De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Salutare la toata lumea.

Am nascut cu cezariana acum aproape 8 ani. De ce ? La inceput am cerut pentru ca imi era frica de dureri. Poate e lasitate sau nu. Eu cred ca nu e cazul sa ne judecam una pe alta, insa fiecare isi cunoaste limitele fizice si emotionale. Pentru mine era o incercare foarte mare. Nu ma intrebati ce discutii interminabile am avut cu toate femeile din familie si nu numai care mai aveau putin si ma puneau la zid pentru ideea mea de a nu naste natural, ca de' asa e de cand lumea. Noroc ca sotul meu m-a sustinut foarte mult in a-mi urma instinctele.

AM schimbat 2 medici pe durata sarcinii intrucat eu voiam cezariana iar ei nu. Acum 8 ani vreau doar sa spun ca am facut 3 ecografii la spital si era totul in regula. De ce mentionez asta? Pentru ca dupa cezariana a venit doctorul la mine si mi-a spus ca eu am avut cu siguranta un ingeras al meu care m-a impins sa insist in a face cezariana, intrucat nu puteam naste normal (placenta praevia) iar daca incercam putea fi fatal pentru mine si copil. Asa ca, mie dorinta de a face cezariana mi-a salvat viata. Poate dramatizez sau nu. Asa am simtit atunci si asa simt si acum.

Acum sunt din nou insarcinata, si placenta praevia se pare ca va fi la mine " ca la ea acasa" intrucat in acest moment placenta este jos inserata si nu are nici un gand imbucurator.

De ce nu mi s-a spus nimic la eco acum 8 ani? Nu stiu, si nici nu ma ajuta.

De refacut m-am refacut foarte usor dupa operatie. M-au operat seara la 21.30 iar a doua zi la pranz eram in salon cu puiul langa mine, alaptam si ma duceam singura la toaleta; ma puteam plimba pe hol. Nu am luat nici un algocalmin (tin minte ca am venit acasa cu 5 fiole) .

Concluzia mea este urmatoarea: cel mai bine este ca fiecare sa aiba incredere in instincul ei . Daca vreuna simte ca poate naste natural este OK, daca nu sa faca cezariana. Nimic nu e intamplator in lumea asta.

Asa ca, fetelor aveti incredere in voi insiva, si faceti asa cum va dicteaza inima.

Va pupa Briana, si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu am nascut prin cezariana ( nu am raspuns de la declansari si a trebuit sa imi faca cezariana) si sunt pro cezariana.
M-am refacut f repede. Am avut rahi anestezie, am fost treaza si mi-am vazut copilul din primele clipe.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Crinuta, esti o norocoasa pentru ca ai avut rahi anestezie. Si eu mi-as fi dorit sa-mi pot vedea copilul din primele clipe. Si ma mai obseda pe mine un gand in perioada sarcinii - nu cumva sa se produca vreo incurcatura si sa-mi schimbe copilul !
Aici pe la noi asa se procedeaza, nu-ti alegi tu anestezia, ci cum e politica spitalului!

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Buna fetelor,

Sunt nou venita prin zona, dar subiectul acesta ma intereseaza in mod direct. Eu am miopie forte -7,5 dioptrii la ambii ochi si astigmatism.Am 31 de ani, iar doctorita mea mi-a spus ca abia de la -8 dioptrii in sus se poate face cezariana.Nu imi vine sa cred.
Daca nu as avea probleme cu ochii probabil ca as alege nastrea normala, dar cu asa dioptrii? Imi garanteaza cineva ca daca nasc normal din cauza efortului nu voi avea probleme si mai mari decat am acum? Probabil ca nu imi garanteaza nimeni.
Doctorita mi-a recomandat sa merg la un oftalmolog in principiu care sa ma monitorizeze toata sarcina si mai vedem apoi ce se intampla.
Sunt curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Probabil principalul motiv ar fi teama de durere, de conditiile in care vei naste, de a nu putea controla ceea ce se va intampla cu tine si cu copilul tau. Toate acestea insa dispar cu un ajutor din partea unui medic foarte bun. Eu nascut "normal", si la insistentele doctoritei care nu era adepta operatiei cezariene, dar mai ales gandindu-ma la cel mai important lucru: "galusca mea". In cercul de prieteni mi s-a spus ca sunt nebuna daca aleg sa nasc normal, dar vreau sa va spun ca nu a fost deloc asa cum ma gandeam, ba din contra. Dar nu neg, doctorita a fost super. Poate fara ea ar fi fost asa cum spun unele dintre voi.
Desi a fost primul copil, am nascut relativ usor si chiar as mai vrea unul.
Daca vreti un sfat, atata timp cat aveti un medic bun, nu aveti de ce sa va temeti, in ultima instanta e si "epidurala".
Nastere usoara tuturor.

karina1976

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nici sa nu te gandesti sa nasti normal cu asemenea dioptrii!! Stai linistita, iti va interzice oftalmologul! Eu tot din cauza miopiei am facut cezariana si nu am nici pe departe dioptriile tale!! Si de unde a scos-o dr. p'asta cum ca tre' sa ai -8 ca sa faci cezariana?? De la -4 in sus se pune problema cezarienei! Mie oftalmologul mi-a recomandat cezariana! Am la ochiul drept -4,50 si la stangul, -2,50, deci MULT mai putin decat tine! Si din start s-a pus problema cezarienei.
Stai linistita, oftalmologul stie foarte bine la ce risc te expui cu nasterea naturala si iti va recomanda mai mult ca sigur cezariana!

quote:
Originally posted by mandyksch

Buna fetelor,

Sunt nou venita prin zona, dar subiectul acesta ma intereseaza in mod direct. Eu am miopie forte -7,5 dioptrii la ambii ochi si astigmatism.Am 31 de ani, iar doctorita mea mi-a spus ca abia de la -8 dioptrii in sus se poate face cezariana.Nu imi vine sa cred.
Daca nu as avea probleme cu ochii probabil ca as alege nastrea normala, dar cu asa dioptrii? Imi garanteaza cineva ca daca nasc normal din cauza efortului nu voi avea probleme si mai mari decat am acum? Probabil ca nu imi garanteaza nimeni.
Doctorita mi-a recomandat sa merg la un oftalmolog in principiu care sa ma monitorizeze toata sarcina si mai vedem apoi ce se intampla.
Sunt curioasa.



