As fi vrut sa nu am dreptate ... finalul

As fi vrut sa nu am dreptate ... finalul | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Am ajuns aici si va scriu voua, ca nu am cu cine sa vorbesc ...

Situatia acasa a ajuns la limita ... limita rabdarii mele si a sotului meu. De multe luni de zile nu am cu cine vorbi despre cat de rau ma simt, cat de nefericita sunt asa, ca nu ma asculta nimeni ... adica sotul meu este genul de om pt care problemele de care nu vrea sa stie, nici nu exista ...

Pe scurt: abia ne vorbim. De cateva luni incoace viata mea inseamna venit 9 ore la servici, mers acasa, frecat podele, mers cu copilul in parc pana seara la 10, facut cumparaturi, venit acasa, culcat copilul, spalat vase, facut mancare, culcat, dimineata trezirea si pus haine la spalatsi o reluam de la capat. Atat. Sotul meu lucreaza foarte mult, deci NU are cum sa ma ajute cu NIMIC. Nu iesim nicaieri ca ori este obosit, ori nu e acasa, ori doarme. Daca iesim la cumparaturi, isi da ochii peste cap cand Giulia, un copil absolut normal si perfect are crizele de rigoare specifice varstei, care tuturor ni se par normale, doar lui nu. Trebuie neaparat sa spun ca fie`mea este foarte, foarte cuminte !

Ultima cearta a fost aseara: este DATORIA mea sa le fac pe toate ca sunt mamica si sunt femeia in casa, el munceste si e obosit. Parca am fi in anii 1900 ... nu mi-a venit sa cred ca are in continuare aceasta atitudine ...

Eu nu mai rezist, nu mai pot, nu mi se pare corect !
Daca trebuie sa faca ceva in casa imi ia o saptamana de tratative, urlat sa faca si dup`aia trebuie sa-i fiu recunoascatoare macar o luna si sa nu-i mai cer nimic de facut. De ex. schimbatul unui bec ...
Si nu cumva sa am nevoie de ceva, gen mers la dentist, ca ar trebui sa o fac singura cu copilul, ca el nu are vreme de asa ceva.

Sunt dezamagita, nu-mi vine sa cred ca am trait asa pana acum si mi se parea normal.
Daca schimba un pampers si reusea sa incalzeasca un bibe de lapte eram coplesita de bucurie ca deh, cate face pt noi.

Nu-mi vine sa cred ca i se pare corect sa fie asa !!!

El chiar crede ca asta este viata de familie ...
Nu va spun in ce stare de spirit sunt ...
Am si eu momente in care nu am kef de nimic, dar ma uit la fie`mea si-mi dau seama ca trebuie sa merg inainte, dar nu sunt seri in care sa nu plang pur si simplu de nervi si oboseala .

Ce naiba sa fac ??? Cum sa fac sa inteleaga ca nu asta inseamna casatorie, familie ?


________________________________________
Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Pus punctul pe I... incercat de la discutii amicale, apoi interminabile si .. ajungind la amenintari.
Nu esti angajata cu norma partiala la menaj. E o casa comuna, copil comun... iar daca pina acum ai acceptat sa fii singura care trage la caruta... iata ca ai obosit.

Cred eu.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ca tot vine vara, luati-va un concediu lung si fugiti undeva departe de rutina casei sau a serviciului, amandoi.
O sa va intoarceti mai tonici de acolo.
Si, in plus...mai aveti si timp sa discutati una-alta.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

El nu vrea sa discute, i se pare ca nu are despre ce, k problemele mele nu exista, k sunt exagerata eu.
In concediu mergem doar cu copilul, in primul rand ca mergem pt copil la mare, in al doilea rand nu am avea cu cine sa o lasam pe Giulia, eu nu am ajutor prea mult, avem dadaca cu program fix si mai am un tata care sta cu noi si mai ajuta si el, adik imi place mie sa cred asta.
Sunt obositaaa ...


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io as taia senina tot ce inseaman munca pt el...adica gatit, spalat, calcat si as zice cu zambetu pe buze ca asa ti se pare tie normala viata de familie. 0 implicare de la el in a te ajuta, acelasi tratament din partea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Sunt obositaaa ...

Pai asta e problema. E si foarte greu, cu un copil pana in 3 ani si un serviciu atat de solicitant ca al tau.
Dar in weekend ce faceti? Nu aveti un timp al vostru, impreuna, sa va relaxati?
Tu te plangi ca sotul tau nu te ajuta, ca
quote:
nu asta inseamna casatorie, familie
, insa pe de alta parte recunosti ca
quote:

Sotul meu lucreaza foarte mult, deci NU are cum sa ma ajute cu NIMIC.

Cred ca si el este foarte obosit. Luati o pauza, relaxati-va, e pacat sa stricati o relatie din cauza stresului si a oboselii. Sunt convinsa ca ai vedea viata cu alti ochi daca ai fi mai relaxata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by Marina

io as taia senina tot ce inseaman munca pt el...adica gatit, spalat, calcat si as zice cu zambetu pe buze ca asa ti se pare tie normala viata de familie. 0 implicare de la el in a te ajuta, acelasi tratament din partea ta.

Marina



Absolut de acord! Daca nu vrea sa discute cu tine poate intelege vazand cam cum stau lucrurile fara ceea ce faci tu de obicei. Ia o pauza! Ocupa-te de copil si de tine, iar el.... colocatar , dar fiecare cu ale lui.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Stiti, acum ca am scris ce ma doare, imi dau seama ca imi place ce fac, imi place munca mea, imi place treaba acasa, imi place sa fac mancare buna, sa fac curat, sa ma prostesc cu copiii in parc cu orele ... as vrea doar sa vrea sa se implice. Macar sa vrea asta. Sa aiba intentia. Probabil nu i-as cere nimic, dar m-ar ajuta sa stiu ca pot conta pe el daca am nevoie de ajutor.

Cred ca toate astea i se trag si din faptul ca toti barbatii din jurul lui sunt de acest gen, adik au neveste care nu fac un pas fara sa ceara voie si altele. Eu de felul meu sunt libertina, iau copilul si plecam, daca am avut de kefuit am predat seara copilul si am plecat, daca am avut de urlat am facut-o. Bine-nteles ca si-a luat-o pe cocoasa din partea lor. Doar ca in ultima perioada eu am facut totul.
Seara de seara ii ceream o discutie ... si primeam refuz.

Cer eu mult, mai mult decat foarte mult ?! ...

Rosey: asta am scris-o mai mult asa, ca o traducere din partea lui. Si eu am servici unde am responsabilitati, unde orice greseala ma costa bani, sa nu mai zic ca celularele imi suna si seara sau mai lucram si in we, si pe langa asta fac si restul.
El cu scuza ca lucreaza s-a spalat de orice indatorire. Are un servici fara program fix, are afacerea proprie.
In we ??? Eu fac curat, mancare, plimb copilul, el se odihneste.
Din 2 in 2 saptamani plec si eu la prietene cand el doarme cu copilul. Pt care trebuie sa-i ridic statuie ... asa ar vrea el ...

Si edit la edit; i-am spus sa divortam. Raspuns: nu discut subiectul. Normal, lui ii este bine asa ...


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei
Si edit la edit; i-am spus sa divortam. Raspuns: nu discut subiectul. Normal, lui ii este bine asa ...


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)




Nu te supara pe mine, dar fraza asta m-a distrat teribil.
De cand trebuie sa fie amandoi de acord pentru un divort?
Haha, parca ar fi vorba sa va luati o masina noua...

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina - poi eu sunt dispusa la discutii Avem un copil, tre` sa cadem de acord in toate . Stiu, sunt .
Ca pana la urma nu ma bate, nu bea, nu cred ca umbla aiurea ... ar trebui sa fiu multumita, nu ?! Cam asta e parerea lumii, in general. Doar ca mie nu mi-e bine, nu sunt multumita ... nu sunt fericita !


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Daria, eu zic sa incepi prin a intelege ca asa ceva NU E NORMAL, NU E CORECT. (asta deja vad ca se intampla)
Apoi trebuie sa intelegi ca GRESESTI acceptand asa ceva.

Solutie? Pentru ca in general doi soti inteleg sa-si imparta sarcinile casnice dar asta la tine nu se poate, atunci nu poti face decat sa cureti/gatesti exclusiv pentru copil si pentru tine. Absolut nimic pentru el. Adica asta inseamna ca nu se va atinge de mancarea facuta de tine si daca o face atunci iti recomand retete rapide pt o persoana sau senvisuri pana intelege ideea.
Nu mai bagi hainele lui in masina, nu le intinzi, nu le calci, nu-i cureti farfuria. Daca nu si-o spala, o lasi 24h si apoi o pui intr-un sac pe balcon. Legat la gura, sa nu puta. Ramai fara farfurii? Exista de unica folosinta.

Mi se pare foarte rau si faptul ca nu accepta sa discute problemele tale, ca nu le acorda importanta, ca te numeste exagerata. Asta (nu vreau sa supar pe nimeni, nu generalizez) e o chestie frecventa la barbati. Se bazeaza probabil pe legenda asta ca noi femeile suntem mai nervoase, isterice, sensibile, avem hormoni etc.
Asta se rezolva din partea ta, eliminand incercarile de a discuta cu el. Ma gandesc (poate ma insel) ca tu esti cea care initiaza conversatii iar e prea obosit sa participe, nu? ia ignora-l, sa vezi ce se opareste.

Si ca sa nu-mi sara iar in cap sustinatoarele "comunicare si sensibilizare" iti spun ca eu ma gandesc la fetita ta, care invata din frageda pruncie ca femeia e menajera in cadrul familiei.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput