Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

onitza , felicitari, vorba mihaelei ai luat o nota mare pentru prima data (pe langa ce vedeam eu de obicei la inspectorat numai note de 3,4 si 5) si eu am fost shocata de nota mea de la psihopedagogie la fel ca tine ziceam ca am facut o lucrare super buna dar d-nele de acolo mi-au tras o nota de nu m-am vazut...7 noroc ca la celelalte am luat nota mai mare si am obitnut postul dar eu aveam suplinire inca din facultate si asta m-a ajutat tare mult.
nu mai gandi asa e doar o nota asta nu are nici o importanta si mai pot fi si alte interese la mijloc cine stie cum au obitnut ceilalti nota mai mare...
sa-ti povestesc ceva desi e cam periculos aici
cand m-am titularizat eu am venit special din thailanda, dau 700 de dol pe avion, ajung la liceu si erau 4 locuri...eu ma bucuram tare mult si el imi zice...imi pare rau d-na sunteti a 5-a roata la carutza deci locurile erau deja date...ocupate de oamenii lui(noroc ca nu mai e dir acum ca maine cred ca as zbura) nici nu a vrut sa-mi primeasca dosarul eu ma rog de el ii zic ca am dat o groaza de bani pe drum, etc, etc...nimik...parca eram femeia de servici, am iesit plangand, urlam de nervi si trec prin amzei si ma intalnesc cu o d-na care avea ceva influentza si ma intreaba da' ce-ai monica de plangi(mergeam pe strada cu ochii rosii, nu-mi venea sa cred ce mi se intampla) d-na care nu era cineva f apropiat pentru mine a zis ca asa ceva nu se pote...ne cunosteam doar asa...mai mult ne salutam...zice hai cu mine la minister ca e aproape , m-a bagat direct la secretarul de stat pe vremea aceea a stat cu mine acolo si i-am spus omului la ce "tratament" ma supusese dir si a zis da??? stai putin ca-i dau eu un telefon acum...i-a dat tf si m-am intors inapoi la scoala, ma luase cu sarut mana d-na, luati loc... si imediat mi-a primit dosarul, apoi chiar cu nota aceea mica la psiho am luat prima...cred ca deja bagasem frica in ei...dar eu nu facusem altceva decat sa-mi cer dreptul la inscriere, sa ma lase sa dau examen. am avut noroc cu d-na respectiva, eram gata sa renunt, cred ca plecam inapoi fara sa dau examenul daca nu ma intalneam cu dansa
bafta!!! maergi anul asta la suplinire... sunt sigura ca lucrurile se vor aranja spre bine si pentru tine nu gandi asa, ai un copilash minunat si un sotz care te iubeste, parinti care te ajuta, noi suntem prietenele tale si suntem mereu alaturi de tine...

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mey, Onitzo, trage adanc o gura de aer in piept si daca tot nu trece, mai trage una si-nca una.
Incearca sa te detasezi un pic si sa privesti la rece si global.
Esti inca sub impresia momentului si clar ca asteptarile tale au fost foarte mari si de aici dezamagirea mare. Dar de aici si pana la "nu-s buna de nimic" e mare drum. Plus ca nu trebuei sa uiti ca 7 pentru unii oameni e o nota mare. Unii au atins-o cu greu?

In alta ordine de idei, tie ti-au reusit toate-n viata pana acum? N-ai avut deceptii si ratari pana acum? E doar un examen pe care il poti reda alta data. Nimic nu-i mai important decat ca tu si familia ta sunteti sanatosi, ca au un sot pe care-l iubesti si care te iubeste si ca ai un copil minunat. Restul sunt detalii. Nu uita niciodata sa privesti intregul tablou. Daca te concetrezi pe detalii pierzi din vedere ce e mai important si nu e bine.
Hai, capul sus, e si maine o zi. Poate ca nu degeaba ti s-a-nfundat drumul asta. Poate ca alt drum iti e deschis, doar trebuie sa-l cauti un pic. Ia lucrurile ca atare si persevereaza.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mai m-ati facut curioasa si am cautat si eu despre titularizare, subiecte, baremuri si am ajuns la aceeasi concluzie ca si in frageda tinerete, matematica este , 1+1 fac intodeuna doi si atata vreme cat rezolvarea si rezultatul sunt corecte, punctajul este pe merit. Mie imi plac notele rotunde si doua cifre inainte de virgula . La materiile umaniste nota are si o parte de subiectivism din partea corectorului, orice vorba se interpreteaza si rastalmaceste.

