Regulile unei desparţiri elegante

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

si eu am avut un "divort elegant" care s-a datorat in special faptului ca eu am acceptat sa ies "cam ciufulita" la partaj.

se pare ca ex s-a combinat cu avocata pe care o angajase la divort, sau ma rog, asa sustine, eu banuiesc ca de fapt, pt ea a plecat de acasa.
insa daca el este fericit inseamna ca a meritat sa plece, casnicia noastra nu mai era de multa vreme o casnicie normala.

va pup pe toate si va doresc putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivona_st spune:

ciarli, nici nu mai conteaza cand si cum. multa putere si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Viata merge inainte.
Dupa 8 ani de casnicie si cu 2 copilashi am divortat si eu.
Din vina mea sau a lui nu mai conteaza. Nu mai eram fericiti impreuna si am ajuns la concluzia de a trai separati si fericiti decit impreuna si tot timpul cu fundul in sus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Elena, imi pare asa rau sa aud ca ai divortat. Te stiu de mult pe forum stiu de Alvaro si David, erati o familie ce parea fericita.

Iti doresc tot binele din lume si mai scrie pe forum, nu esti singura. Unde locuiesti acum, tot in Florida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

si eu as vrea sa divortez,traim doar pentru copii,dar imi este urat de scandal...sper sa reusesc pana la urma sa pun punct acestei casnicii de forma, chinuitoare pentru mine...
lui ii este foarte bine,are pe altcineva si vine ac.doar seara...sunt si dependenta de banii lui momentan,ca stau ac.in CIC...

este o poveste lunga si trista,dar vina imi apartine in totalitate ca m-am complacut in mocirla asta de casnicie...

sarbatori fericite la toate mamicile,si toate cele bune sa se adune...


FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian13.09.1993

"sunt o femeie de valoare, nimeni nu ma calca in picioare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Buna... am ajuns si eu sa ingros randurile celor inselati si evident sa citesc forumurile pe care alta data le evitam cu frica...e greu dupa 15 ani si 2 copii dar tb sa fie ceva bun de acum inainte...invat sa ma redescopar si sa traiesc fara el. Ca voi reusi timpul o sa mi-o spuna. Ce inseamna sa fii tare o sa vad si asta caci in ca e greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coradyn spune:

buna, sunt novice pe acest forum dar veteran in tot ce inseaman o viata grea...incepand cu copilaria si acum "exceland" cu casnicia

am nevoie de sfaturi de la voi, oameni cu mai muta experienta decat mine.

am sa incerc sa va spun pe scurt "problema" mea:
am 31 ani,sunt casatorita de 3 ani,avem un copil de 2 ani si locuim de 5 ani in casa soacrei. Am tot sperat in periaoada asta ca ne vom muta, m-am tot rugat de sotul meu sa facem ceva in privinta asta... credit, chirie , orice ...numai sa plecam din casa soacrei. Pe motivul lipsei banilor ( avem un venit de 25 mil/2pers) nu a vrut sa auda de plecarea din casa "lui"> consider ca cu greu dar ne puteam descurca cu un credit , mai ales ca acum au scazut f mult preturile la imobile, sau daca nu ...faceam un credit mic pt teren si in 5 ani de zile poate il si achitam creditul....i-am oferit multe variante acceptabile ...dar imi inchidea gura" esti proasta, aici nu ne da nimeni afara, avem un acoperis deasupra capului si nu platim chirie sau banci" Si uite asa au trecut 5 ani in casa lu' masa ...o persoana gretoasa ce nu pierde nici o ocazie sa te umileasca si sa te comande ...sotul meu sta ca prostul in fata ei si nu comenteaza....

Am tacut primii ani dar dupa ce a aparut si copilul si am cam tras singura , eu crescut copil, mancare, spalat, platit facturi, cumparaturi , etc....cred ca s-au strans multe frustrari si am explodat. Am uitat sa mentionez faptul ca familia mea este la 70 km distanta si ca o vad de 2 ori /an, sora mea mai mica vine f rar la mine pt ca soacra mea nu prea accepta sa ne treaca pragul cineva, sunt practic singura in orasul asta si controlata la maxim de sotul meu..daca vreau sa ma duc la o prietena vizavi de apartamentul nostru, treb s acer voie, daca mi se da voie ma duc...etc

Luni seara a explodat bomba, auzind-o pe soacra mea cand il lua la rost pe sotul meu ca de ce am chemat-o pe sora mea la mine sa stea cu copilul...m-am dus peste ei si m-am luat de ea... " treb sa va cer voie de cate ori vine un mebru din familia mea?" ...ea mi-a dat replica" bineinteles , este casa mea" ..si a continuat taraboiul

Eu vreau sa plec din casa, cu copilul, si de data asta nu ma mai intereseaza de sotul meu pt ca in periada asta m-am cam saturat sa fiu a 5-a roata de la caruta si sa ma rog de el..nu vrea..asta e..sa stea cu masa

Dar... nu am curaj sa plec din casa...unde sa ma duc in plina iarna cu un copil de 2 ani, am sal de 9 mil si nu mi-as permite chirie (500-600 lei), plata cresei(200 lei) ... etc. La parinti nu ma pot duce, am un tata alcoolic, nu stiu ce sa fac ...dar un lucru stiu sigur..nu-mi mai iubesc sotul si nu mai vreau sa stau in casa lu' masa. Am indurat prea multe in ciuda faptului ca sotul meu dupa tot taraboiul incearca sa ma convinga ca eu gresesc si sa fac pace cu masa.... a doua zi amandoi se purtau ca si cum nimic nu s-a intamplat.

Nu mai suport..ajutati-ma ..astept sfaturi sincere..

P.S. sa stiti ca am scris varianta scurta


Mergi la inceput