De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns edybello spune:

eu am nascut intrun spital din roma cel mai specializat in nasteri si mau lasat sa ma chinui 15 ore si dupa miau facut cezariana dupa care la 4 zile dupa am facut infectie pt ca nu mau cusut bine si multe alte intamplari de care inca sufar de 16 luni de la nastere asa ca nu numai la noi se intampla io una daca asi pute as naste inca de 10 ori dar natural si la noi in tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Ce-mi place mie subiectul asta...
Cum vin dragele de mamici cu nasteri naturale si le blameaza pe cele cu cutitul pe burta. Lait motivul este mereu acelasi, toate declara sus si tare ca sunt pentru libera alegere a fiecarei femei - "Fiecare e libera sa nasca cum vrea DAR daca alegi sa nasti prin cezariana esti o mama egoista care se gandeste doar la durerile ei, ii faci rau copilului, ce mai ... o nenorocita. Huo!"

N-am sa inteleg in veci vecilor de unde vine conceptia asta ca doar o "adevarata" mama este capabila sa nasca normal. Restul trebuie alungate cu pietre.

Eu am nascut prin cezariana primul copil. A doua zi dupa nastere m-am dat jos din pat si m-am dus (pe picioarele mele) sa o alaptez. Cand am ajuns acasa dupa 4 zile, puteam sa ma culc in pat si sa ma ridic cu tot copil in brate. Recuperarea a fost extrem de rapida si simpla. Si da, am avut si lapte din ziua urmatoare.

Peste o luna voi naste al doilea copil, evident tot prin cezariana. Sunt ferm convinsa ca pentru mine si copii mei, operatia a fost cea mai buna varianta. Ideala pentru ambele parti.

Indiferent de motivele pentru care am ales aceasta varianta (in paranteza fie spus, au fost medicale, nu frica de dureri cum sugera mult prea simplist un user intr-un post de mai sus), nu voi accepta niciodata sa fiu blamata de cineva care a nascut natural, sa ma consider inferioara unei mamici cu nastere vaginala.

Daca tot suntem pro freedom of choice, pai sa fim pana la capat. Asa cum eu nu am dreptul sa judec nasterea naturala a lui X, nici X nu are dreptul sa vina sa imi spuna ca sunt denaturata pentru ca vreau sa intru sub cutit, sau ca fac ceva contra naturii, sau ca imi defavorizez in mod deliberat copilul, obligandu-l la o viata bolnavicioasa si plina de neajunsuri.

P.S. Cu sonda urinara am stat doar la terapie intensiva pana a doua zi. De miscat, cum spuneam, a trebuit chiar a doua zi sa ma dau jos singura din pat si sa plec sprijinindu-ma de perete pana la alaptat.
O buna perioada de timp am avut o bucata de piele de deasupra taiaturii unde nu simteam nimic. Este din cauza nervilor care au fost si ei sectionati. In timp s-a redus mult senzatia aia.
Dioptrii am si eu (-3) dar recomandarea pentru cezariana nu vine doar in marimea dioptriilor. Consultul oftalmologic este mult mai complex.
Recuperarea dupa operatie tine de fiecare pacienta in parte. Lucru valabil la orice operatie, nu numai la cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:

cred in libertatea fiecarei mamici de a alege...dar totusi nu pot crede ca acceptati sa ii faceti rau lui bb doar ca sa nu va doara pe voi!!!!



adica un fel de "noi vrem egalitate, dar nu intre catei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu una sunt pro nasterea naturala 99%. De ce spun atat si nu 100% este faptul ca mi-e teama ca poate nu voi naste cu doctorita mea sau voi avea parte de asistente care nu ma supravegheaza si atunci imi e frica. Chiar azi am citit un caz despre o fetita care are probleme pentru ca s-a asfinxiat in timpul nasterii ca avea cordonul in jurul gatului. Si daca copilului meu ii e mai bine cu cezariana atunci optez pentru asta fara sa ezit o secunda.


