Regulile unei desparţiri elegante

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu la prietenie de iesit la cafea ma gindeam. In nici un caz!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by MissParker
Eu cred ca "a ramane prieteni" cu ex-ul poate fi o capcana foarte periculoasa.

de ce? intreb, pentru ca io zisei ca am ramas prieteni.


Am zis ca "poate fi" o capcana periculoasa. Deci nu la toti se aplica. Dar la mine s-a aplicat. Eu am facut greseala asta cu fostul meu sot, sa sustin ca "ramanem prieteni", dar mult prea tarziu mi-am dat seama ca eu prietenii mi-i aleg pe cu totul alte criterii decat cele pe care il alesesem pe el ca sot... Am vrut sa neg resentimentele pe care i le purtam (si pe care mi le purtase si el, evident), am vrut sa ma mint ca sunt "superioara" si in felul asta il iertam pentru ce mi-a facut, dar inainte de a discuta deschis si critic despre ce mi-a facut. Numai iluzii, foarte nocive.

M-am trezit din pumni intr-o situatie in care eu si actualul meu sot dorisem sa-i facem "printului mofturos" o bucurie de ziua lui si l-am invitat la noi, iar el s-a comportat ca un dl. Goe nesimtit, se vedea clar ca il deranjeaza armonia evidenta dintre mine si Bogdan (normal, nu mai statea in picioare convingerea lui preferata, ca esecul casniciei noastre nu ar fi fost cea mai mare parte raspunderea lui - de aceea imi si spunea la inceputul relatiei mele cu Bogdan "Ei, la inceput totul e mereu roz, stai sa mai treaca timp" - fiindca la el cu noua lui "mandruta" trecusera "fluturasii" si "indragosteala" dupa vreo 7 luni si el se astepta ca si la mine si Bogdan sa treaca - dar uite ca de 6 ani nu mai trece, ba chiar dimpotriva ); in final "printisorul" a si aruncat unul din cadourile noastre: un DVD cu un slide show de fotografii din Austria (tara mamei lui) pe care i-l facusem cu drag si in care investisem si eu si Bogdan mult timp; a sustinut ca a facut-o deoarece el nu mai vorbeste cu taica-su si din cauza acestuia nu se mai poate duce niciodata in Austria si eu ar fi trebuit sa stiu asta ... No comment

M-am invatat minte si dupa aceea am intrerupt contactul. A mai incercat el (SMS, cadou de ziua mea etc.) sa isi linisteasca putin constiinta, insa tot hoteste si nesincer: imi daruia hartie de scrisori colorata (ca stia ca asta e pasiunea mea) si imi scria vederi de genul "Pentru Felicia, doar asa. Iubirea. Iubirea nu poate fi oprita, nu cunoaste lacate, este fara inceput, etern bate din aripi si aripile vor bate pentru eternitate..." bla-bla-bla, DAR evident nici un cuvant autocritic, nici o intentie sincera de a discuta deschis despre ce se intamplase, de a-si asuma raspunderea pt. modul urat si nedrept in care ma tratase. Mersi, de manipulari ieftine nu aveam nevoie. Asa ca am rezistat manevrelor si de trei ani de zile imi este tare bine...

De curand chiar m-am putut amuza de limitarea lui si de faptul ca nu a progresat absolut deloc de atunci. Maica-sa a fost acum trei saptamani la ziua lui. Mi-a spus ca el ar intreba mereu de mine (si iata ca nu m-am simtit vinovata ), apoi mi-a transmis noua lui "revelatie" (perla perlelor): "Ehei, daca as fi stiut eu atunci ce stiu acum, mai eram si acum cu Felicia...".

Asta se vrea maturizare??? Daca ar fi fost un progres autentic, ar fi spus ceva de genul "daca as fi stiut atunci ce stiu azi m-as fi purtat altfel cu Felicia, as fi stiut s-o apreciez mai mult, n-as fi facut-o sa sufere, as fi incercat sa fac casnicia sa mearga" etc. Dar nu, el spune "as fi fost si acum cu ea", dovada ca este vorba numai despre el, el regreta in fapt pierderea pe care a "suferit-o" EL, caci - nu-i asa - la Felicia ar mai fi fost muuuulta substanta sufleteasca de muls, "ce fraier am fost ca am pierdut-o"... Daca nu ar fi de plans, acest om ar fi de ras, vai de capul lui, in ce intuneric sufletesc traieste si cat de iresponsabil a ramas!!

Deci cam la cazuri din astea ma refeream.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicia, asta s-a intimplat pentru ca el nu e "over you". Ca si la Adina.
Dar sint situatii unde fostii consorti sint sau redevin prieteni dupa un timp. Fara alte ginduri. Eu am vazut exemple din astea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cum sa ne despartim elegant, hmmm cica asa.

