despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

eu nu am o parere prea buna despre doctori si nici spitale (ma refer aici la noi la satu mare )Sa va povestesc dece ,cind am aflat ca sint insarcinata la 5saptamini am mers la dr si mia zis ca da intradevar sint insarcinata ma pus sa fac o gramada de analize ,primele 3luni de sarcina tot am facut analize rezultatele au iesit intotdeauna bune,dela 4 luni de sarcina tot miau zis sa fac ecograf prima data mia zis sa ma pregatesc ca voi avea gemeni mam bucurat foarte mult dar deajaba ,a treia oara cind am fost la ecograf mia zis ca voi avea doar un baietas mare si sanatos ,in ultimele 3luni de sarcina nu am mai facut ecograf pe urma miau zis ca mi cam ridicata tensiunea ,mau internat sa-mi faca niste analize cind am intrebat de rezultate au zis ca-s bune si pot sa plec acasa linistita .Ina 40saptamina am mers la spital si leam zis ca trebe sa nasc,mau internat si ma consultat dr si a zis ca nu trebe sa nasc acum dar el va fi de garda peste 3zile si atunci imi va provoca nasterea si am ramas internata ,seara mi-au venit durerile asistenta a zis ca nu trebe sa nasc inca si mia dat niste diazepan sa ma linistesc si sa pot dormi ,dar pe la 11 seara miau venit dureri si mai mari si multe si iar mia mai dat niste calmante pe urma la 12 noaptea deja nam mai putut de dureri si insfirsit mau pus pe masa sa ma consulte sa vada daca nu cumva mam dilatat au zis ca inca nu mam dilatat suficient si miau dat o injectie ,in final am nascut foarte greu normal fara cezariana .dupa aceia mau pus pe colidor pe o targa si acolo mau uitat pina dimineata ca ele trebuiau sa doarma nu alceva .Dimineata au venit cred ca toti doctori ginecologi care exista in satu mare si miau zis ca copilul meu nu are nici o sansa de trait cum am putut face asa copil ?.Cind am auzit am crezut ca pica cerul pe mine,nici nu mau lasat sal vad sau sa-l alaptez mi-au dat mie tot felu de calmante si casa mi se opreasc laptele.Foarte urit se comportau cu mine si numa ma jigneau, cind iam spus lui nasa mea care lucreaza in politie despre copil si cum se comporta cu mine ,ea a mers si a vb cu sefa de sectie ,poate nu ma veti crede dar pe urma ma chemat sefa de sectie la ia in birou si mia zis dece nu iam zis dela inceput ca cine sint, asa de frumos vorbeau toti cu mine peurma si se ocupau de mine si de copil.Copilul mi la si adus la mine in salon in ziua aceia. Am stat cu copilul o saptamina in spital nu vroiau sal opereze nui faceau nimic doar asteptau sa moara am mers si lam intrebat pe dr daca se poate opera in alta tara dar el flegmatic ne-a raspuns @@@ca nicaieri in lumea asta nu se opereaza asa ceva@@ si nea lasat acasa si nea zis ca sintem tineri si sa facem alt copil ca asta oricum va muri curind .Din clipa aceia am zis ca astia doctori nu au suflet si ca isi bat joc de oameni si asteapta doar .....stiti voi.DAR in fine nu vreau sa o mai lungesc ,acum copilul meu are 3anisori si este un copilas foarte destept si vioi.Da intradevar lam operat pe coloana la doar 10 zile dupa ce sa nascut si chiar la cluj tot prin cunostinte la fostu profesor , doctorului care nea zis ca va muri copilul si ca nu se poate opera ,ce chestie ..hm .Asta ie la noi si daca nu te descurci in viata asta nenorocita mori.Dar cu ajutorul lui d-zeu eu zic ca am trecut peste ce a fost mai grav si rau .Credetima ca daca ar trebui sa plec cu copilul la dr mai bine prefer sa plec in alt oras decit aici,eu una am o parere foarte proasta despre dr de aici bine inteles de cei care nu au vrut sa-mi ajute copilul cind trebuia.Copilul meu mai are de recuperat mult dar cu ajutorul lui d-zeu sper ca se va face bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiasabou spune:

Draga mamicilor,
nu mi-au placut niciodata spitalele si medicii de aceea a fost destul de greu sa aleg unde si cu cine sa nasc,dar am fost placut impresionata de spitalul unde am nascut si de personalul de acolo.Este vorba de Clinica Stanca din Cluj.Conditiile de acolo mi s-au parut bune in comparatie cu alte spitale si medicul obstretico-ginecolog si cel anestezist s-au comportat ireprosabil.Eu am nascut pe 29 iunie 2004 chiar de ziua mea de nastere o fetita superba.Cel mai frumos cadou din viata mea.
va pup siva doresc tuturor care urmati sa deveniti mamici nasteri usoare si copii sanatosi. Claudia din Zalau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurak spune:

Vreau sa stiu si eu daca vreuna dintre voi a nascut la Filantropia cu dr. Alexandra Atanasiu ( Crisan). Merci.

laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

Fetelor va rog citeva informatii despre Dra. Moldovan de la Municipal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana ionescu spune:

oana ionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana ionescu spune:

Buna ziua tuturor mamicilor! M-am gandit sa postez si eu povestea mea desi mi-au trebuit ani pana sa am puterea sa scriu aceste randuri. Dar sa incep cu inceputul. In urma cu 3 ani am ramas insarcinata chiar in prima luna a sosirii noastre la Paris. Nu cunosteam pe nimeni si mi-era din ce in ce mai rau pe zi ce trecea. Am gasit in sfarsit un medic roman care mi-a spus ca totul este ok desi eu nu puteam manca nimic, 3 luni numai cu sucuri de fructe de ajunsesem sa fac gastrita. Vomitam tot ce mancam si chiar si sange. Nu suportam alimentele nici macar vizual, mirosurile si nici macar apa nu puteam bea. Si tot asa pana cand ne-am intors in tara. Aveam aproape 6 luni si starea mea nu se ameliorase aproape deloc. Alte controale la un medic recomandat ca fiind foarte bun, dar care trata femeile ca pe obiecte si situatia parea in regula. La insistentele unei rude am mai incercat inca un control la DR.CRISTIAN RADOI DE LA SPITALUL MUNICIPAL. Din primul moment al consultatiei mi-a spus ca nu vrea sa ma sperie dar ceva nu este in regula si sa fac o ecografie la dr. Iosup. Soc, in urma ecografiei, sarcina era total compromisa, fetita avand numeroase anomalii si nici o sansa de viata normala deci singura solutie avortul terapeutic, eu riscand sa nasc un copil foarte afectat sau mort iar viata mea putea sa fie in pericol. Nu pot sa exprim omenia si comportamentul dr. RADOI, cuvintele sunt prea mici. M-a internat intr-o zi de vineri desi a avut probleme cu conducerea ca nu se faceau internari si apoi a urmat calvarul. Mi-a facut injectii de dilatare, nu se intampla nimic, m-a monitorizat si m-a tinut de mana incurajandu-ma tot timpul.Sambata afla ca are un deces in familie si trebuie sa plece in afara localitatii dar ma asigura ca se intoarce. Peste cateva ore revine, ma consulta si spre seara incep contractiile puternice. Ajung pe masa de nastere inconjurata de o multime de asistente, medici. Dupa ce a reusit sa scoata copilul, dupa groaza celor din jur mi-am dat seama ca era un monstru. I-am spus ca nu vreau sa vad si mi-a respectat dorinta dar era si dansul transfigurat. Am ajuns la salon, o rezerva in care din bunavointa domnului dr. au adus o bancuta sa poata sta langa mine sotul meu tot timpul.A venit si noaptea sa ma vada, nu mai eram om dupa ore de chin, iar duminica dimineata la prima ora m-a vizitat, m-a consultat, profund marcat de cele intamplate. In fine, am ajuns acasa si ma tot intrebam de ce mi s-a intamplat tocmai mie.Desi am facut analize si inainte si dupa, cauza se pare ca a fost o infectie virala in primul trimestru de sarcina. Banal, nu?O viroza care putea sa ma coste viata daca acest minunat doctor nu lua o hotarare cu atat de multe implicatii atat pentru mine cat si pentru el. Au trecut anii, nu puteam uita prin ce-am trecut.Intre timp a nascut si sora mea tot cu dr. RADOI, un superb baietel pe nume...Cristian si parca imi doream si eu un copil. Ne-am reintalnit cu domnul doctor care tot insista sa mai incercam spunandu-ne ca a fost o intamplare care nu se va repeta si ca va urmari dansul toata sarcina (si va spun sincer ca nu pentru bani, nu am eu atatia sa pot sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru noi). Incerca sa-si stearga imaginea de cosmar din seara aceea. Si iata-ma anul trecut la cabinet la dansul spunandu-i ca am reusit sa raman insarcinata dupa cateva luni de incercari. Nu va puteti imagina ce bucurie am vazut in ochii dansului.Au urmat analize, eu si sotul meu avand dubla incompatibilitate de grup si Rh, eu fiind negativa, bineinteles, tratament pentru E-coli si ureaplasma. La prima ecografie facuta de dansul totul a fost in regula si ne-au dat lacrimile cand am vazut mica nostra viata zbznguindu-se.M-a mangaiat pe burtica si mi-a spus ceva ce n-o sa uitam toata viata "ne-a unit un eveniment nefericit dar sper sa ne uneasca unul fericit". Dupa controale regulate si ecografii de morfologie fetala la dr. Iosup (dupa parerea mea cel mai bun ecografist) am nascut in seara de luni 13 februarie, o seara de vis in care incepuse sa ninga din senin ca in povesti, o superba fetita 3250 gr, 51 cm si nota 10. Nasterea a fost prin cezariana, la 8 seara, marti dimineata am fost date la salon iar miercuri la ora 1 eram deja acasa bine si sanatoase amandoua. Acum Alexandra, sufletul nostru, este o superba fetita fetita de o luna si jumatate care ii multumeste si ea domnului doctor ca exista.

Asa ca va recomand un doctor foarte bun si mai presus de toate un mare OM, dr. RADOI CRISTIAN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natachka spune:

Pt fetele care vor sa nasca cu Dr Iulian BADEA la Municipal!

Dr foarte bun, dar... Cine vrea sa nasca NORMAL, fara sa-si provoace nasterea inainte de termen, fara cezariana, le recomand sa apeleze la alt doctor, poate mai putin cunoscut, dar la fel de bun (pt ca exista!)!
Dr Badea vine doar la cezariene, sau eventual la nasteri cu complicatii. In niciun caz nu vine in week-end sau noaptea, chiar daca o sa va zica de 10 ori ca va veni!

Mie a vrut sa-mi provoace nasterea mult inainte de termen, ca sa nu cumva sa nasc in week-end sau noaptea, ca nu poate sa vina, doar "suntem si noi oameni!" Si am refuzat, si am nascut normal, intr-o luni, si nu a venit! Cu 10 min. inainte de a naste a aparut o Dna Dr Grigoriu (era de garda) si m-a informat ca voi naste cu ea! Bine ca am dat peste un Dr bun! Si cat m-am agitat in timpul sarcinii sa gasesc un doctor bun, in care sa am incredere!!!
Nastere usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniqque spune:

Este destul de greu sa vorbesti despre doctorii din Romania,deoarece aproape toti sunt la fel.Eu am nascut la spitalul Cantacuzino. Prima sarcina (2001)am fost supravegheata de d-na. dr.Dumitrescu care s-a purtat frumos(asta si in functie de "cadourile" primite)dar cand am nascut nu a venit si am nascut cu d-na.dr. Hera care era de garda. Super doctora! A avut mare grija de mine. Bineinteles cat am stat in spital am dat bani la toate asistentele ca sa se uite la mine si la copil. A doua sarcina s-a intamplat c-am la fel, numai ca d-na. dr. Dumitrescu m-a internat cand era de garda si mi-a provocat nasterea.Travaliul a decurs foarte repede. Era sarcina gemelara. Si nu am lasat-o pe d-na. dr. sa manance si sa doarma.Era foarte suparata din aceasta cauza si nu s-a purtat foarte frumos cu mine. Cand m-am suit pe masa mi-a zis sa nu imi auda gura si ca trebuia sa imi fac anestezie epidurala ca ea nu are chef sa ii fac probleme.Cam asa s-au purtat si moasele pe care le-am rugat sa imi aduca niste apa(sau facut ca nu aud. Dupa ce am nascut m-au lasat cam 15 minute pe masa pana sa vina sa ma coasa si imi era foarte frig de ma invinetisem dar nu m-au bagat in seama.Daca mi se intampla la prima sarcina asa ceva nu cred ca mai vroiam alt copil. Spaga oricum am dat si destul de multa. Mai nou vin si cer de la obraz.De asta e destul de greu sa vorbesti despre doctorii din Romania... Am un baiat de 5 ani si doua fetite de 5 luni si ma bucur ca am scapat de nasteri, pentru ca, parca, pe zi ce trece doctorii devin din ce in ce mai rai. Ferice de cele care au bani si isi permit sa nasca in spitale private!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maximilian spune:

quote:
Originally posted by Bobita

Am nascut de 2 ori, nasteri normale.
Prima data in 2000, maternitatea Bucur, in afara conditiilor de cazare nu am nimic de reprosat, in schimb m-am procopsit cu o mincarime la pitzi ...
A 2-a oara, am nascut la spt. Jud. Ilfov, fostul Titan (linga stad National). Conditiile au fost super, personalul la fel, ce sa mai, foarte bine. Recomand cu caldura acesta maternitate, ce mi-a placut: rezerve cu cite 2 paturi, frigider, copil in camera, grup sanitar proriu. (doar dusul lipsea, dar si la duș de pe hol era curat), plus nu se primeau vizitatori decit pe hol central, nu in saloane (si asta e un lucru bun zic eu), medicul neonatolog in fiecare zi venea si consulta bb, ii fiec. dim bb erau spalati si cintariti in salon.
Daca ar fi sa nasc a 3-a oara tot aici as vrea sa nasc.

Bobita, mamica a 2 albastrele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna....am o intrebare foarte importanta pentru mine si poate folositoare pentru alte viitoare mamici: pe d-na dr. Anca Moisa o cunoaste cineva? ce-mi puteti spune despre dansa? a nascut cineva cu d-na dr?

va pup si multa bafta in continuare

Mergi la inceput