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diabubulina spune:

Buna,
Si am nascut prin cezariana pe 11.11.2011 am adus pe lume o fetita de 3,350 g. Am nascut prin cezariana d.p.d.v medical, chiar la 7 luni cand am fost la ecograf si am aflat pozitia copilului cu capul in jos, m-am bucurat foarte mult pentru ca imi doream sa nasc normal. Dar verdictul doctorului si a analizelor a fost sa nasc prin cezariana. Cand am ajuns in spital si am vazut tot ce se poate vedea in cele 5 zile cat am stat ( gravide care sunt lasate balte, trebuie sa nasca cu medicul de garda care habar nu are de evolutia sarcinii tale ) am ajuns la concluzia ca am luat decizia cea mai buna, chiar daca la inceput nu am fost deloc de acord cu ea. Recuperarea dupa cezariana este grea , abia dupa 2 zile m-am dat jos din pat, am rams cu cateva dureri de cap si de spate si mi-au trebuit cam multe calmante si perfuzii, dupa vreo saptamana am putut sa rad normal, sa tussesc adica lucruri normale. si acum dupa aproape 2 saptamani imi este greu cu ridicarea din pat dar oricum sunt mult ami bine, mi-am reinceput activitatile, am inceput sa conduc ( nu stiu cat de bine e) dar eu ma simt chiar bine.
Dar daca as fi putut sa nasc normal, in conditii normale as alege poate sa nasc natural.Oricum doctorita mea ( Dr. Denciu) a fost alaturi de mine permanent de la pregatirea pentru operatie pana la final si pentru asta ii multumesc pe deplin. Si credeti-ma ca am de ce sa-i multumesc ca eu sunt o mare fricoasa si cand m-am vazut in fata faptului implinit tremura ca varga si eram alba ca varul. Si din acest punct de vedere faptul ca am avut doctorul alaturi care stia de evolutia sarcinii mele, de problemele mele de sanatate as opta pentru nasterea naturala.Ca de altfel la cate am vazut... le inteleg si pe gravidele care aleg cezariana chiar daca recuperarea e mai grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Saptamana asta am fost sa vad spitalul Sanador si m-au intrebat " nasteti prin cezariana,nu?"
A fost foarte surprinsa asistenta respectiva cand i-am raspuns ca vreau sa nasc natural daca o sa pot.
Cred ca multe cezariene sunt programate pentru ca e mai simplu asa. Doctorul are programul bine stabilit, nu trebuie sa e dea jos din pat la 4 dimineata sa vina sa te asiste pe tine. Pe de alta parte eu sunt o fricoasa si ma blochez si ma panichez si imi este groaza de spitale. Nu e exclus sa doresc cezariana pana la urma.
Fiecare face cum considera mai bine pentru ea si pentru copil. Asta nu inseamna ca o mamica care naste prin cezariana e egoista. Cand te hotarasti sa aduci pe lume o viata nu cred ca esti egoist indiferent de metoda pe care o alegi ca sa faci asta.
Daca eu o sa reusesc sa nasc natural nu o sa ma uit niciodata chioras la cele care au nascut prin cezariana asa cum daca nasc prin cezariana o sa ma enervez daca cineva va spune ceva de alegerea mea.
Si inca ceva, doctorita mea mi-a recomandat sa fac cezariana daca bebe e mare, adica peste 3,8 kg si o sa o ascult daca e cazul. Ma face asta cumva o mama mai rea?

