copil care agreseaza alti copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Uf,chiar raspunsesem la tot ce s-a postat,dar a cazut internetul,brusc...
Am sa incerc sa reiau...

quote:


Nu trebuie sa te invinovatesti ca i-ai dat peste manuta, dar nici nu trebuie sa faci din asta un obicei... pentru ca fetita va intelege exact contrariul... ca atunci cand esti suparat cam asa trebuie sa procedezi.
---------------------------------------------------------------------
Repet,i-am dat doar de 2 ori,simbolic,peste manuta...,si m-am certat pe mine mai rau decat pe ea...Am jurat ca nu o voi mai face,si nici nu am mai facut-o.
quote:


Cred ca ar trebui eliminata cauza. De ce se manifesta agresiv la gradinita? Mereu m-am gandit ca frustrarea poate lua forma agresivitatii. Poate are probleme de comunicare cu copiii, poate nu reuseste sa se faca inteleasa/acceptata sau poate unii copii o resping, n-o primesc in grupul lor? Poate, dintr-un anumit motiv, nu se simte in largul ei acolo? Educatoarea se poarta frumos cu ea?
---------------------------------------------------------------------Nu e vorba doar de gradinita,problemele au inceput cu mult inainte,fara o cauza evidenta,cred eu...
Ba chiar ii place la gradi,cum zice ea,si chiar si acum in vacanta ma intreaba dimineata daca mergem la"d-na Gabi",educatoarea ei.Este tinerica,dar,dupa cum am obsevat,interesata de copii(ca sa nu zic meserie,ca nu suna prea frumos),si chiar am discutat impreuna anumite aspecte...Cat stiam,sau intuiam,mai bine zis eu,cu ceea ce stia din pdv.pedagogic,si...,tot cam acolo eram.
Nu stiu daca gelozia pentru fratele ei ar fi problema,chiar ii ia apararea atunci cand il cert...,mai degraba tind sa cred ca am gresit noi undeva...Si daca da,cum putem sti unde am gresit si cum sa reparam greseala?
Uf,cred ca vom merge pana la urma,la psiholog...
As vrea sa nu mai avem probleme in ceea ce priveste comportarea ei fata de alti copii...Ne-am bucura,cu totii,mai mult de parcuri si de timpul liber...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Mirela, sa stii ca tine si de temperament, nu ai ce sa-i faci. Ea inca nu realizeaza ca pe cel de langa el il doare cand il bruscheaza. Al meu are alta problema, dar mi-am dat seama ca nu am ce sa-i fac, ci cu timpul sa-l schimb. Nu stie sa-si manifeste dragostea, adica o face dar intr-un mod dur. Eu il cunosc, dar educatoarele de la gradinita sau parintii din parc il considera agresiv. De exemplu cu noi, ne jucam si dintr-o data cand simte ca vrea sa ne iubeasca se repede la noi, se musca tare de buze si ne prinde ba de nas, ba de obraz si ne apasa tare. Si doare. Are trei ani si ii spun asta, ca ma doare de fiecare data cand o face si inca nu a inteles. Am incercat si eu toate metodele posibile. Ii luam manuta si-i spuneam ca ma doare, il certam, ma suparam, il loveam peste manuta, ii faceam la fel, dar am ramas doar la a-i spune de fiecare data ca ma doare si sa-i dau manuta la o parte. Nu am ce sa fac, cu timpul va intelege ca ma doare. Asa e el. Si in plus nu stie sa se fereasca, se arunca cu capul inainte, iar de obicei il ferim noi. Alaltaieri stateam intinsa pe pat, el se uita la desene animate si cand s-a plictisit s-a ridicat in picioare si a inceput sa sara. Din nefericire s-a impiedicat in revista pe care o citeam eu si s-a lovit cu capul de stinghia patului. Urmarea: si-a spart arcada. A doua oara, prima data a fost la un an si ceva, cand s-a lovit in manerul unui sertar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Offf....greu cu copilasii astia....
Si al meu are accese de agresivitate...insa ce am observat: sunt copii cu care se joaca (mai mici sau mai mari) si se comporta EXEMPLAR. Sunt copii cu care dupa 5 min incepe sa se impinga, sa se contreze, ba da - ba nu la nesfarsit.....n-am nicio sansa decat sa-l indepartez de locul si copiii respectivi pentru a evita conflictul...

Pe mine ma deranjeaza ca imita toate prostiile pe care le fac ceilalti, adica daca tipa unul hop si el mai tare....daca se bate prietenul lui cu alt copil , hop si el sa-si apere prietenul.....si tot asa de m-a exasperat...

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput