea 1 an si jumatate. E clar ca nu il pot implica pe Vladut foarte mult in activitatea legata de bb2, pentru ca nu va intelege nimic. Chiar nu stiu cum va fi si ce ne asteapta. Poate face crize de gelozie la 1,5 ani?

Mami de Vladic (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Cristina felicitari.
pei in primul rand trebuie sa incepi de acum cum iti creste burtica sa-l pui pe cel mare sa iti mangaie burtica si sa-i explici ca acolo e un bebe mic fratiorul sau surioara cu care el se va juca frumos cand o sa fie mai mare .Eu asa am procedat si totul a fost ok nu am avut nicio criza de gelozie diferentza era mai mare in varsta.
Succes va doresc la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Lemoni, multumesc! Sper sa ma descurc si sa fac fata la 2 pitici.

Mami de Vladic (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sunt sigura ca o te descurci , nici nu ma indoiesc !

Mergi la inceput