+30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Sunt total de acord cu ce a spus Kya mai devreme. Si eu am nascut acum 1 an jumate prin cezariana prima mea minune si tot din motive medicale (trecusera 12 zile peste termen si dupa 3 incercari de inducere a travaliului tot nimica). Si am aflat asa de astazi la pranz ca maine dimineata nasc, si mi-era o groazaaaa...dar stiam ca e spre binele copilului meu si asta era tot ce conta. Am nascut la spital de stat, fara spagi imense, pentru ca nu ne permiteam nici financiar si nici medical sa mergem in alt oras la o clinica privata (am avut o sarcina dificila, cu 4 luni de stat la pat). Si pentru a putea sa-mi vad fetita, care era cu un etaj mai jos fata de blocul operator, a trebuit a doua zi sa ma pot da jos din pat si sa merg, chiar daca simteam ca-mi ies matele prin operatie (nu era chiar asa rau, dar durerea oricum nu era de neglijat), analgezice pas, ca vroiam sa o alaptez si atunci aveam voie algocalmin doar cand durerea era chiar prea mare; si eu am avut dureri de cap infernale 2-3 zile din cauza anesteziei, dar stiam de la un prieten medic ATI ca vor trece de la sine (asistentele imi spuneau sa beau o cafea mica, ca cica pe alte fete asta le ajuta). Acum sunt din nou insarcinata si tot prin cezariana voi naste, pentru ca e prea aproape de prima nastere, dar stiu ce ma asteapta si stiu ca pot trece peste, pentru ca pentru copiii tai poti face orice!
Cat depre cele care aleg ele din start cezariana...nu spun ca sunt toate la fel, dar cand am nascut eu a fost urmatorul caz: tipa se uitase pe youtube si altele la nasteri naturale si vazuse cat este de dureros si ea a zis ca nu naste asa, ca vrea cezariana si a venit la mine in salon in ziua in care nascusem sa afle primele impresii; vreau sa va spun ca mie mi-au pus in perfuzie oxiton dupa nastere care sa provoace contractii pt ca uterul sa revina la dimensiunile normale (la nasterea naturala nu e nevoie, pt ca contractiile exista); ei, daca e dureros sa ai contractii cu un uter normal, imaginati-va cat e de dureros sa le ai dupa ce tocmai ai fost operata; i-am spus tipei ca as fi ales de 1000 de ori sa nasc normal daca as fi avut de ales, dar ea tot n-a ascultat; si apoi cand trebuia sa mearga la alaptat nu prea statea cu copilul ca o doare operatia (au si coborat-o la maternitate cu o zi mai tarziu, ca nu era in stare sa mearga) si apoi nu-l alapta ca o dureau sanii de la ranile facute de bebe incercand sa suga; si noi aveam rani de la alaptat dar strangeam din dinti si suportam pt binele copiilor nostri. Ce vreau sa spun este ca nu inteleg de ce o astfel de femeie a ales sa faca un copil din moment ce nu era dispusa sa faca nici un sacrificiu pentru el...si astea sunt cazurile cu care eu nu sunt de acord! restul temerilor le mai pot intelege, dar asta nu!

7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oxitonul se da la cezariene pt. atonie uterina, adca atunci cand uterul nu se contracta cum trebuie. E Ergomet de fapt, sau citotec. Si se da si in nasterile naturale cand exista sangerare, atonie.
Nu se administreaza intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu eram pentru nasterea naturala insa acum sunt pentru cezariana 100%
M-am chinuit in travaliu in ultimul hal si la sfarsit mi-au facut cezariana de urgenta. Copilul era mult prea mare cu cordonul infasurat in jurul gatului. Doctorita care si-a dat seama de situatie, nu doctorita mea mi-a zis ca nu am avut nici o sansa sa nasc natural. Copilul nu coborase deloc iar doctorita mea vroia sa ma bage in sala de travaliu ca aveam dilatatie 10 si sa roage moasa sa apese pe burta pana iese copilul.
Poate ma insel. stiu sigur ca vorbesc prin prisma experientei mele dar consider ca mai mult mi-am pus in pericol copilul prin faptul ca am vrut sa nasc natural decat daca as fi ales cezariana din prima.


Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Kya eu am fost una dintre mamicile alea care se uitau chioras la fraierele si fricoasele care optau pt cezariana. Nu vreau sa cred ca m-a batut Dumnezeu si dupa un travaliu ineficient mi s-a desprins placenta de uter si am fost taiata de urgenta. Recuperarea a fost usoara pt ca imi doream sa nu neglijez copilul care a fost cu mine in salon imediat dupa nastere. Nu am acceptat calmante fiindca imi doream sa sufar durerile nasterii, ale expulziei deoarece nu ma consideram indeajuns de "femeie" daca nu reusisem sa o scot prin vagin. Am suferit psihic enorm de mult; mi-am impus sa sufar si sa ma condamn, nu m-am bucurat ca fetita mea n-a murit sufocata in sange, ca m-au salvat si pe mine...Repetam la nesfarsit ca eu nu-s suficient de femeie. Acum, la aproape 1 an de la operatie, am realizat ca miracolul se intampla in burtica timp de 40 saptamani, iar nasterea e doar sfarsitul unei calatorii. Cred ca citisem mult prea mult despre cat de incapabile sunt cele care nasc prin cezariana si mi-am insusit asta.
Acum, dupa ore de suferinta in travaliu, dupa riscurile la care mi-am expus copilul amanand cezariana si nesemnand pt anestezie, pot sa spun ca recomand cu caldura operatia de cezariana, iar acelor care inca mai au timp de judecata, sa se gandeasca de 2 ori inainte sa arate cu degetul. Presiunea lor poate fi mare asupra viitoarelor mamici

Citat:
citat din mesajul lui Kya

Ce-mi place mie subiectul asta...
Cum vin dragele de mamici cu nasteri naturale si le blameaza pe cele cu cutitul pe burta. Lait motivul este mereu acelasi, toate declara sus si tare ca sunt pentru libera alegere a fiecarei femei - "Fiecare e libera sa nasca cum vrea DAR daca alegi sa nasti prin cezariana esti o mama egoista care se gandeste doar la durerile ei, ii faci rau copilului, ce mai ... o nenorocita. Huo!"

N-am sa inteleg in veci vecilor de unde vine conceptia asta ca doar o "adevarata" mama este capabila sa nasca normal. Restul trebuie alungate cu pietre.

Eu am nascut prin cezariana primul copil. A doua zi dupa nastere m-am dat jos din pat si m-am dus (pe picioarele mele) sa o alaptez. Cand am ajuns acasa dupa 4 zile, puteam sa ma culc in pat si sa ma ridic cu tot copil in brate. Recuperarea a fost extrem de rapida si simpla. Si da, am avut si lapte din ziua urmatoare.

Peste o luna voi naste al doilea copil, evident tot prin cezariana. Sunt ferm convinsa ca pentru mine si copii mei, operatia a fost cea mai buna varianta. Ideala pentru ambele parti.

Indiferent de motivele pentru care am ales aceasta varianta (in paranteza fie spus, au fost medicale, nu frica de dureri cum sugera mult prea simplist un user intr-un post de mai sus), nu voi accepta niciodata sa fiu blamata de cineva care a nascut natural, sa ma consider inferioara unei mamici cu nastere vaginala.

Daca tot suntem pro freedom of choice, pai sa fim pana la capat. Asa cum eu nu am dreptul sa judec nasterea naturala a lui X, nici X nu are dreptul sa vina sa imi spuna ca sunt denaturata pentru ca vreau sa intru sub cutit, sau ca fac ceva contra naturii, sau ca imi defavorizez in mod deliberat copilul, obligandu-l la o viata bolnavicioasa si plina de neajunsuri.

P.S. Cu sonda urinara am stat doar la terapie intensiva pana a doua zi. De miscat, cum spuneam, a trebuit chiar a doua zi sa ma dau jos singura din pat si sa plec sprijinindu-ma de perete pana la alaptat.
O buna perioada de timp am avut o bucata de piele de deasupra taiaturii unde nu simteam nimic. Este din cauza nervilor care au fost si ei sectionati. In timp s-a redus mult senzatia aia.
Dioptrii am si eu (-3) dar recomandarea pentru cezariana nu vine doar in marimea dioptriilor. Consultul oftalmologic este mult mai complex.
Recuperarea dupa operatie tine de fiecare pacienta in parte. Lucru valabil la orice operatie, nu numai la cezariana.



Mergi la inceput