psiholog pt copii!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Violeta in primul rand o testare pentru copii ar trebui sa se desfasoare in mediul prietenos al copilului, se mai face si la cabinet dar concentrarea sigur scade iar diagnosticul este discutabil. Poate ar fi bine sa mai ceri o parere, iar faptul ca ai inceput sa tii mai mult seama de nevoile emotionale ale copilului este important. Iar progresele sunt vizibile, probabil ca ti-ai si petrecut mai mult timp cu el. Succes la scoala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

ana maria,multumesc...
ca tot veni vorba,nici acum nu m-a sunat doamna psiholag sa-mi spuna "diagnosticul"....da' mai astept...ca asa-mi vine sa-i fac o reclamaaaaa.....
asa e,am petrecut mai mult timp cu copilul si eu si taica-su pe rand,ca stam in concediu cu el pana incepe scoala!
si-l observ,ma uit cu actioneaza..cum reactioneaza...si nu mi se pare ca ar fi el vreun dracusor....
e un copil normal,care se manifesta cand e bucuros,cand are copii in prejma e de-a dreptul extaziat!
si asta pt ca e singur si isi doreste copii....
ar fi in stare sa-si dea si camasa dupa el ca sa fie cu copii!!!
de asta face uneori pe bufonul,tot ca sa-i amuze pe copii....
e un copil vesel,liber,fericit...si e normal sa se manifeste.....
sa vedem cum va fi la scoala,insa banuiesc ca nu or fi toti copii din clasa lui din aceeia de stau smirna!!!
totul e ca el sa inteleaga ca joaca e joaca si lectiile sunt lectii,iar astea le va invata in timp ca il duce capul.....



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,
Am tot scormonit dupa subiect in speranta in care aveti deja un raspuns de la psiholog pt ca ma tenta si pe mine...cand am vazut ultima postare m-am linistit.

Acum, posed si eu una bucata copil agitat si nestapanit la gradi si nu numai si m-ar interesa f tare datele unui psiholog pt copii, dar unul bun, la care sa fi fost vreuna dintre voi si de care ati fost multumiti. (dar nu unul la care sa dureze o evaluare luni de zile, clar...)

A mea copila nu are decat 4 ani, dar vreau sa facem ceva in acest sens pt ca mi-e groaza de momentul inceperii scolii, mai ales ca acum vor sa-i oblige pe toti sa inceapa la 6 ani...pai cred ca daca evolueaza in acelasi ritm la 6 ani va juca sotronul pe catedra.

Asteptam si noi raspunsuri
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

gio,din pacate eu nu o pot recomanda pe doamna/domnisoara psiholog la care am fost noi....
acum daca stau si ma gandesc mai bine(ma rog,ca m-am gandit yo mai de multa vreme ) nu cred ca a procedat prea corect,basca ca astept sa-mi dea rezultatul si ea a cam uitat sa ma sune,desi am platit si in plus(ca cica ei ii ia timp sa interpreteze datele!!!).....
cum ai citit probabil,sedinta s-a desfasurat in pripa si in plus a dat verdictul (hiperactiv ...)fara sa astepte interperetarea testului....
apoi ce mi s-a parut aiurea a fost faptul ca s-a simtit tare ofuscata ca asta mic s-a balanganit in scaunul ei si i-a zgariat peretele(impecabil de galben ).....
in fine,eu una m-am lamurit ca nu e copilul atat de hiperactiv cat sunt adultii atat de intoleranti

acum de cateva zile am constatat ca a inceput sa intrebe absolut orice cuvat/expresie pe care nu o intelege,ceea ce e de mirare caci eu la varsta lui nu-mi puneam asa intrebari....
de exemplu ma intreaba ce inseamna inconstient,temporal,invincibil etc...practic la doua -trei minute ma striga sa-i explic ce inseamna anumite cuvinte(le aude la desene animate)...si nu ma lasa pana nu-i raspund....
deduc de aici ca-n mintea lui au inceput deja sa se faca niste conexiuni,ca nu mai ia totul asa cum e....
concluzia mea,fara sa am pretentia ca ma pricep, e ca nu tb sa-ti faci griji prea multe....copii din ziua de azi sunt cu totul altfel decat eram noi....
in timp o sa se linisteasca(mai ales ca e fetita)...
cred ca ar tb sa incerci sistemul acela cu recompensele,face ceva bun castiga o floricica(ca tot e fetita),face ceva rau ia o bulina neagra(sau altceva)...la 5 floricele are un bonus,ceva ce-si doreste,la 5 bulinute negre pierde ceva ce-i place ei....
incearca si asta,ca la noi a functionat....si Mihnea e destul de maricel,cred ca la o fetita de 4 ani va functiona muuuult mai bine....










Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by violeta69
e un copil normal,care se manifesta cand e bucuros,cand are copii in prejma e de-a dreptul extaziat!
si asta pt ca e singur si isi doreste copii....
ar fi in stare sa-si dea si camasa dupa el ca sa fie cu copii!!!


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!






Vrea o surioara...sunt absolut sigura de asta!

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
acum cand mai trecem pe langa gradinita,se uita si zice :"offff,ce bine ca am scapat de gradinita asta si de doamnele astea!"
mi-a spus o prietena ca ar fi trebuit sa fie incantat ca revede gradinita,ca ar tb sa fie in amintirea lui ca o perioada frumoasa.....dar...asta e....


Of Violeta, cat a suferit copilasul tau aici. Avea dreptate prietena ta, Adi se bucura cand vede gradinita, are amintiri frumoase de acolo, desi asteapta cu nerabdare sa inceapa scoala. Eu am avut norocul sa fiu mai drastica. In primul an Adi a fost la alta gradinita si tot timpul anului spunea ca nu vrea sa mearga la gradinita. Pentru mine a fost suficient ca sa-l mut si bine am facut.

Din ce povestesti nu cred ca baietelul tau are vreo problema, toti baietii sunt mai activi de felul lor si in general reactioneaza mai bine la lucrurile care ii intereseaza.

In ce priveste fisa de evaluare... noi am fost la particulara, ultimii doi ani, directoarea este psiholog, dar nu ne-au dat o fisa de evaluare, in schimb avem tablou cu toti copii, educatoarea, doamna de engleza, directoarea, ingrijitoarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

quote:
Originally posted by violeta69
e un copil normal,care se manifesta cand e bucuros,cand are copii in prejma e de-a dreptul extaziat!
si asta pt ca e singur si isi doreste copii....
ar fi in stare sa-si dea si camasa dupa el ca sa fie cu copii!!!


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!






Vrea o surioara...sunt absolut sigura de asta!

Adina + Olivia 04.03.2004



ei,mai Adina,nu mai merge cu surioara

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by filofteia

quote:
acum cand mai trecem pe langa gradinita,se uita si zice :"offff,ce bine ca am scapat de gradinita asta si de doamnele astea!"
mi-a spus o prietena ca ar fi trebuit sa fie incantat ca revede gradinita,ca ar tb sa fie in amintirea lui ca o perioada frumoasa.....dar...asta e....


Of Violeta, cat a suferit copilasul tau aici. Avea dreptate prietena ta, Adi se bucura cand vede gradinita, are amintiri frumoase de acolo, desi asteapta cu nerabdare sa inceapa scoala. Eu am avut norocul sa fiu mai drastica. In primul an Adi a fost la alta gradinita si tot timpul anului spunea ca nu vrea sa mearga la gradinita. Pentru mine a fost suficient ca sa-l mut si bine am facut.

Din ce povestesti nu cred ca baietelul tau are vreo problema, toti baietii sunt mai activi de felul lor si in general reactioneaza mai bine la lucrurile care ii intereseaza.

In ce priveste fisa de evaluare... noi am fost la particulara, ultimii doi ani, directoarea este psiholog, dar nu ne-au dat o fisa de evaluare, in schimb avem tablou cu toti copii, educatoarea, doamna de engleza, directoarea, ingrijitoarea...



adica sa inteleg ca nu-i obligatorie fisa asta de evaluare la scoala?!
ca sotul meu mi-a spus sa o fac pierduta,ca doar nu suntem nebuni sa ne batem singuri cuie in talpi...
si ca o sa vada ea invatatoarea cam cum e copilul!!!
am spus,repet,el nu sta locului mai deloc,dar nu cred ca sunt prea multi copii care sa stea locului la varsta asta....si rabdarea se invata
ce m-a deranjat a fost faptul ca l-a facut prost si caracter(viitor) negativ....
ori prost nu e clar( ca eu nu cred ca-s copii prosti in zilele noastre cu atata informatie),si caracter negativ are doamna respectiva daca poate gandi asa despre un copil de 6 ani!!!
mi-am amintit(nu stiu daca am mai spus,daca da mai spun o data )...in iarna au ramas fara un copil la dansuri si cum aveau nevoie ca erau dansuri de perechi(la un moment dat) l-au luat pe fi-meu....asta mic a invatat toate miscarile in aprox 2 saptamani(nu mai retin) si s-au prezentat la dansuri cu gradinita ,la sala palatului(au fost dati la OTV) ...ei,atunci cand au avut nevoie de el nu a mai fost prost,a fost bun copilul.....atunci a fost destul de istet ca sa invete tot ce facuse ceilalti in 3 luni....
mi-am spus si eu of-ul....sorry


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
adica sa inteleg ca nu-i obligatorie fisa asta de evaluare la scoala?!


Noua de la scoala ne-au dat un biletel cu actele necesare, adica: certificat de nastere, fisa de vaccinuri, adeverinte de salariu ale parintilor, cerere. Si este o scoala cu pretentii, la care ne-am inscris din septembrie anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by filofteia

quote:
adica sa inteleg ca nu-i obligatorie fisa asta de evaluare la scoala?!


Noua de la scoala ne-au dat un biletel cu actele necesare, adica: certificat de nastere, fisa de vaccinuri, adeverinte de salariu ale parintilor, cerere. Si este o scoala cu pretentii, la care ne-am inscris din septembrie anul trecut.



multumesc

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput