Insomnie

Insomnie | Autor: GGina

Link direct la acest mesaj

Doresc citeva sfaturi ,tratamente,pareri etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Trebuie gasit motivul.
Mie mi se intampla cand sunt stresata. Atunci adorm foarte greu si ma trezesc de mai multe ori pe noapte. Sau cand beau cafea sau cola in a doua jumatate a zilei.
Ajuta sa bei o cana de lapte cu miere inainte de culcare sau un ceai calmant, sa faci o baie calda, orice care te relaxeaza, sa citesti o carte in pat. Daca nu, poate un somnifer usor (de ex. valeriana).

Numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Apoi la mine functiona super Extraveralul, da acu se mai da numa pe retete complicate. Iau Sedocalm - de la farmaciile naturiste, incerc sa citesc, nu sa ma uit la tv, ard in lampa de aromoterapie ceva ulei relaxant sau de levantica... Da cica is diverse tipuri de insomnii. Cand nu poti sa adormi, sau cand te trezesti in mijloc de noapte... Cand nu adormi de griji sau de prea mare agitatie ... depinde. La mine cam astea functioneaza. A, si inca ceva, cand ma simt mai treaza imi imaginez ca as putea lucra ceva si ... parca ma mai ia cu somn. Sau ma gandesc intens la lucruri placute, gen ca sunt in casa visurilor mele, intr-un dormitor asa cum mi l-as dori, ca in fata geamului infloreste regina noptii si fosnesc brazi, eh, fantezii din asta

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

la mine functioneaza cu ceai de tei indulcit cu miere sau lapte caldutz indulcit cu miere


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Insomnia este data de un program incarcat, stres, afectiuni emotionale sau psihice, mancaruri si bauturi consumate tarziu. Asa ca, tu esti in masura sa stabilesti cauzele ei si sa incerci in primul rand sa le elimini.
Medicamentele incearca sa le eviti pe cat posibil.
Oricum, pentru ele iti trebuie reteta.
De la plafar poti lua Tinctura de valeriana, care da somnolenta pentru ca relaxeaza. Mai sunt unele pastile de la Hofigal, Somn usor. Chiar asa se numesc.
Ceaiul de tei este linistitor, asa cum au zis si fetele.
Sa nu mananci mult inainte de culcare sau lucruri greu digerabile. Fireste, va excluzi ceaiul negru, cafeaua si cola.

Dar orice ai face incearca sa-ti restabilesti oridinea interioara si un program echilibrat, altfel nu rezolvi mare lucru pe termen lung.

Somn usor!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:


Ma trezesc in timpul noptii si nu mai pot sa adorm ,desi imi e un somn de mor.
La mine este insomnie cronica ,ma tine de f multi ani ,de asta sint si mai nervoasa.
Tratamente nu am facut niciodata.Acum m-am trezit ca trebuie sa fac ceva .Ma enervez usor.Si totii nervii mei se varsa pe copii.
Urlu prin casa de ma aude tot satul .Copiii mei chiar imi spun sa nu mai ma enrvez ,mai ales ca cea mica incepe sa plinga daca tip un pic la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daca te tine de ani de zile poate ar trebui sa mergi la dr(nu stiu zic si eu)... eu am insomnii asa...din cand in cand(mai mult cand sunt stresata) si tot ma enervez

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Si eu am insomnii de ceva vreme , din pacate am si un motiv.Prblema e ca am luat o vreme niste pastile de somn , care nu dau dependenta dar nu as vrea sa le mai iau..si asta vroiam sa spun si eu ca mi-am adus aminte cu drag de la mama cum mi-a zis ca pentru insomnie o cana de ceai de tei cu miere e mai buna decit orice somnifer.
Numai bine ,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

de ce nu mergi sa vezi care este cauza??
tratamentele homeopate dau rezultate in insomnii,de preferat un tratament decit sa sperii copii nu crezi? ce vina au ei ca nu potzi dormi?shi apoi daca tratezi starile astea de anxietate nu numai tu ai sa te simti mai bine ci toata familia.
somn ushor vise placute!

Mergi la inceput