Zice cel care pleaca:

Talk to me softly ( adica nu te rasti si nu fa scene, ai sa fii ca un/o isteric/isterica)
There is something in your eyes (cum naiba sa n-ai ceva in ochi)
Don't hang your head in sorrow ( mersi, ce destept, nu m-am gindit!)
And please don't cry ( aha!)
I know how you feel inside I've
I've been there before ( ce vorbesti? cind?)
Somethin is changin' inside you
And don't you know ( da, in mine se schimba ceva si nu stiu, bravo ! da'n tine ce se schimba? asa, da vina pe mine ca sarpele schimbarii imi cuprinde inima sau ficatul sau ceva...)




Don't you cry tonight ( Mersi, cit de atent esti...)
I still love you baby ( pe naiba, stii ca nu, stii ca o zici doar asa..)
Don't you cry tonight
Don't you cry tonight
There's a heaven above you baby ( si deasupra ta e tot cerul, cu putin noroc pe cerul ala mai zboara si ingerii justitiari!)
And don't you cry tonight (Mda)

Give me a whisper (ce tupeu!)
And give me a sign (la ce ti-ar folosi, tocmai plecai, nu?)
Give me a kiss before you
tell me goodbye ( cre'ca, ai vrea tu! sa pleci cu binecuvintarea sarutului)
Don't you take it so hard now ( nicidecum, abia am asteptat sa ne despartim, uite ce frumos zimbim, eu si cu toata familia!)
And please don't take it so bad ( pff, uita de noi..., nu-i nimic, ai gresit, intelegem! spune-i Lolitei ca ii dorim tot binele !)
I'll still be thinkin' of you ( nu te deranja! stim ca o sa fii ocupat!
And the times we had...baby ( baby, ce a fost, a fost, gindeste-te tu la asta, ca tot ai propus, intre timp io ma duc sa fac ce n-am facut cit timp te-am iubit, cya later!)





And please remember that I never lied (hahaaa, haaaa!)
And please remember
how I felt inside now honey ( ce sa zic, tot tu te dai ranit!)
You gotta make it your own way
But you'll be alright now sugar ( mersi, esti atit de intelegator!)
You'll feel better tomorrow
Come the morning light now baby ( vesti noi: ma simt deja mai bine, de cind ai inceput sa-mi cinti cu alea, cu plecarea, cu bla-bla)


And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
There's a heaven above you baby
And don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry tonight
Baby maybe someday
Don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry
Tonight

Mda, mi-ai mai spus, e doar un refren. Sa fii convins ca nu pling ( am auzit de atitea ori cintecul asta pe cind il cintai in pivnita si nu te cunostea nimeni, incit mi-a intrat in reflex sa nu pling. N-am de ce.


Si totusi, daca o mai spune si pe muzica...ooo, e chiar o placere, e chiar ca lumea!

http://www.youtube.com/watch?v=_Ns59Bmqpms&mode=related&search=

Nu e elegant?






Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Felicia, asta s-a intimplat pentru ca el nu e "over you". Ca si la Adina.
Dar sint situatii unde fostii consorti sint sau redevin prieteni dupa un timp. Fara alte ginduri. Eu am vazut exemple din astea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Pai stai asa Ramona, ca si noi suntem prieteni (in viziunea mea), doar ca nu stiu ce intelegeti voi prin "prieteni".
Deci nu ies la cafea si nu ne facem confidente sentimentale.

Dar daca il sun sa il rog ceva - sare in secunda unu (nu neaparat legat de fata, si legat de orice altceva - chiar se supara daca am nevoie si il "sar"). Daca ma suna sa ma roage ceva - la fel, are exact aceeasi prioritate pe care o au prietenele mele bune. Ma mai suna des sa mai imi ceara diverse sfaturi (daca sa-si schimbe job-ul, in fine, chestii din astea). Deci "un fel de" prieteni tot consider ca suntem.

Ce-i drept, diferenta la mine fata de Felicia este ca nu l-am implicat deloc in noua mea viata sentimentala ulterioara - si nici nu m-a interesat deloc viata lui. Cred ca i-ar fi placut sa stie sau sa-mi spuna, dar mi-a lipsit curiozitatea - consider ca e mai bine asa.
Eu cu el oricum nu pot sa rup relatia definitiv - doar avem un copil impreuna.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai exact la asta ma gindeam si eu - prieteni, fara alte sentimentalisme. Ca vorba ta, cind e un copil la mijloc vei fi practic legata de el toata viata. Relatii civilizate tot e bine sa ai. Daca stii ca poti conta pe el (si el pe tine) in anumite situatii, e cu atit mai bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dora78 spune:

daniela_b, am ras cu lacrimi!!!

In cazul in care sunt la mijloc copii, sunt si eu total de acord ca despartirea trebuie facuta amiabil. Da, aveti dreptate, ca sa nu existe ramasite necivilizate, trebuie ca amandoi sa aiba sentimentele stinse. Inclusiv pe cele erotice. Si cred ca cel mai simplu pentru asta e sa privesti admirativ catre lucrurile care v-au facut candva sa zambiti, sa va simtiti bine impreuna. Caci lucrurile rele deja v-au despartit, ce rost mai are sa fie rememorate? Nu e bine sa traiasca nimeni in trecut. Dar de dragul copilului, cred ca e bine ca parintii sa-si poata macar zambi cand se intalnesc.

Am vorbit in general, nu din experienta. N-am trait asa ceva. Dar inainte de a-l cunoaste pe sotul meu, am avut o relatie de 3 ani. N-am fost in stare sa raman prietena cu tipul, nici macar n-am incercat, am considerat si consider si acum ca mi-a facut mult rau, ca s-a distrat vazandu-ma suferind, asa ca... vedeti voi ca ideea de mai sus cu "sa ne amintim mai mult de cele bune, ca oricum cele rele au dus la destramarea cuplului" nu tine la mine. Dar cred ca e utila atunci cand o relatie ulterioara despartirii e iminenta.

Dora, mami de Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007
I'm the best, so "beep" the rest!
Amelia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carli1617 spune:

quote:
Originally posted by daniela_b
http://www.youtube.com/watch?v=_Ns59Bmqpms&mode=related&search=

Nu e elegant?




In videoclip, ce palme elegante ii carpeste "parasita" lu "aia noua" ...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

Cum sa ne despartim elegant, hmmm cica asa.

Zice cel care pleaca:

Talk to me softly ( adica nu te rasti si nu fa scene, ai sa fii ca un/o isteric/isterica)
There is something in your eyes (cum naiba sa n-ai ceva in ochi)
Don't hang your head in sorrow ( mersi, ce destept, nu m-am gindit!)
And please don't cry ( aha!)
I know how you feel inside I've
I've been there before ( ce vorbesti? cind?)
Somethin is changin' inside you
And don't you know ( da, in mine se schimba ceva si nu stiu, bravo ! da'n tine ce se schimba? asa, da vina pe mine ca sarpele schimbarii imi cuprinde inima sau ficatul sau ceva...)




Don't you cry tonight ( Mersi, cit de atent esti...)
I still love you baby ( pe naiba, stii ca nu, stii ca o zici doar asa..)
Don't you cry tonight
Don't you cry tonight
There's a heaven above you baby ( si deasupra ta e tot cerul, cu putin noroc pe cerul ala mai zboara si ingerii justitiari!)
And don't you cry tonight (Mda)

Give me a whisper (ce tupeu!)
And give me a sign (la ce ti-ar folosi, tocmai plecai, nu?)
Give me a kiss before you
tell me goodbye ( cre'ca, ai vrea tu! sa pleci cu binecuvintarea sarutului)
Don't you take it so hard now ( nicidecum, abia am asteptat sa ne despartim, uite ce frumos zimbim, eu si cu toata familia!)
And please don't take it so bad ( pff, uita de noi..., nu-i nimic, ai gresit, intelegem! spune-i Lolitei ca ii dorim tot binele !)
I'll still be thinkin' of you ( nu te deranja! stim ca o sa fii ocupat!
And the times we had...baby ( baby, ce a fost, a fost, gindeste-te tu la asta, ca tot ai propus, intre timp io ma duc sa fac ce n-am facut cit timp te-am iubit, cya later!)





And please remember that I never lied (hahaaa, haaaa!)
And please remember
how I felt inside now honey ( ce sa zic, tot tu te dai ranit!)
You gotta make it your own way
But you'll be alright now sugar ( mersi, esti atit de intelegator!)
You'll feel better tomorrow
Come the morning light now baby ( vesti noi: ma simt deja mai bine, de cind ai inceput sa-mi cinti cu alea, cu plecarea, cu bla-bla)


And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
There's a heaven above you baby
And don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry tonight
Baby maybe someday
Don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry
Tonight

Mda, mi-ai mai spus, e doar un refren. Sa fii convins ca nu pling ( am auzit de atitea ori cintecul asta pe cind il cintai in pivnita si nu te cunostea nimeni, incit mi-a intrat in reflex sa nu pling. N-am de ce.


Si totusi, daca o mai spune si pe muzica...ooo, e chiar o placere, e chiar ca lumea!

http://www.youtube.com/watch?v=_Ns59Bmqpms&mode=related&search=

Nu e elegant?





Nu stiu cum erai inainte de eveniment ( Tu te-ai despartit, inteleg. Sau n-am inteles bine? ), dar acum e clar ca ai dobandit cu adevarat simtul umorului!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionut7bianca spune:

buna fetelor
hai caintru si eu in discuti cu voi despre divort cred ca si la mine se provoaca un divort dar cred ca cu putin scandal fara elegant
eu ce sa fac daca el a inceput cu bataia eu asa nu stau

Mergi la inceput