Mamici de noiembrie- decembrie ( 44 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Erika, ce bine ca ai petrecut 2 zile frumoase! Ma bucur. Nu te panica, nici eu nu am cumparat nimic pt mine, nici pt spital...am luat doar ceva hainute pt bebe. Lasa ca ai timp, nu sa le lasi pina in ultima clipa, ca vorba ta, ajungi sa nu te mai poti misca, dar nici nu te panica, stai cuminte...

Eu inca mai citesc ultima pagina...
Fetelor, maica-mea a-nnebunit...sustine, chiar si dupa eco de ieri de la Iosup, ca o sa am fata, ca o sa vad eu la nastere ca e fata, ca si cumnatei mele, cu toate ca cei de la eco i-au zis ca are o fata, ea i-a zis ca are si baiat, si pina la urma cumnata aa avut 2 baieti...Timpenii de-ale ei...ca m-am latit, ca m-am buzat...in fine, prostii. Chiar daca a nascut 6 copii (unul i-a murit, din pacate, la scurt timp dupa nastere), nu este ea atotstiutoare...i-am zis si eu: " Mama, mie mi-e indiferent, dar nasul meu de mama imi spune ca este baiat, am stiut ca e baiat din prima clipa, cu mult inainte sa ma duc la ecografie"...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Jasmin012 dar cele care isi ascund comorile sau ii omoara alea dupa parerea mea nu sint mame nici macar catele nu pot fi numite.Felicitarii ptr miscarile bebicului si de acum incepe dansul
Si eu o simt pe bebita mea dar asa ca niste gidilituri sintem mici acum,dar crestem noi mari.

Mirela 18+

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Mirela, de-aia spun ca nu exista dreptate in lume, ca unele ramin cu atita usurinta si-si arunca bebelusii sau mai rau, iar altele se chinuie...sau uita-te la noi, ne agitam din orice, ne ingrijim, cheltuim multi bani pt eco scumpe, bani si la doctori...
Iar despre bebe, ai sa simti si tu la 20 saptamini primele "palpitatii" ale burticii, semn ca bebe e deja puternic...si nu mai accepta el sa fie confundat acolo in burtica cu altceva...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Jasmin ai dreptate in privinta asa ziselor mame,iar despre griji si bani cheltuiti ptr bebici o facem ca sint doriti si ii iubim,si vrem ca totul sa fie bine,pe acele femei nu le intereseasa soarta copiilor lor.Iar despre miscarile bebitei debia astept sa se faca simtita mai tare asa stiu cel putin ca este bine.

Mirela 18+

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata si multumim de capitol, Stefania!

Camelia, cred ca ai dreptate! Aici nu se da pentru dilatatie nimic, decat daca este nevoie. Pentru ca daca te dilati "artificial" prea repede, ai dureri muuult mai mari!
Iar la nastere este in permanenta o moasa, dr vine din cand in cand si cand este necesar, sigur ca este aici. Vorbesc de nasteri si sarcini fara complicatii. Iar moasele si dr au un cu totul alt mod de-a privi lucrurile... Dr face totul cum este mai simplu din pct de vedere medica. Sigur ca el mai degraba taie, decat sa-ti urmareasca perineul. Moasele sunt (la noi) mult mai experimentate in unele chestii, ele se gandesc la o nastere cat mai placuta si sigura ptr mama si copil, nu sa fie gata repede, ca nu asta conteaza. Iti arata diferite pozitii de nastere, nu te trimite pe spate cu picioarele in sus, te ajuta sa respiri corect, te incurajeaza. Si mai ales asta conteaza foarte mult.
Ei, voi vedea eu in timpul travaliului ce si cum vreau, voi hotari pe moment!

Mai asta cu pipi aveti dreptate, dar mie mi s-a intamplat de vreo doua ori cu partea cealalta. Cateodata nu pot merge zile in sir, si daca ma apuca undeva pe drum, si nu gasesc un wc, zau ca parca ma simt ca la o mica nastere!

Stiti ce-mi este mie mai mult frica decat nasterea in sine? De ce se va intampla cu iiubitii mei hemoroizi (cadou de la soarta in timpul lauziei) in timpul nasterii. Ca se pot intampla chestii tare urata, si dureroase!

Va pup
Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Cami, dar in apa n-ai intrat? Ca apa ajuta cel mai bine de fapt la picioare umflate (am avut mari probleme la sarcina trecuta la acest capitol si stiu sigur). Apa exercita o anumita presiune mica/masaj asupra tesuturilor.

Dar daca zici ca ti-a trecut cu bepanthen (care de fapt nu ajuta impotriva durerilor), nu s-ar putea sa fi avut si un fel de insolatie pe talpi? Eu stiu persoane care au avut si-i tare rau, si aici ajuta bepanthenul foarte bine!

Oricum, imi pare rau ca n-a fost totul cum ti-ai dorit!

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Si eu de-abia astept sa aflu ce va fi bb, cu toate ca mi-e si frica! La prima sarcina mi-a zis ginecologul meu (altul decat acum), ca 80-90% va fi baiat. Iat 7 saptamani mai tarziu la spital la morfologica s-a facut fata...

Si acum nu as vrea sa ma fixez pe ceva si sa ma intoarca...

Ieri am fost si am cheltuit bani pe care de fapt nu-i am, dar mi-am luat lucruri asa de frumusele! Si ma mai duc si acuma, ca vreau si o pereche noua de incaltaminte ceva, si peste tot avem reduceri!

Adina 16+

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Adina, cred ca aveti noroc acolo cu sistemul de nastere si mai ales cu moasele alea, care va invata cum sa va gasiti pozitia de nastere...Stiati ca nasterea in pozitie culcat, pe capra aia de nasteri, este cea mai complicata si cea mai traumatizanta pt mama si pt copil??? In schimb este cea mai simpla pt medic...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

slimatei multumim! sa fie cu noroc! Doamne ajute!

va pupam!



PUSSI 18+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Adina,nu prea am intrat in apa..nu stiu ce a fost,se facusera si pete mari rosii, care mi-au trecut cu crema si pana dimineata-seara nu puteam adormi de usturime..
In legatura cu nasterea, am inteles ca este un proes care trebuie coordonat f. bine, trebuiesc urmarite contractiile "utile" si sfatuita gravida sa impinga in momentul optim. Stiu ca data trecuta aveam de multe ori tentatia involuntara sa imping, dar doctorul imi impunea sa ma fortez sa nu imping, ca nu este momentul..era tareeee greu sa ma abtin...
Stiu ca in anii trecuti s-au initiat niste cursuri pt. moase care sa asiste la nastere, cred ca anul trecut/anul acesta a absolvit prima promotie. Sper sa se dezvolte si la noi aceasta ramura...

Jasmin,multumesc mult . Sebastian a fost intr-adevar in elementul lui!!!Pozele binenteles ca sunt mai mult cu el, eu apar in max. 3-4 din 500. este drept ca l-am rugat pe sot sa nu ma pozeze, apoi eram si fotograful de serviciu ca oricum nu aveam ce face...
Parca si burtica era mai mare acolo, seara ziceai ca am 7-8 luni!!!

Aici avem cateva poze

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput