Help! Copil obsedat de bubite...

Help! Copil obsedat de bubite... | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 2 ani si 9 luni a capatat o obsesie suparatoare fata de "bube". Pana de curand nu se manifesta astfel, evident ca se mai lovea, mai facea vanatai, zgarieturi, dar dupa ce plangea pe moment se impaca cu ideea. Acum 2 saptamani s-a zgariat la genunchi putin mai tare si i-am dat cu iod si i-am pus un mic pansament si de atunci nu suporta sa se uite la buba. Cand e fara pantaloni se uita in sus si plange intr-una ca are buba. De atunci s-a vindecat si mai are doar o mica urma, dar degeaba. Intre timp s-a zgariat putin si la mana si cu ocazia asta s-a manifestat cam la fel, cum se uita la mana incepea sa planga.
Am incercat sa vorbesc cu ea, si mai pe liniste, si mai cu cearta, nu am avut nici un succes.
Banuiesc ca nu e singura ocazie cand copilul isi poate dezvolta niste obsesii deranjante si nu stiu cum sa fac sa il dezobisnuiesc. Poate aveti experienta mai mare cu astfel de manifestari ca eu nu stiu ce sa fac, sa le ignor in ideea ca vor trece singure sau ce metoda sa mai incerc?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu sa ignori ideea ci s-o ignori pe ea. Adica cel putin ea sa vada ca nu o bagi in seama. Fa-te ca nu vezi, si daca vezi afiseaza o figura de totala indiferenta. Atat tu cat oricine din preajma ei.

Nota:
Valabil doar pentru cazuri superficiale (julituri, zdrelituri, vanatai). A se trata medical cu spalat cu apa si/sau sapun dupa caz si dezinfectare cu apa oxigenata. Evita solutiile colorate pentru ca nu este exclus ca imaginea ce rezulta sa fie mai "urata" decat realitatea in sine. Apa oxigenata este chiar Ok pt cazuri superficiale si ... este incolora.

Opinia mea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

...mai, iarta-ma ca imi permit sa te judec, dar..cum naiba sa dai cu iod direct pe rana, si asta la un copil de nici 3 ani?? presupun ca nu stii ca solutiile pe baza de alcool nu se folosesc pe rani deschise (unu la mina ard, doi la mina favorizeaza incapsularea - care este o forma de rezistenta - bacteriilor, si deci nu faci nici o brinza), dar...din experienta ta de om matur, nu te-ai gindit ca iodul ustura (mai tare decit a durut-o julitura propriu-zisa) si ca exista alte antiseptice care nu ustura (rivanol, apa oxigenata, chiar un unguent cu antibiotic gen asocilin)?
in plus, daca intr-adevar doar "s-a zgiriat la genunchi", nu vad rostul pansamentului...care probabil a facut-o sa exagereze gravitatea "ranii"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Am patit eu cu Paul sa se miortaie cand vede buba....insa am reusit cu succes sa il fac sa nu se mai sperie de buba, spunandu-i ca buba trece daca suflam spre buba si ii si aratam cum si daca pupam locul; il puneam apoi si pe el sa faca la fel; acum e lege: phu-phu si pupic... bafta!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput