Cum scap de depresia postnatala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Andicu, felicitari pt bebe frumusel! Noi am fost si la aspirante impreuna….mai stii? Ma bucur pentru tine!!!! Si te inteleg! Si eu am trecut prin asta. Mi-am dorit-o pe Oana foarte mult, am fost cea mai fericita gravida, dar dupa nastere nu am fost fericita deloc!! Plangeam in fiecare zi, nu-l lasam pe huzband sa mearga la servici… vaaai, prin ce am trecut! Mi-era ciuda ca imi si scadea laptele, asta ma deprima si mai tare ca voiam mult de tot sa alaptez, dar era asa un cerc vicios… In fine. Mi.a mai trecut dupa ce a venit mama löa mine si m-a ajutat, in sensul ca iesea cu oana si o plimba, iar eu dormeam. E esential sa te odihnesti!! ESENTIAL!! Trebuie sa dormi cand apuci! RESTUL nu conteaza. Curatenie, prieteni, etc, totul poate astepta. Daca reusesti sa te odihnesti putin, sa iesi sa-ti calesti ochii la un magazin, sa vezi un film seara macar odata pe saptamana (si nu neaparat la cinema , sa vorbesti cu mamici care au aceleasi probleme… va fi bine! Chestia cu mamicile e importanta, ca o sa vezi ca daca simti ca ti se acreste de tot, asta nu inseamna ca nu esti mama buna! Esti numai… normala!
O sa fie bine, ai sa vezi!!!!

...vai CristinaGoji... povestea ta cu mamica respectiva m-a impresionat tare mult....





Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Multumesc inca o data! sunteti mai ceva decat prietenele apropiate!
MiKa, x2 pt tine si Alexia! poate imi dai un pm si poti sa-mi spui despre cine-i vorba..y
Catrinel, imi amintesc f bine de tine! te-ai chinuit si tu o gramada sa-ti tii in brate comoara si m-am bucurat pt tine ! multumesc pt ajutor si tie si Oanei!

Am inceput sa pun in practica sfaturile voastre, am mai iesit din casa, am inceput pimbarile cu bebe in carucior mai mult timp, nu prea raman singura acasa si parca am inceput sa ma simt mai bine; nu mai plang asa des, de fapt, azi am fost ok toata ziua; am vb si cu pediatrul si mi-a dat aceleasi sfaturi ba chiar daca ar putea sotul sa-si ia concediu o saptamana, numai ca din pacate asta nu se poate. Mi-a mai zis ca daca nu trece si ramane starea asta naspa, solutia finala e sa renunt la alaptare si imi trece si depresia, dar eu n-am sa fac asta.




Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/detail/" target="_blank">Bebe Filip(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gtexro spune:

Buna,

Cum spuneau fetele mai sus, starile astea sunt normale pana la un punct.
Si ca sa-ti dau un exemplu de "motiv" de plans, la vreo doua saptamani dupa ce am nascut am intrat intr-un magazin si am avut proasta inspiratie sa probez niste pantaloni. Nu-ti spun ce jale m-a apucat cand am vazut ca nu-mi veneau. Sotul ma tot intreba ce am patit si mie imi venea sa-l iau la bataie cu toate ca nu el, saracu', era de vina ca eu ma ingrasasem. Si eram perfect constienta de ce mi se intampla...

Episoadele astea s-au rarit mult cu trecerea timpului si am scapat de tot de ele dupa ce am pierdut laptele, intr-adevar.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

andicule, ma bucur din tot sufletul ca esti mai bine
Ce face puiutul mic? Este papacios?

Ti-am trimis PM.

Pupici multi

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

andicu, si eu am trecut prin starile astea. Conteaza mult ca cei care iti sunt alaturi sa te inteleaga si sa te sprijine. Eu am refuzat sa iau medicamente, am apelat la ajutorul unui psiholog si in final mi-a trecut. Nu toate mamele care trec prin depresia post-partum au nevoie de psiholog; cred ca unele isi revin si singure. Kilogramele in plus le-am pierdut intr-un an, asa ca nu-ti fa griji... Felicitari pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

vai andicu,

nu pot sa cred ca pediatrul ti-a recomandat sa renuntzi la alaptare in caz ca suferi de depresie, deoarece in venezuela se recomanda chiar contrariul sa alapteze mamele care au suferit inainte sau dupa sarcina de depresie .prin alaptare mama dreneaza multe emotzii,am fost martora la o clinica specializata in alaptarea materna shi alimentare infantila, cind o pacienta sufera de o depresie cauzata de moartea sotului ,iar medicii ce-i spuneau sa faca era sa-shi tina copilul la sin sa suga iar ea sa plinaga ca sa dreneze durerea.shi tot doctora care m-a consultat pe mine mi-a vorbit de o pacienta al carei sotz avea SIDA(ea nu era infectata)era terminata psihic,acelashi tratament sau mai bine zis unicul tratament care i-a fost prescris a fost alaptarea.

andicu,deja am citit ca te simti mai bine ,schimbul brusc hormonal uneori aduce probleme de genul acesta,dar se normalizeaza shi ai sa fii fericita pina in pinzele albe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Andicu, ti-am trimis PM, te rog sa verifici si sa-mi dai un semn de viata!

Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturi si sustinere, m-au ajutat si m-au Va pot spune ca sunt bine acum, cred ca am trecut peste problema. Deja am 4 zile de cand n-am plans si ma simt bine adica nici macar nu mai am nodul acela in gat si nici sentimentele acelea ciudate de singuratate.

Din pacate trebuie sa renunt la alaptare din seara asta pt ca am facut mastita care necesita incizie chirurgicala si ablactare. Sunt suparata si trista, dar simt ca e ceva peste care voi trece pt ca nu am alte optiuni. Sunt parerile a 3 medici : ginecolgul meu, pediatrul si chirurgul, asa ca n-are rost sa ma mai intreb. Sper ca odata ceste ultime probleme se va termina definitv cu aceasta etapa trista si-mi voi vedea linistita de bebele meu dulce!





Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/" target="_blank">Bebe Filip(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

andicu,

sper ca medicii ti-au spus ca ablactarea este temporara doar atit timp cit tratezi sinii,
mastita se face deoarece ai lasat laptele sa stacneze in mamele ,trebuia sa mulgi bine surpusul dupa ce bb termina de minact.


multa sanatate!!!



monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Imi pare rau pentru mastita ta, dar poate intr-un fel te-a obligat sa lupti cu problema asta si ti-a mai luat gandul de la depresie. Te-a obligat sa te mobilizezi.

La maternitate am avut o colega de salon care era la al doilea copil. La primul, a avut o depresie de 6 luni din care si-a revenit cu greu. De data asta, i-au prescris niste tratamente homeopatice ca sa nu mai ajunga la depresie. Deci eu zic ca ar merita sa incerci sa vezi si un homeopat (eu nu stiu pe nimeni pt ca atunci eram in Franta).

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput