Proiect pentru o alimentatie sanatoasa

Proiect pentru o alimentatie sanatoasa | Autor: blue_rain

Link direct la acest mesaj

Lucrez la un proiect si am nevoie de ajutorul vostru. Proiectul are ca si scop educarea copiilor si a parintilor referitor la alimentatie - alimentatie sanatoasa.
Intrebarile mele se refera la urmatoarele puncte:
a)cum reusesc sa identific intr-o localitate (oras, in principiu) numarul de copii tinta 5-11 ani.
b)Ok, ok, i-am identificat, dar cum reusesc sa adun cat mai multi copii intr-un singur loc .
c)Actiunile programului sunt prevazute pentru toamna, asa ca se mai naste o problema referitoare la locatie. Ce locatie s-ar putea gasi si care ar fi potrivita pentru vremea de toamna.
d)Ce activitati, idei de jocuri creative, interactive s-ar putea folosi pentru a-i atrage. Bineinteles, jocurile trebuie astfel concepute incat sa reflecte mesajul programului legat de o alimentatie si un mod de viata sanatoasa.

Orice sugestii sunt binevenite.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna,

De identificat cred ca e mai usor prin intermediul scolilor sau gradinitelor, sau ma gandesc la medicii de familie si chiar la serviciul parintilor, daca sunt firme mari cu multi salariati. Daca vrei sa pui anunturi, o poti face in scoli, gradinite, cabinete medicale, firme mari (cu care poti colabora rugandu-le sa afiseze anuntul dar sa si transmita un mail de informare la cei ce au munca de birou),parcuri.
De adunat ii aduni promitand un spectacol, sau o activitate distractiva pentru copii, care sa fie gratuita.
De jocuri, nu stiu ce sa zic... Poate sa le arati demonstrativ ce efecte pot avea alimentele nesanatoase pentru stomac, ceva similar cu demonstratia colgate cu oul sau scoica.

pup you,


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, ma ajuta mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Aici se organizeaza ''turniruri'' adica activitati sportive pentru copii organizate de diverse asociatii. In general au loc in sali de sport, sunt gratuite si nu e vorba de concursuri ci de a face sport intr-un mediu amuzant. Sunt amenajate trambuline, copii se pot catzara pe spaliere, se fac curse cu obstacole, sunt invatati sa jongleze cu mingea sau cu diverse obiecte, etc.. totul sub supravegherea unui personal specializat. Li se ofera gustari constand din fructe si legume, sucuri naturale sau apa..

Mergi la inceput