Mamici de noiembrie- decembrie ( 44 )

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Jasmin, ai totusi grija cu caratul asta asa greu. Nu zic, si eu car destul de mult, dar am grija sa nu depasesc 10kg. Este rau pentru bazin, coboara uterul, risti probleme cu incontonenta, mai tarziu... Ai grija!

Stefania, cum sa nu te bucuri de gravidantza? Inteleg ca e mai greu, pentru ca nu ai voie sa te plimbi, am inteles bine? Dar poate se schimba situatia in curand si poti iesi si tu cu burtica la plimbare. Bucura-te de timpul asta, este ultimul pe care-l veti mai avea in doi. Dupa, o sa-ti doresti cateodata sa dai timpul inapoi, este si obositor sa-ti faci programul zilei numai dupa bb. Chiar trebuie sa stai numai in pat?
Mai intreaba dr., mai du-te la un control. Asta cred ca-i cel mai greu!
Hai, fii optimista si crede-ma ca fiecare timp are sensul si farmecul lui, si gravidanta asta! Sigur ca ne umflam, dar asta stiam doar de la inceput, nu?

Eu cred ca tot vom iesi mult la plimbare, chiar iarna fiind. Eu asa stiu, ca trebuie iesit in fiecare zi cateva ore afara cu copilul. Jasmina s-a nascut vara, iar intimpul iernii am iesit mereu. Le prinde bine aerul de iarna, vor dormi si ei mai bine! Dar eu sunt asa mai plimbareata de felul meu, si sigur voi folosi din nou wrap-ul (il am inca de la Jasmina). La Jasmina n-a trecut zi sa nu-l folosesc! Si ne vom lua si un marsupiu, ca domnul meu tatic zice ca-i va fi mai usor asa...

Eu imi fac griji ce voi imbraca la iarna/toamna, adica geaca? Parca nu-mi vine sa dau atatia bani pentru numai cateva luni...

Anca, ai luat foarte putin, si zic asta cu o mica invidie (dar nu o invidie din aia rautacioasa, ci mai mult - vreau si eu!!!
)

In germana nu se foloseste termenul de domnisoara... Se vorbeste cu dvs sau cu tu, si atata! Doar persoanele trecute de 80 de ani mai vorbesc asa!

BB, pofta buna! Tocmai am mancat si eu ceva simplu si bun (am taiat dovlecei rondele, i-am condimentat, pus la tigaie in ulei de maslina, si cand erau aproape gata am presurat si o multime de usturoi taiat nu prea marunt deasupra si am mai intors o data; a iesit tare bun, am papat cu iaurt!)

Vad ca am inceput sa scriu mesaje kilometrice, promit sa ma indrept!

Adina 16+

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Pofta mare! si eu tot de la mag. Miniblu vreau sa cumpar Zap,este prtodus de MaxiCosi-Quinny asta:
http://www.miniblu.ro/produs.php?cod_categorie=34&cod_produs=514
(alta culoare...)
Modelul cu carucior este Zapp+cosulet cabrio:
www.quinny.com

Carcuciorul+cosul costa max. 12 mil (oricum mai putin fata de la ce ma gandeam initial)

Sa fii atenta la cele marca proprie Miniblu, nu sunt prea rezistente (era si un subiect despre carucioare...)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Adina,il voi scoate si iarna,dar cred ca foarte putin in comparatie cu vara.De ex. Sebastian nu dormea in casa deloc in timpul zilei (si eram asa obosita cateodata); cand intram in lift i se inchideau ochii parca cu super-glue.
Stateam vreo 3 ore dimineata si vreo 3-4 ore seara!!! Aveam sai un stadion pe care ne intalneam vreo 15 mamici- cu vreo 3 'generatii" de bbi (adica unii de doar cateva luni, altii spre un an, altii mai mari de un an). Dormea dus Sebi al meu...In marsupiu transpira si el, transpiram si eu.Pe frig nu cred ca va mai fi cazul.
La iarna cu siguranta voi scurta drastic plimbarile.

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Adina, merci pt grija , ai dreptate, stiu, dar uneori pe caldurile aste mi-e greu sa ies de 2 ori la cumparaturi si atunci le iau pe toate odata, doar sa nu mai ies...Poti sa scrii cit mai mult, mie imi plac mesajele mai lungi...

Cami, si mie imi plac genul asta de carucioare...si lui tati la fel



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Jasminei din pacate de la inceput nu i-a prea placut in carucior, insa in wrap se simtea excelent! Ea acolo adormea... In carut pur si simplu nu-i placea!

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Eu as vrea sa ies des cu bebe, chiar daca va fi iarna, as vrea sa-l calesc...sa nu fie friguros ca mami a lui...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata am revenit!! am papat cat o purcica iarasi...acuma urmeaza un rand de pepene rosu.....
eu zic ca fiind iarna si bebe nou-nascut mai mult de 30-40 de minute/zi nu va fi plimbarica.

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

pai la mine va fi sigur mai mult afara bb. Doar cat duc fata la gradi, merg dupa ea, merg la cumparaturi si inapoi, mai merg si in parc - sigur ajung la mai mult! Imposibil sa nu...

Ce-ai mancat, BB? Da-mi si mie o idee... Cu toate ca recunosc ca mie mi s-a facut pofta de snitel, n-am mancat de tare multa vreme! Din carne de pui - mhmmmm!!!

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Chiar, voi mancati des carne? Eu nu prea le am cu carnea, adica imi place, dar moderat. Nu cred ca mananc mai mult de o data pe saptamana... Nu-mi vine a manca!

Daca ar fi un gratarel ceva, mici, as manca, dar unde sa fac eu in mijlocul orasului? Si asa, sa te duci la iarba verde sa faci, nu-i voie aici, decat in putine locuri care de obicei sunt atat de arhiaglomerate, ca nu-ti vine sa mergi!

Ma imbrac incetucu, ca azi ma intalnesc cu un prieten, mergem in oras la o bere (eu fara alcool...).

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adina am papat mici cu mustar!! mie imi este pofta de salata orientala, de tort (desi mi-am cumparat 6 clatite cu fineti si le-am papat pe toate ) si de cartofi prajiti cu carne proaspata si salata!! dar rand pe rand le fac pe toate!!!
adina, cum e iarna la voi???
distractie placuta in oras!!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput