O intrebare despre nascutii prematuri

O intrebare despre nascutii prematuri | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Matusa mea , care are peste 43 de ani a ramas insarcinata si a hotarat sa pastreze sarcina.Ieri am aflat ca va naste prin cezariana , dar ca bebele are 1 kg sau puin peste.
Imi poate spune cineva care a trecut prin asta sau care stie cam care sunt riscurile , cauzele , cum poate sa evolueze situatia , samd?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu ai spus cite saptamini de sarcina are bb, conteaza mai mult decit greutatea .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu greutatea e importanta in acest caz, asa cum ai mai fost intrebata varsta sarcinii, cate saptamani va avea in momentul nasterii, daca plamanii sunt pregatiti, mie de exemplu mi-au facut doua injectii cu dexametazona, pta fi sigur ca vladut va putea respira singur.

alti factori care sunt determinanti sunt cat de dezvoltate sunt organele interne ale lui bb.

in mod normal daca are undeva in jur de 30-32 de saptamani trebuie sa reziste.

duminica am fost la strand si am avut ocazia sa cunosc doua fetite gemene, nascute la 32 de saptamani la greutatea de 1100g si 1200g, care acum au peste 4 ani si se dezvoltasera ff bine si isi recuperase prematuritatea din punct devedere fizic si psihomotor, daca te uitai la ele nu ai fi spus ca au fost as ade mici la nastere.

...si mama mea a avut 900 g la nastere, mai mult nu pot spune, decat cum vrea Cel de Sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se naste la termen , singura problema e greutatea.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Atunci nu e prematur ci dismatur sau cu restrictie de crestere.
Din multe puncte de vedere acesta poate avea un prognostic mai prost decat un prematur de aceeasi greutate dar care nu are restrictie de crestere.
Trebuie vazut daca motivul dismaturitatii este de cauza materna sau fetala.


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ce se aude de bb, s-a nascut?

e bine, e sanatos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatix spune:

Am nascut si prematur si cu intarziere de crestere intrauterina depistata din sapt. 25 - copilul meu are 4 ani jumate si nu am avut nici o problema cu el....

Depinde foarte tare si in ce spital naste, daca au tot ce le trebuie pentru asa ceva.
Recomandare neonatolog : dr. Culcer de la Municipal, a salvat copii nascuti cu 600 gr.

Mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

asa stiam si eu despre d-na dr Culcer, si vlad este pacientul dansei inca de la 7 luni decand am venit prima data la buc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Din pacate nu a supravietuit desi s-a nascut la termen...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Imi pare rau, Xio,
Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Mergi la inceput