Eh si n-am pierdut degeaba timpul. Daca la literatura si metodica nu ma pricep, credeam ca macar gramatica mai am habar. Greu, foarte greu, pai eu din clasa a VIII-a de cand am dat examen la liceu nu am mai avut tangente cu "subordonata atributiva", sa nu mai spun de "atribut adjectival" sau ca "si" este conjunctie coordonatoare (copulativa). Pai mi-e si rusine de cate ori pe zi folosesc "si", iar eu habar nu mai aveam de functia lui morfologica. Raman cu speranta ca am stiut gramatica in copilarie.
Deci, cum spuneam, mi-a atras atentia subiectul:

Rescrieti enunturile de mai jos, corectând greselile, indiferent de natura lor:
1. Nu si-aduce aminte de întâmplarile acelei zi de iulie.
2. Si-a cumparat un maieu care îl poarta cu drag.
3. Nu acepta sa-i fi dator cu ceva.

Iata si rezolvarea:
1. Nu-si aduce aminte de întâmplarile acelei zile de iulie.
2. Si-a cumparat un maiou pe care îl poarta cu drag.
3. Nu accepta sa-i fii dator cu ceva.

Asa ca nu stau deloc bine, habar nu aveam ca se spune corect maiou , asta este, de maine incep sa-i introduc Anei in vocabular cuvantul corect.
Si daca poate sa-mi explice si mie cineva de ce este corect zile si nu zi, de exemplu este corect: "întâmplarile din acea zi de iulie" sau "întâmplarile acelei zi minunate"?

www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?Ualbumsperpage=48&collid=50882505113.30856846113.1183917037384&page=1" target="_blank">Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

He, he, he, ceva ceva tot a mai ramas lipit de mine. Eu la pct. 2 am stiut rezolvarea .Stia mca se zice maiou si corect se foloseste pe care, n ucare, desi in vorbirea curenta destul de rar mai foloseste lumea pe care in loc de care
P-aia cu nu si-aduce aminte, m-am gandit la ea, dar nu mi s-a parut incorecta nici varianta gresita. Am crezut ca se pot folosi amandoua.

De ce se zice zilei? Pt ca e cazul nu mai stiu acum cum se numeste (imi vine sa-i zic dativ, dar stiu ca nu e dativ ca dativul raspunde la Cui?, dar sti uca e urmatoru lcaz dupa dativ, asa l-am invatat la scoala, am memorie vizuala excelenta), dar stiu ca raspunde la intrebarea ale cui intamplari? Ale ZILEI. Deci substantivul la forma nominativa ZI trebuie si el declinat nu? SI atunci forma lu idevine ZILEI.
Exemple similare:
Fata - Fetei
Masa -Mesei
Casa - Casei
Zi/Ziua (ambele forme banuiesc ca-s corecte) - Zilei

P-asta cu zi-zilei, n-am observat-o la greseli. La fel si cu fi-fii. Desi acum cand mi-a aratat cineva greselile mi-am dat seama de ele si stiu sa le explic. Nu ma iam ochiul format.
Am fost o iubitoare de gramatica tocmai ca aducea spre matematica. Existau reguli, dom'le. De-aia am urat literatura din toti rarunchii. Prea mult polologhie, prea multe inventii, prea mult subiectivism. Si mi se parea aiurea sa invatam comentarii intregi pe din afara. Practic noi nu aveam nici o contributie. Trebuia sa spunem ce gandeau altii despre opera lui cutare si cutare. Nici n ustiu daca se puncteaza cu ceva propria interpretare. Ca asa e la corectare: daca ai spus ca autoru' a vrut sa reea x si y primesti 0.3 pct. Daca ai spus ca opera e asa si pe dincolo primesti 0.5pct. si tot asa.
Bine c-am scapat de scoala. Ufff. Pe mine nu ma mai tin nervii sa mai trec printr-o scoala, oricat de simpla. Si amaratu' asta de ex. teoretic de conducere ma scoate din sarite. Simplu fapt ca m ise pun intrebari si trebuie sa raspund ma calca pe nervi. Trebuie sa fi fost tare stresata in scoala de am ramas cu gustul asta amar. Adevaru' e ca niciodata n-am reusit sa fiu relaxata la examene/lucrari, oricat de bine m-am pregatit.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

'neata!
Fetelor, m-ati facut sa rad.Sunteti grozave.
Cu ani in urma nu stiam nici eu ca se spune "maiou" dar, lucrez multe exercitii cu copiii, ceva de genul "Alege forma corecta si taie forma gresita...", asa ca am tot rasfoit indreptarul, mai nou DOOM-ul si DEX-ul.
Try, in legatura cu ZILEI, ai dreptate, se declina si este in genitiv (a, al, ale,...cui?)si se acorda cu substantivul in nr. si gen.Pt a-i face pe copiii sa inteleaga mai bine forma corecta a unui cuvant se fac asociatii.De exemplu ZI-cand ma rever la "o zi", iar ZIUA-cand ma refer la ziua de azi, de maine,...Apoi cu "si-aduce", "nu-si aduce" e cortect pt ca i (de la imparat)este inlocuit de cratima "nu isi aduce", iar "si-aduce", cratima in acesta forma nu tine locul nici unei litere, doar daca era "s-aduce"
"intamplarile din acea zi de iulie"este corect pt ca ai introdus "din" , iar cealalta forma "intamplarile acelei zi minunate" e o forma gresita pt ca nu poti spune "intamplarile zi" ci "intamplarile zilei"
Iar la literatura, asa cum a spus Try, totul este subiectiv.
Pai sa vedeti voi noile modificari din DOOM, te doare capul nu alta. Ce mi-a atras mie foarte mult atentia, este despartirea in silabe a unor cuvinte, de exemplu "fiica" se desparte dupa noile reguli "fii-ca" nu "fi-i-ca" cu obisnuiam noi sa-l despartim in silabe,pt ca apar doua vocale in hiat.De ce? ...nimeni nu explica.
Dar hai ca deja ajunge cata gramatica am facut
Sa aveti o zi frumoasa!


Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mihaela, mersi de explicatie. Pe mine m-a indus in eroare ca "zile" este forma de plural. Daca eram atenta si analizam propozitia, probabil vedeam greseala, eu am dat in mintea mea un raspuns la prima vedere .
Mihaela, ma bucur ca aveti acest gen de exercitii, eu nu tin minte pe vremea mea sa fi facut exercitii de genul acesta, dar nu-i nimic invat si la batranete.
Daca tot suntem la tema asta, am citit parca pe undeva ca este corect tobogan nu topogan, dar oare este corect pulover ca vine de la englezescul pullover?

www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?Ualbumsperpage=48&collid=50882505113.30856846113.1183917037384&page=1" target="_blank">Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Otilia, si eu am invat acum vreo 10 ani ca forma corecta este tobogan care este de altfel un jgheab inclinat folosit ca mijloc de transport de la un nivel la altul, a unor materiale/< fr. toboggane
pulover [e pron. in engleza a (din cuv. matusa)]
Adevarul ca multe nu le stim nici noi invatatorii, de multe ori nici prof de romana, asa ca toata viata invatam, pana la pensie ne tot perfectionam....

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Fetelor, voi cunoasteti povestea Soniei?
www.sonia.as.ro/" target="_blank">http://www.sonia.as.ro/

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ochi verzi, cu hiaturile si despartirile-n silabe m-ai pierdut. Sa vezi aici ce stil au de-a desparti in silabe, te doare capul,au cu totul alte reguli, nu pare asa logic ca-n romana.
Cand au dubla consoana, una ramane cu o silaba si celalata consoana geamana se duce in urmatoarea silaba (ex. ir-reg-u-lar desi n ustiu cat de corecta am fost). Desi noua ni se pare normal sa se desparta i-rre-gu-lar.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
moama m-ati zapacit cu noile reguli
trebuie sa recunosc ca eu foloseam maieu in loc de maiou e clar...tre' sa pun mana pe carte ca de la anul avem scolar
va pup pe toate si pe copilashi si va doresc un we fain

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput