cum sa-l schimb?

cum sa-l schimb? | Autor: chislauriana

Link direct la acest mesaj

Sotul meu imi promite tot timpul anumite lucruri, uneori chiar jura ca le va face.Culmea e faptul ca NICIODATA nu si le indeplineste, iar asta pe mine ma face sa ma simt foarte prost, foarte ranita dar mai ales fara importanta pt el.De ex. de 2 ani imi promite periodic ca mergem la mare sau la munte in vacanta.Asa cum va asteptati n-am vazut marea iar eu sunt disperata pentru lipsa lui de cuvant care ma doare foarte mult.Bineinteles ca el ma face egoista si zice ca nu-mi pasa decat de mine, in conditiile in care el are un serviciu foarte stresant si munceste foarte mult ce-i drept.Eu in schimb tocmai din acest motiv as vrea sa se mai detaseze si el mai ales ca n-ar fi o problema sa-si ia cateva zile libere pt ca e director.(zic eu).Sau imi promite ca mergem in cutare si cutare lucru...ca imi cumpara cutare si cutare lucru....cum le vedeti voi asa le vad si eu.Simt ca fac cu nervii......DE CE NU ARE CUVANT?CUM SA-L FAC SA INTELEAGA CA E NESERIOS?in plus daca cumva ii readuc aminte de promisiuni, striga si se enerveaza zicand ca nu-l inteleg si ca el il stresez cu fleacuri.Astept raspunsuri intelepte.Ms.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Lauriana, draga, nu te necaji ca si al meu face la fel de cele mai multe ori. De ex. daca ii zic ca ( suntem in trecere pe langa un targ de antichitati ) sa mergem si noi ca poate gasesc ceva interesant, imi zice ( asta deja e ca o regula ) "lasa Pukyshorule, ca venim intr-o vineri si atunci stam cat vrei tu...". Si atunci stiu sigur ca asta nu se va intampla... Da'... nu ma mai agit... La ce bun ? I-am zis de nspe mii de ori ca apreciez foarte mult la un om sa-si tina o promisiune facuta ( au nemtii o vorba care mie imi place foarte mult si sintetizeaza ideea - Ein Man, ein Wort" Sper ca am scris corect - In trad. libera "Un om, un cuvant". Si cu asta am spus tot !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea




Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fiti si voi mai proactive. A zis omul ca mergeti la mare, pai pune-te si cauta bilet, hotel, aranjeaza tot si anunta-l data plecarii . La fel cu targul de antichitati, daca nu te duce el, du-te singura si stai cat vrei tu si vino acasa cu o gramada de cumparaturi, data viitoare are grija sa te duca el .

quote:
...ca imi cumpara cutare si cutare lucru....

De ce nu iti cumperi singura daca a zis omul ca e de acord? . Data viitoare se gandeste mai bine inainte sa isi dea acordul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

faptul ca iti promite si se mai si jura ca se tine de promisiune, pe de o parte, si nervii cand ii reprosezi ca si-a incalcat promisiunea inca o data arata, dupa parerea mea, ca omul chiar e bine intentionat cand promite. spui ca are serviciu stresant si ca e mereu ocupat - deci tu singura vezi ca timp nu are sa se tina de promisiune. ce ii ceri tu, redus la esenta, e sa munceasca mai putin si sa aiba mai multa grija de tine - eu cred ca asta il frustreaza si de aia se enerveaza cand vii cu solicitari. pentru ca, probabil, chiar ar vrea sa aiba mai mult timp pentru tine si promisiunile pe care ti le face, dar nu poate renunta la obligatiile de serviciu. eu cred ca asta e conflictul lui.

tu poti sa fii proactiva, cum bine te-a sfatuit bird70. din experienta, barbatii puternici nu prea suporta femeile care joaca rolul de total dependente de barbat. nu prea vad de ce ai astepta sa-si cumpere el una alta, si de ce nu te duci tu sa-ti cumperi? cauta oferte de vacanta si expune-i-le, discuta concret cu el, vino cu idei, vino in ajutorul dorintei sale de a-ti indeplini dorintele... dovedind ca esti un partener egal, nu doar femeia de-acasa care nu stie decat sa ceara in permanenta si care se supara cand nu primeste. nu mai esti copil, esti adult, deci ia haturile in maini si incepe sa-ti mai indeplinesti din dorintele acelea si singurica. si poate ii indeplinesti si lui cateva printre picaturi, ca sa vada ca relatia nu e unilaterala. parerea mea. succes.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

sa va spun si eu un pic de ale mele:
dupa atatia ani, eu inca mai sunt indragoastita de sotul meu, si in fiecare zi gaseste cate ceva sa reimprospateze sau sa audauge cu ceva la ceea ce simt... in fine... dat fiind faptul ca s-a deschis subiectul acesta ..sincer eu una am incetat sa mai dau importanta la astea... si imi pare rau ca unele dintre noi mai punem asa de tare la suflet... cert este ca la inceput ma suparam , nu vorbeam cu el, se facea iertat pe alta cale samd., dar de schimbat de viciul asta nu am reusit niciodata!
cand gasiti vreo metoda sa-mi spuneti si mie...e destul de stresant sa auzi "da,mami se face! uite iti promite tata ca de data asta mergem..sau ...depinde de context..si zici ca vb cu o persoana deincredere ...e sotul tau...si dupa aia.... tb sa intervina ceva(ba ca in perioda aceea nu sunt bani, ba intervine o urgenta,etc.)...bine ca ma refer la lucruri marunte..pt. mine..dar oricum ar fi tot dor.. asa ca am incetat sa mai fac planuri,si sa-l pun sa-mi mai promita ceva caci oricum e inutil.Ori imi fac singura ce am de facut,ori il pun in fata faptul..si atunci nu mai poate da inapoi... intotdeauna se gaseste o metoda ,da ce fetelor ..noi suntem femei..sau ce...daca noi nu stim sa ne manuim barbatii nostri atunci....si totusi mie imi place sa cred ca el s-ar fi tinut de promisiune daca nu ar fi sa intervina "altceva"...sau ca sunt doar coincidente care il fac sal puna in umbra... prefer sa cred ca sotul meu totusi s-ar fi tinut de cuvant si de fiecare data nu a fost vina lui ci doar destinul.. acum chiar ca ma credeti indragostita, nu?
numai bine la toate fetele si lasati lucrurile sa decurga de la sine ,nu va mai stresati...dragostea trece peste tot....

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Sa inteleg ca inainte de a va casatori erau parolisti si ca s-au schimbat ulterior? Daca da, ghinion. Probabil comoditatea si siguranta oferita de casnicie ii face sa dea o mica importanta tuturor "nimicurilor" dorite de voi. Trebuie pus piciorul in prag. Daca asa era si inainte de casatorie (cum e al meu sotz) acceptati ca asa e el si NU, nu-l puteti schimba. N-aveti decat sa va satisfaceti singure doleantele, ca in baza lui ... Fiind persoane asa de ocupate (scuza pt. a nu pleca in concediu, a nu merge la plimbare etc.) nu au de ce sa se supere daca plecati singure in concediu, la cumparaturi (asa cum am facut si fac eu). Eu pe al meu nici nu il mai pun sa-mi promita nimic (deh, si asta a venit cu varsta).

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Pai,inainte de casatorie si chiar catva timp dupa...abia astepta el sa mai mergem si noi undeva impreuna...nu promitea dar facea.Erau fapte nu vorbe.Acum e invers..promite dar nu face....si de aici supararea mea si nelinistea mea interioara.Ce-i de facut..sa o iau pe cont propriu si sa nu mai apelez la el, chiar cu nici o rugaminte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by chislauriana
Ce-i de facut..sa o iau pe cont propriu si sa nu mai apelez la el, chiar cu nici o rugaminte?

Daca poti sa te descurci pe cont propriu de ce sa apelezi la el? Mai ales daca spui ca este obosit si lucreaza mult. Nu sugerez sa duceti 2 vieti separate in aceasi casa, dar sunteti totusi 2 adulti nu unul si daca poti sa te descurci singura atunci nu vad de ce l-ai implica pe el care e foarte ocupat si obosit. Daca este ceva ce nu poti face fara ajutorul lui atunci e firesc sa il rogi pe el dar daca te poti descurca singura atunci mai bine asa, e mai simplu, mai rapid si nu ii dai sansa sa te dezamageasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu te inteleg. Si eu urasc asta. Dar pot sa inteleg daca nu se mai tine de promisiune din factori obiectivi (de ex nu-si poate lua concediu, sau au aparut alte prioritati - dar probabil iti comunica motivele).

Tu esti singura in masura sa analizezi cat e rea vointa sau delasare din partea lui si cat sunt argumente ce tin de realitate.

In general nu-mi plac oamenii care promit aiurea, ca sa se afle in treaba. Mi se pare mai normal ca atunci cand promiti, sa faci tot ce-ti sta tie in putinta ca sa se intample ce ai promis. Altminteri, nu te obliga nimeni sa promiti. Mai bine zici: o sa vedem, o sa incercam.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by chislauriana

Pai,inainte de casatorie si chiar catva timp dupa...abia astepta el sa mai mergem si noi undeva impreuna...nu promitea dar facea.Erau fapte nu vorbe.Acum e invers..promite dar nu face....si de aici supararea mea si nelinistea mea interioara.Ce-i de facut..sa o iau pe cont propriu si sa nu mai apelez la el, chiar cu nici o rugaminte?

chis



eu zic la fel ca si bird70 si conchita.descurca-te singura cit poti de mult, e normal,esti si tu adult si reprezinti jumatate dintr-o relatie,nu doar un sfert sau mai putin ca sa te bazezi pe el sa le faca pe toate. as zice ca intr-adevar e o problema doar in situatia urmatoare: sa presupunem ca promite ca in perioada 2 august-10 august mergeti la mare.tu aranjezi tot,iei bilete,etc si apoi pe data de 1 august el iti spune ca nu mai vrea sa mearga.(adica ca nu mai vrea,nu ca a intervenit ceva extraordinar). se intimpla sau se poate intimpla asa ceva? daca da,nu mi se pare corect,si atunci nu-ti ramine decit sa mergi singura...daca in schimb doar nu are timp sa se ocupe de detaliile promisiunilor atunci ocupa-te tu si totul va fi ok.

emerald isle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Va inteleg frustrarea.. si eu am simtit de multe ori o nevoie imperioasa de a l strange de gat pe iubitul meu sot.
Dar ....eu incerc sa mi iau singura ce mi doresc.
Am vrut la mare... i am trimis pe email propunerea cu hotelul (nu i am dat optiunea mergem/nu mergem. Doar cand si unde).Imi place Julio Iglesias: merg singura nu cu el ( nu i place). Vreau la cumparaturi imi iau copilul, ma sui in masina si pa!
Mi se pare cumva nedrept sa i impun mereu sa mi satisfaca nevoile, chiar cu riscul de a fi el nemultumit.
Timpul lui e la fel de pretios ca al meu, nu?

Nu cred ca trebuie sa ti schimi sotul ci sa te gandesti ce ti ofera si ce nu. Daca trand linie, observi ca exista mai multe plusuri.. nimic nu mai conteaza. Faci in asa fel incat minusurile sa le transformi in plusuri! Iar ceea ce ti oferi singura (chiar daca folosesti cardul lui pt asta) este asa de buuuun!

Mergi la inceput