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Da asa stiam si eu ca de la -4 dioptrii in sus.Eu chiar am ramas mirata cand mi-a spus ca de la -8 in sus.Mi-a spus ca defapt depinde de starea fundului de ochi si nu mai stiu ce. In orice caz va trebui sa ma programez si la un oftalmolog , sper sa fie totul bime pana la urma caci nu vreau sa raman fara vedere ...doamne fereste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

De foarte putina vreme am descoperit DC, si nu am reusit sa citesc mare lucru. Azi am parcurs acest topic, pentru ca mai am mai putin de doua luni pana nasc. Insa trag o concluzie:
- si la cezariana, si la nasterea vaginala ai dureri (postoperatorii pentru prima, "chinurile facerii" pentru a doua; dureri pe care le suporti oricum de dragul mult-doritului copilas; dureri care dureaza o zi-doua dintr-o viata de om.
- in ambele cazuri te taie (n-am prea auzit sa nu se faca epiziotomie la nasterea vaginala);
- poti opta sau nu pentru analgezice (dupa cezariana) sau anestezie (pentru partea a 2a a travaliului);
- oricum esti la mana personalului mediu, si trebuie sa le bagi in buzunar inainte sa-si faca treaba. Aici vin cu un exemplu: o ruda de-a mea - pensionata demult - a fost moasa la Giulesti. Si mi-a povestit ca atunci cand isi incepea programul, facea turul saloanelor. Daca vreo femeie ii facea semn sau venea sa-i bage ceva in buzunar se ocupa de ea, ok. Daca nimeni nu schita nici un gest, inchidea usa salonului si se facea ca ploua. Din fericire, nu mi-e decat ruda prin alianta :)
- echografiile sunt de baza - pentru ca pot depista o groaza de anomalii - de la placenta praevia, pozitia copilului, pana la cordonul ombilical infasurat in jurul gatului copilului, etc. Ma refer la un aparat performant, de generatie mai noua, ca sa zic asa - adica o echografie mai scumpa;
- conteaza enorm sa ai incredere in medicul tau si, mai ales, sa stii daca agreaza sau nu ideea de nastere naturala. Aici ma explic: desi adusesem vorba ca prefer nasterea naturala inca de pe la mijlocul sarcinii, de-abia acum am inceput sa banuiesc (si mi-a confirmat si una dintre voi) ca medicul meu nu se deranjeaza sa vina la nasterile naturale. Drept pentru care mi-a propus acum doua saptamani cezariana, pe un motiv mai mult sau mai putin valid - am si postat o intrebare in sensul asta, ieri (daca la tensiune intraoculara mare - 18.5 - este musai necesara cezariana).

CM zicea mai sus:
"Asa cum pacientele isi aleg medicii la care se duc, asa si medicii isi aleg pacientele.Asta a fost un raspuns pt cele care se mira de comportamentul "ciudat" al unor medici"

Bine, bine, inteleg ca medicul sa isi aleaga pacientii. Insa de ce naiba nu iti zice in fata, de la inceput, cauta-ti un alt doctor? De ce trebuie sa cotizezi luni de zile la 'mnealui, si sa te pomenesti ca te lasa balta exact intr-unul din cele mai importante momente din viata ta? E corect ce se intampla cu medicii astia "din top"?
Nu zic sa stea dupa fundul tau 12 ore si mai bine, pe toata durata travaliului, oricum monitorizarea se face de catre moase, dar sa nu vina deloc?!
Sau sa-si inchida telefoanele? Parerea mea e ca nu i-a obligat nimeni sa se faca obstetricieni - mai ales in cunostinta de cauza (facultate de 6 ani + stagiatura, etc). Si-au asumat din start o sarcina dificila, si au depus un juramant.

Numai bine, mai ales nasteri usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Christina, nu te speria, dar are dreptate medicul tau.
Pentru tensiune intraoculara mare se recomanda cezariana.
Consulta si un oftalmolog in privinta asta, la fel o sa-ti spuna.
Cezariana nu e asa groaznica, si eu am facut, m-am dus la spital ca o floare ca eu nasc pe jos, dar s-a impus pana la urma cezariana.
De acord, nasterea normala a fost lasata de Dumnezeu, are muuulte avantaje, dar cand nu se poate, ii multumim lui Dumnezeu ca ne-am nascut in secolul XX si putem totusi avea copii. Trebuie sa ai grija de tine, sa ramai cu cat mai putine sechele, bb are nevoie de o mamica sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Multumesc mult, Emi si mami, pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns.

Ca sa revin la ce am scris mai sus, ar fi tare bine daca si in Romania ar exista un caiet al gravidei, cum povestea cineva ca exista in tarile mai civilizate. Sau macar o fisa, cum cred ca exista si acum pe la policlinici, pe care gravidutza s-o aiba la ea cand pleaca sa nasca.
Normal daca asa ar sta lucrurile, ai putea naste cu cine se nimereste de garda, numai ca... I-ar conveni medicului care te-a urmarit sa nu-si ia banutzii cei multi? Nu. Cred, totusi, ca sunt cam off-topic...
Numai bine,

Mergi la inceput