Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Sanzi, depinde daca ai nascut prematur din cauze de bebe sau din cauze materne (ex. preeclemsia, diabet gestational, uter incompetent etc.). Daca ai nascut din cauze materne, atunci riscul sa se repete e mai mare. Adica ai nascut din cauza unei probleme pe care o ai tu si, ca urmare, e posibil ca problema respectiva sa fie prezenta si la urmatoarea nastere. Daca ai nascut prematur din cauze fetale (adica de bebelus), atunci riscul sa se repete e foarte mic.

Dar din observatia mea de pe acest forum, din cauze fetale sau materne, destul de putine mamici de doi si mai multi copii au experimentat doua nasteri premature. Deci riscul sa se repete a doua oara e destul de mic.
In fapt, papadicu e singura mama de 2 prematuri pe care-o stiu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Try ca sa nu mai vb. ca nu am nascut prematur nici din cauze materne (adica toata instalatia e absolut OK) si nici din cauze fetale. Ionu a zis ca ritmul asta putem bate recordul la numarul de copii deoarece am avantajul de a-i face mai repede



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Trymai prind curaj, citind ce ai scris...la mine a fost sarcina stagnata in evolutie, cu diagnosticul de hipotrofie fetala am intrat in sala de operatie.bebe nu a mai vrut sa cresca oprinduse la 30 saptamani si perfuzat l-au ajutat pana la 33 si 5 zile, dar in greutate tot nu a mai luat nici un gram, doar dezvoltare fetala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

quote:
Originally posted by try

In fapt, papadicu e singura mama de 2 prematuri pe care-o stiu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi




Si eu

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Try,scuze ca iti raspund asa tarziu.Bebeii sunt bine,au inceput sa ia cate putin in greutate.Acum au amandoi in jur de 950 g.Unul dintre ei inca nu poate respira singur,are nevoie de masca de oxigen.Celalat,incepand de ieri,am vazut ca respira singur.
Fiind atat de micuti,nu ii alaptez;le da laptic cu un furtunas.
Promit ca zilele astea sa pun niste pozici cu ei.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

sanzaiana27, LA MULTI ANI pentru cele 10 lunisoare implinite ieri !!!

papadie, va doresc sa va insanatositi grabnic

mironelel, multa sanatate micutului

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Vreau sa va intreb ceva, poate stiti: finuta mea este si ea graviduta in 6 saptamani si dr. ginecolog i-a spus ca are si hernie...exista vreun risc pentru bebe? Poate sa tina sarcina?
Multumesc,



_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

quote:
Originally posted by flavia maria

quote:
Originally posted by try

In fapt, papadicu e singura mama de 2 prematuri pe care-o stiu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi




Si eu

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)




Care au fost cauzele la tine Flavia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna mamicilor! Noi suntem bine sanatosi ceea ce dorim si la ceilalti bebelusi. Imi pare rau pentru cei care sunt bolnaviori. Nu prea stiu ce inseamna termenul asta si nici nu as vrea sa aflu prea curind.

Ei daca zilele trecute va anuntam ca Dominic se intoarce pe o parte...azi de dimineata, pe la 4.30, s-a data alarma. S-a trezit intr-un plinset ca nu stiam cum sa-l potolesc...dar dece?...s-a rostogolit mititelul de el pina a ajuns cu fata-n jos si funduletul ala dragalas in sus. O sa-mi ziceti ca sunt sadica dar tare mult mi-a placut privelistea ca pret de citeva secunde l-am lasat sa plinga ca sa-mi pot satisface privirea. L-am luat in brate si l-am dragalit un picut, apoi a papat un bubu si a adormit la loc.

Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Buna fetelor chiar daca nu am mai dat nici un semn de viata suntem bine,Mark rade cu gurita pana la urechi se intoarce de pe o parte pe alta si defilam prin tot patutul.Eu sunt racita nu stiu cum sa fac sa nu ii dau la bebe raceala.

Multa sanatate la toti bebelusi
Mamica deMark-Adrian 17.04.2007

Mergi la inceput