Sentimentul ca o sa se intample ceva rau

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Inca ceva: am uitat sa va spun ca ne-am intors de la Gaesti teferi si nevatamati, deci sunt nebuna!
Hai sa traim si poate ne insanatosim si noi vreodata!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

quote:
Originally posted by marius

Dorsilla - aici este cheia, nu suntem la fel si faptul ca "tragem" experienta altora prin viziunea noastra poate sa duca la erori sau neintelegeri. Este remarcabila situatia ta lina, sau oricum psihologia ta hotarata, minte limpede cum se spune dar atunci cand incerci sa legi sau sa (re)legi anumite ite desfacute iti trebuie in primul rand destasare (de tine insati primordial), rabdare, atentie, calm si extrem de important obligatia de a nu clasifica.
Acum pentru a-ti da un exemplu usor de inteles te pot intreba:

Daca te doare piciorul stang ce vei face?
A. Te vei lasa mai tare pe el
B. Te vei lasa mai tare pe piciorul drept
C. Te vei sprijini intr-un baston pe partea stanga.

Desi pare simplu nu te grabi si nu este obligatoriu sa scrii un raspuns.

In final:
Mintea omului este ceva extrem de sensibil daca o privim si avem rabdare sa o percepem. De inteles nu cred vreodata sa o intelegem dar in functie de starea fiecaruia o putem percepe. Insa chiar si in acest stadiu vom fi doar receptori cu o acuitate mai mult sau mai putin ridicata. Cei care in virtutea naturii sunt mai sensibili si reusesc sa emita la randul lor solutii posibile sunt relativ putini. Este mai degraba un dar al naturii care poate fi dezvoltat si completat cu informatii si experiente personale sau asimilate.
Indiferent de situatie insa, fiecare dintre noi putem sa incercam sa gasim solutii, variante pentru a creste nivelul de confort personal si social. Poate deveni chiar o obligatie fata de noi insine si fata de cei care sunt in jurul nostru. De ce nu?

*Nota:
Tot ceea ce am scris reprezinta opinie personala.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa



Marius,ai scris "pe sufletul meu".Nici eu care gandesc si inteleg fiecare cuvant pe care l-ai scris,nu as fi descris exact starea de fapt.Te admir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Mihaela si mintea mea o ia uneori razna, in special seara inainte de culcare si mi se construiesc in cap tot felul de scenarii care mai de care mai pesimiste, incat cred ca intr-o zi o sa ma mor de panica... Si toate astea insotite de sentimentul asta ca se va intampla ceva rau... Si atunci incep si ma rog... si iar ma rog...si intr-un final scap de toate "presimtirile" astea si adorm linistita...
Ma gandesc si eu uneori ca de ce mintiuta mea nu "creeaza" scenarii fericite, numai pesimiste???
Si apropos, acum vreo cativa ani am tot avut, vreo luna de zile, un presentiment ca se va intampla ceva rau in legatura cu serviciul...si chiar s-a intamplat ceva rau din care nu mi-am putut reveni psihic decat dupa mult, mult timp...Si bineintels ca dupa ce s-a intamplat a disparut si presentimentul..Iar acum, dupa cum am scris si mai sus, cand vine cate o stare de asta ma rog si nu se mai intampla nimic... si sper sa functioneze pana la adanci batraneti...
Te pup si iti doresc numai ganduri frumoase!!!

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput