* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 * (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Neata,fetelor!
Kossir,la multi ani,sa fii sanatoasa si iubita,sa ai un bebe frumos si cumintel!
Eu sunt,din nou,suparata.Am fost ieri la MF si mi-a gasit tensiunea cam mare,din nou,adica 13,5 cu 9.Daca si gine e de acord,mi-ar da tratament,ceea ce nu ma incanta,pt.ca o tensiune prea mica ii face rau lui bebe.Treaba e ca in primele sapt,din cauza unor hormoni,TA scade obligatoriu(ceea ce la mine nu s-a intamplat),urmand ca din sapt.20 sa creasca,existand risc de preeclamsie.Sunt tare derutata,mai ales ca eu imi verific zilnic TA cu un aparat electronic,si rar trece de 12 cu 8,dar cica respectivul aparat nu e bun.Totusi,am mereu dureri de cap si se pare ca TA e de vina.
Voi cum stati la capitolul asta?
Pupici

Carmilia 13s5z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

eu sunt putin tristutza, pt.ca abia ieri m-am trezit la realitate, nu stiam ca masurarea pliului nucal se face prin eco morfologica, iar acum cand am sunat sa-mi fac programare nu mai gasesc liber pe nicaieri. am sunat si la CMU Arcul de Triumf si cei de acolo mi-au recomandat sa sun la CMU Unirea sa-mi fac o programare la eco 2D.
Credeti ca se poate masura pliul nucal si la eco 2D?



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Neata, gravidute! Eu nu mai intru pe net pana miercuri, ca m-am mutat la ai mei, care sunt plecati in concediu. Suntem ok, am fost la doctor, totul e bine. Mi-a prescris tratament cu Utrogestan si No-spa pana in luna a treia, ca sa ma ajute in privinta chisturilor ovariene. Greturile parca m-au mai lasat. Nu ma mai tin toata ziua, dar sunt dimineata si seara. Ma simt oricum mai bine si pot sa le suport. Ori m-am obisnuit eu cu ele!?

Va pup si vrobim miercuri!

Ioana
7+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Neata, gravidute! Eu nu mai intru pe net pana miercuri, ca m-am mutat la ai mei, care sunt plecati in concediu. Suntem ok, am fost la doctor, totul e bine. Mi-a prescris tratament cu Utrogestan si No-spa pana in luna a treia, ca sa ma ajute in privinta chisturilor ovariene. Greturile parca m-au mai lasat. Nu ma mai tin toata ziua, dar sunt dimineata si seara. Ma simt oricum mai bine si pot sa le suport. Ori m-am obisnuit eu cu ele!?

Va pup si vrobim miercuri!

Ioana
7+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Buna dimineata, zuze!!

Gatta, eu am intrebat o prietena farmacista despre capsulele cu ghimbir si mi-a spus ca ea nu tine, si e putin probabil sa gasesc in alte farmacii, mai bine merg direct la un plafar sau magazin cu naturiste decat sa umblu din farmacie in farmacie.

Eu inca n-am ajuns sa gasesc, azi am iesit prima zi din casa si sunt la birou, si in jur nu am nimic de genul. Daca gasiti, spuneti-mi si mie cum se cheama eventual, desi banuiesc o denumire de genul "capsule cu ghimbir"

Kossir, la multi ani cu multa dragoste, sa fii f.f.f. fericita!
sa ne povestesti cum a fost la socri si cum iti mai este, si tie si lui BB!

Alexia,cu sofatul nu este o problema decat daca simti tu ca e o problema. Mie deja nu-mi mai prieste centura de siguranta peste burtica, am o pernuta pe care o proptesc acolo. Uneori ma deranjeaza si pozitia, cum ma deranjeaza uneori si statul pe scaun, ma doare burtica. Dar am condus de cateva ori Cta-Bucuresti, fara mari probleme. In schimb singurul lucru care m-a speriat la un moment dat, era acum mai multe saptamani, era ca am evitat in ultimul moment o ciocnire (cu o alta masina) si am simtit spaima direct in burtica!! Ma gandesc ca doar la burtica mai mare, cand deja trebuie sa-ti mai dai scaunul pe spate si o pozitie mai lejera e nasol.

Parerea mea e ca ore de condus si un permis nu-ti strica, e bine daca vei avea vreodata o urgenta, Doamne fereste, cu tine sau mai ales cu copilu' sa te poti sui in masina si sa mergi unde trebuie!

va pupic,
Monica 14+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

`Neata tuturor !!!


Felicia, 9+

http://bd.lilypie.com/IQ5Bp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by nemary

eu sunt putin tristutza, pt.ca abia ieri m-am trezit la realitate, nu stiam ca masurarea pliului nucal se face prin eco morfologica, iar acum cand am sunat sa-mi fac programare nu mai gasesc liber pe nicaieri. am sunat si la CMU Arcul de Triumf si cei de acolo mi-au recomandat sa sun la CMU Unirea sa-mi fac o programare la eco 2D.
Credeti ca se poate masura pliul nucal si la eco 2D?



Mari 11+ bebe





Mari,
masurarea pliului nucal se face in 2d, in 3d nu se vede decaat conturul exterior, nu e transparent bb ca la 2d. Deci se poate inca, mergi fara grija. aparatul sa fie bun, adica sa se vada bine, sa nu fie de pe vremea parintilor nostri .
Eco Morfologica inseamna eco cu masuratori ale diverselor dimensiuni si compararea cu normalitatea statistica pentru dezvoltarea unui bb de varsta respective, si se face in 2d.

asteptam vesti bune,
Monica

PS uita-te in albumul meu si vezi diferenta eco 2d si cea 3d (pozele portocalii)
Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by nemary

eu sunt putin tristutza, pt.ca abia ieri m-am trezit la realitate, nu stiam ca masurarea pliului nucal se face prin eco morfologica, iar acum cand am sunat sa-mi fac programare nu mai gasesc liber pe nicaieri. am sunat si la CMU Arcul de Triumf si cei de acolo mi-au recomandat sa sun la CMU Unirea sa-mi fac o programare la eco 2D.
Credeti ca se poate masura pliul nucal si la eco 2D?



Mari 11+ bebe


odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.




Masurarea pliului se face oricum prin 2 D, de fapt toate masuratorile morfologice se fac prin 2 D deoarece asa sunt cel mai exacte , trecerea la 3 D si 4 D este pur artistica . Un aparat 3-4 D are incorporate si functii 2 D si chiar daca initial ecografia este de acest fel masuratorile tot in 2 D le face

Edit : de data asta am scris odata cu Monica
O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

'Neata , gagici !

Eu tocmai am fost la buda si am sangerat ca porku' la taiere ... si niste dureri !
Ieri am mancat porcarii , c-asa am niste pofte de vi se face rau , auziti cartofi prajiti cu "nuggets" de pui , manca-o-ar mama de generatie Mc Donald's . Daca mai bagam si o cola , om eram .

Fetelor , mai e vreuna dintre voi amatoare de cosmaruri ? Eu ... da . Am cate unul in fiecare noapte , sau ma cert cu maica-mea et comp. prin somn . Nasol .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

La multi ani Kossir!
Eu am inca secretie portocalie cu rare firicele de sange...Cred ca tb sa stau in pat...incerc dar am o sumedenie de drumuri de facut...
Sunt insa stresata...Sper ca Utrogestanul 6/zi sa fie eficient si sa ma scape de chestia asta...

10+

Mergi la inceput