despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 71

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

neata fetelor!

este cineva care a nascut la bucurm,cu dna doctor borza?astept un raspuns,sau sfatul unui moderator daca s-a mai discutat undeva pe forum despre aceasta dna doctor.


merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu am nascut acum 6 ani la Spitalul Municipal , asistata de d-na doctor Cristina Vasiliu. Am fost foarte multumita de cum am fost tratata si daca ar fi sa mai nasc odata tot pe dansa as alege-o sa ma asiste

O zi excelenta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_du spune:

buna mamici si viitoare mamici!

A NASCUT CINEVA LA CF2 CU DR.AZDACHER ????Va rog din suflet daca stiti cate ceva de spital ( daca a-ti nascut acolo ) sau de dr.Azdacher, ce imi puteti spune despre el.....eu urmeaza sa nasc in noiembrie la cf2

mercic si va tzuc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monjum06 spune:

eu am nascut acum trei ani la spitalul bucur cu d-na doctor constantinescu camelia. (am vazut ca are subiect separat pe forum). daca ar fi sa mai nasc o data in mod sigur tot pe dansa as alege-o.
este super si ca om - tonica, optimista, te incurajeaza dar si ca medic.
eu am nascut fara dureri prea mari si complicatii. DESI prin luna a cincea de sarcina m-am internat pentru ca aveam contractii si dilatare de col si atunci imi venea sa o bat, a avut f. multa grija de mine si de bebe din burtica.
Iar la nastere a zis ca o sa nasc repede si usor si a avut dreptate.

desi aveam contractii nedureroase de patru luni, colul vea aproape cinci dilatatie can m-am internat, eu umblam ca o floare pe scari si ma intrebam de ce m-a internat ca sa le aud pe altele cum tipa si sa imi pierd curajul. degeaba calciu, ulei de ricin....
pe seara dupa ce intreba de mine din 30 in 30 minute ce mai fac a venit si a zis gata, punem o perfuzie. la 9 seara mi-a pus perfuzia, pe la 10 mi-a rupt membranele iar la 11: 55 eram cu bebe in brate.
contractiile au fost dureroase dar nu insuportabile si linistita am stat cam ultima 1/2 ora. apoi cand m-a controlat a chemat asistentele m-au ajutat sa ma urc pe masa si in maxim 10 minute a iesit Gabi.

ca sa nu mai zic ce repede m-am refacut dupa nastere si operatie. dupa 10 zile acasa ma apucasem de gimnastica pentru burtica.
este o doctorita super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

Fetelor, ma intrebam si eu, ca voi tot aveti experienta nasterii, cat se mai da la asistentele care vin si te toileteaza zilnik! Voi naste peste fix 12 zile , cezariana, cu B. Ancar, iar acum am problema asta a tarifelor, cu toate ca nu s de acord, dar traim unde traim!

Care ati mai nascut prin Polizu si cu Ancar jr. poate mai povestiti, ca eu nu gasesc mesaje decat de acum 2 ani pe tema asta... Polizu, Ancar! Va multumesc!

Ellie si bb de 37 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

quote:
Originally posted by cr_dum

fetelor mai ganditi-va dac vreti sa nasteti la cantacuzino!eu am nascut acum 2 saptamani acolo si nu m fost f. impresionata.dr. mea a fost nu prea......cu toate ca am onoroat-o cu vreo 4 mil.asistentele de la sala de nasteri niste "jegoase"m-au lasat singura sa ma chinui de pe la 1 ziua cand s-a rupt apa si pana la 3 noaptea cand am nascut.sa nu mai zic si de asistentele de la copii(nu toate)!daca nu le serveai pe fieare zi/noate cate 5 lei nici ca se uitau la tine iar daca copilul tau mai avea nevoie si de supliment.......atunci chiar ca.... era naspa.am fost int-o seara sa iau supliment baiatului si una chiar si-a batut joc de noi.in loc de 50 mlcat ar fi trebuit sa-i dea, i-a dat cam 10-20 ml de lapte.frumos nu?copilul plange de foame si ea ce?nu cotizasem!!!!!deci mai ganditi-va!



Am doi copii, unul nascut la Giulesti (acum 6 ani) si unul la Cantacuzino(acum 2 ani). Nasterile au fost usoare, har Domnului, doctorii ai fost amabili, si le multumesc pentru asta.

Nu pot insa sa nu va impartasesc o istorioara aproape incredibila pe care am patit-o la Cantacuzino.

Am stat intr-o rezerva cu copilul, nefiind primul nu mi-a fost greu, a fost dealtfel alegerea mea, conditiile erau ok, premisele erau deci bune. Pe dupa-amiaza doua asisteste/infirmiere, nu-mi este clar ce erau, umblau din salon in salon, din rezerva in rezerva, cu ceva in mina: aveau infasurate in niste scutece de spital (deci nu la vedere, se fereau, asta e clar) bodyuri pe care le vindeau proaspetelor mamici. Scanau peisajul, se duceau la cele care pareau probabil mai rasarite in ochii lor, si le faceau pur si simplu sa cumpere de la ele. Bisnita in spital, santaj cu bietele femei care, stiind ca sint la mina lor, nu aveau incotro. Am cumparat si eu, doar sa scap de ele, desi acele hainute nu le-am folosit niciodata, erau ieftine, din europa probabil... Ma rog, sa trecem peste asta, desi este absolut deplasat ce faceau, pentru ca faza care frizeaza incredibilul este cu totul alta si de-abia de-acum urmeaza.

Dupa acum spuneam, in timpul acestui periplu prin saloane fetele si-au facut o idee ce paciente au si si-au facut, probabil un plan de bataie.

Se insereaza, eu imi spal copilul, il schimb, il hranesc, copilul dormea linistit in patutul lui, atipisem si eu si ma bucuram de putina odihna (asta se intimpla la mai putin de 24 de ore de la o nastere normala, chiar imi prindea bine un pic de somn). Lumina era stinsa in rezerva noastra. Deodata usa de deschide brusc, cu lovitura de perete, intra una dintre cucoanele care mai devreme vindeau bodyuri si, vorbind tare, fara nici o problema, fara sa ma intrebe nimic, spune: "o luam pe micuta noi, sa ii facem baie, ca sa dormiti". Eu eram nauca dar, desi totul s-a intimplat in citeva secunde si eram trezita brusc din somn, am inteles imediat ca vor bani, si ca acesta este motivul pentru care fac lucrul asta. In aceleasi citeva secunde am tras poseta linga mine (totul de petrecea pe semi-intuneric, era doar raza de lumina care intra pe usa intredeschisa), am luat doua bancnote care mi-au fost la indemina, le-am bagat rapid in buzunarul halatului femeii, si m-am asezat pe pat ca sa imi revin, sa inteleg ce se intimplase, sa ma linistesc un pic.

Nu apuc sa imi trag sufletul si sa imi pun ordine in ginduri, ca val-virtej femeia se intoarce in rezerva intunecata si tipind la mine imi inapoiaza cele 2 bancnote revoltata: "Pai ce, credeti ca noi facem asta pentru bani? etc, etc" (de altfel atunci cind i-am bagat banii in buzunar nu avusese nici un fel de reactie alergica...) Nu mai intelegeam nimic. Am ramas ca proasta efectiv fara sa inteleg ce se intimplase. M-am lamurit imediat dupa ce, in sfirsit, trezita complet, am aprins lumina si am vazut ca bancnotele pe care le luasem pe intuneric din geanta erau de 10000 de lei (vechi, normal), iar puseul de etica care o facuse sa se intoarca la mine cu banii era de fapt jignirea ca ii dadusem atit de putin...

M-am speriat brusc, la gindul cum o vor trata pe micuta mea acum, dupa ce le jignisem atit de rau, va dati seama, am luat bani din portofel(de data asta o suma mai de Doamne-ajuta, asa cum se cuvenea...), m-am dus dupa ele si M-AM INJOSIT cerindu-mi scuze, si dind explicatii unor fiinte care nu merita numele de femeie.

Vorba aceea, "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul..."

Nu stiu daca era locul potrivit ca sa postez istoria care mi s-a intimplat, daca vi se pare nepotrivit, puteti sa o mutati sau sa o stergeti... Cert e ca aproape un an de zile dupa aceea nu am avut puterea de a le povesti nici macar celor foarte apropiati despre asta. Insa a doua zi dupe ce ea s-a petrecut, desi era simbata si doctorul meu nu era in spital, desi instructiunile erau sa mai ramin acolo pina luni, desi trecusera mai putin de 48 de ore de la nastere, i-am spus sotului meu ca TREBUIE sa merg acasa, si am plecat din spital.

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelac spune:

Eu am nascut la Spitalul Caritas,prin cezariana cu dr.Feteanu Nicole de care am fost foarte multumita.Este de un profesionalism deosebit rar intalnit in Romania.Pe langa faptul ca este o persoana carismatica :draguta ,agreabila si abordabila,practic raspunzandu-ti cu rabdare la toate intrebarile.Am fost foarte multumita de ea mai ales ca pana sa o intalnesc am pierdut doua sarcini.Despre spital pot sa va spun ca este foarte curat in ciuda faptului ca neinvestindu-se nimic mobilierul este vechi.Personalul este de asemenea foarte amabil.Daca as mai naste o data tot cu la eaeasta doctora as apela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

Draga Gabriele, eu urmeaza sa nasc la Polizu, dar chiar azi dimineata stateam de vb cu o prietena care a nascut acum un an la Bucur! Nu stiu cu ce doktorita, dar nu cred ca cea de care pomenesti tu oricum! In fine , ideea e ca pe ea n au vrut sa o opereze prin cezariana , chiar daca ea asta si dorea, si a avut o sarcina nu tokma usora! I au replikat cum ca"doamna, cezariana se face numa in cazuri speciale"., faze d astea, personalu e super aiurea, dar pan la urma totu a fost ok!! S a chinuit ceva si a avut si ruptura nasoala, si au pus o sa faca pipi a doua zi intr o galeata... Asa ca...Dac ai mai putea sa schimbi optiunea maternitatii in care vei ceva la nastere, aste te sfatuiesc sa o faci !! Succes!

quote:
Originally posted by gabriela_s

neata fetelor!

este cineva care a nascut la bucurm,cu dna doctor borza?astept un raspuns,sau sfatul unui moderator daca s-a mai discutat undeva pe forum despre aceasta dna doctor.


merci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

hmm,trist ce ai scris tu acolo despre experienta prietenei tale.eu nu stiu ce sa fac pt ca sunt oarecum legata de faptul ca doctorita mea ginecolog lucreaza acolo (o sa nasc cu ea si cealalta dna doctor de care am intrebat),iar in ea am mare incredere .tatal meu e medic si mai cunoaste si el situatia de prin spitale,mi-a promis ca nu lasa pe nimeni sa isi bata joc de mine sau lucruri de acest gen (e trist ce se intampla uneori).oricum,sper sa am nevoie de cat mai putine medicamente,perfuzii sau mai stiu eu ce din partea lor,vreau o nastere cat mai naturala .

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levine


gabitzu si bebe adriana 18+
pozute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salinas spune:

buna fetelor, eu am nascut acum aprox. o luna la polizu........dar nu-mi mai trebuie in viata mea sa aud de acest spital si de doctorul C. spun asta pt ca am suferit o pierdere enorma si consider ca atat medicul meu cat si ecografistul (ultimul) au cea mai mare vina pt ce mi s-a intamplat.....cat despre spital.....s-au comportat ei bine dar deja era p[rea tarziu

Mergi la inceput