psiholog pt copii!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

am inteles f bine ce vreti sa spuneti!
adela
felicia
eu imi cunosc copilul cel mai bine,stiu ca e nazdravan,stiu ca se plictiseste repede de orice,ca e tot timpul curios sa descopere alte si alte lucruri noi(asta cred ca i se trage de la zodie,e geaman )...
deci cunoscandu-mi copilul am senzata ca psiholoaga aceasta a dat verdictul mult prea repede...pt ca nu statea locului( el e curios si cerceteaza mereu...)
s-a cocotat in scaunul ei care era cu rotile si fiind f incantat(citez...ooooo de cand mi-am dorit sa stau intrun scaun din asta )s-a deplasat in spate si a lovit zidul doamnei....ziduri care aratau impecabil(de parca nici un copil nu-i trecuse pragul cabinetului...nu, cel putin unul cu "probleme")...si a facut o gaura ...upsin zid evident...
si doamna/domnisoara a fost f necajita...
ce sa-i fac,dac vroia o alta meserie fara sa aiba de-a face cu copii tb sa-si aleaga sa ingrijeasca plante...alea sigur nu se misca....


deci,ideea e ca nici macar nu a venit rezultatele testului si ea deja l-a catalogat....

stiu,recunosc,are ceva "probleme"...dar intrebarea ramane....noi care eram atat de zburdalnic am avut tot ADHD?!
si totusi netratati...uite ca am ajuns oameni normali.....adica aproape normali
eu vreau sa cred despre mine ca sunt normala....
aveam si eu energie si nu stateam locului..si chiar fara un sprijin material si moral am terminat o facultate si inca una grea...zic eu,cu modestia care ma caracterizeaza



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Vio, si


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by ela03

Cine i-a bagat in cap copilului ca e un copil rau? Nu-mi vine sa cred... Cati ani are educatoarea aia pe care-mi vine s-o? Adica din ce epoca vine?
Violeta, tu poti sa-l ajuti cel mai mult. Copilul tau se simte respins si singur (sau asa s-a simtit pana acum la gradinita). Subliniaza prin laude cat poti de des aspectele pozitive ale comportamentului lui, transmite-i ca-l iubesti oricum ar fi el, ca tu esti mereu alaturi de el. Spune-i ca mama nu se lasa pana nu deschide portile raiului pentru el si va avea grija sa nu-i faca nimeni vreun rau. Cred ca pentru el gradinita aia chiar a fost un iad. Si te rog de-acum sa-l aperi cu orice pret.
Eu m-am legat de una din colegele mele pentru copilul meu, i-am spus ca oricum ar fi el - prost, nebun, pampalau etc (nu e cazul) - e al meu, si daca se atinge cineva de vreun fir de par de-al lui il desfiintez! Culmea ca pustiul ii crea probleme numai uneia dintre educatoare (de care se plangeau si alti parinti), iar pe cealalta o iubea.El a fost obisnuit sa fie tratat cu blandete si avea reactii nepotrivite cand "doamna" respectiva racnea la el. Nepotrivite pentru ea... Important e ca puii nostri sa simta ca le suntem alaturi, sa nu se simta singuri intr-o lupta pt care sunt prea mici ca sa iasa-nvingatori.



am ramas datoare cu un raspun pt ela....

cine i-a bagat in cap ca el e rau?!
nu stiu...nu pot sa-ti spun ce se petrecea la gradi....el nu prea spune, cel putin nu daca-l intreb....dar cateodata spune singur cand i se declanseaza lui ceva in caputz ....
probabil ca la gradi i s-a spus.....
ca in alta parte nu stiu...

el stie ca-l iubesc,ii spun cat de des chesti asta...spre deosebire de copilaria mea unde parinti mei nu stiau sa spun "te iubesc" desi ne iubeau...eu am invatat ca un copil are nevoie sa stie ca e iubit...
apoi,da el stie ca eu il apreciez...
il cert cand greseste,dar incerc sa nu fac din asta o tragedie...

si am luat aminte la sfatul tau(si al adinei) cand m-a intrebat din nou daca o sa-l vad daca el ar ajunge in iad...
i-am spsu ca nu o sa-l las acolo,ca o sa fac tot ce trebuie sa fie cu mine....si ca pana acolo o sa fim oameni corecti si nu va fi cazul....si constat ca s-a mai linistit!!multumesc

si da,ai dreptate ei tb sa se simta tot timpul sprijiniti in orice fac...au nevoie sa stie unde sa gaseasca sprijin...sunt totusi niste copii....am mai citi si eu cartea "copii sunt din rai" si am vazut ca am gresit lasandu-l sa se descurce si singur....
pt ca singur nu face fata,e mult prea mic si nu vede in oameni rautatea,indiferenta,etc,etc....
el e nevinovat,crede ca tot ce zboara se mananca...asa cum cred toti copii.....


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Vio, sper ca nu te-am suparat, lucrez in invatamant de aproape 10 ani si am vazut multi copii abuzati, atat de parinti, cat si de cadrele didactice. Pentru ca la noi inca se aplica in institutiile de invatamant legea terorii, ca pe vremea raposatului.
Eu te apreciez pentru efortul pe care-l depui pt a-ti ajuta copilul, esti o mama buna, nu dispera si nu uita ca, in cazul copiilor, cu iubire si intelegere multe se pot rezolva... N-am vrut sa fac pe desteapta, doar m-am minunat de ce-am auzit ca pot sa faca unii educatori.
Copiii trebuie ajutati sa capete incredere in sine, si pentru asta au nevoie de mesaje pozitive despre ei insisi. Pentru ca fiecare om e valoros in felul lui, fiecare om are ceva bun in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Mi se pare incredibil ce se intampla in zilele noastre cu atata publicitate care se face prin mai toate partile despre educatie dragoste incredere sa vina o asa zisa educatoare sa eticheteze copilul asa.
Daca ar exista probleme ar trebui sa le discute in primul rand cu parintii si sa va indrume catre un psihopedagog sa va ajute dar atitudinea ei mi se pare inacceptabila
Ar trebui sa sesizezi la inspectorat ca alti parinti sa nu mai pateasca asa

ANCA DELIA IOANA SI ADELINA DANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Anca,nu stiu cum mai pot sezisa acum inspectoratul...
e cam tarziu si nu am nici dovezi!
nici atunci nu cred ca puteam dovedi,insa macar atunci era chiar cand se intamplase...acum o sa ma intrebe de ce m-am trezit dupa atatea luni...

uite sa va spun si voua ce am constatat la fiul meu...
dupa ce nu s-a mai dus la gradinita am constatat ca e mult mai linistit.....imi spune cateodata:" mami sa nu ma mai duci niciodata la gradinita aia,la electromagnetica,sa nu ma mai duci la doamnele alea......poti sa ma duci oriunde,dar nu acolo"
l-am intrebat de ce-i e frica si nu vrea inca sa spuna....zice doar: "sa nu ma mai duci acolo,sa ma duci unde vrei tu,dar nu acolo..."
i-am explicat ca s-a terminat cu gradinita si ca acum o sa inceapa scoala,ca asa e viata ...cand se termina gradinita vine scoala,nu s-a mai intors nimeni la gradinita!
si ca oricum acolo nu l-as mai duce....

si in ultimele zile e mult mai deschis,mult mai iubitor....vine si ma ia in brate si-mi spune ca ma iubeste....spune asa un maaaaamiii din tot sufletul ca se simte deja ca s-a eliberat de o povara!!!

si pana acum chestia asta nu o facea,cand il luam eu in brate si incercam sa-l iubesc ma respingea si-mi zicea sa-l las...zicea ceva de genul:"da,bine,hai ma lasi....."

oare era in cauza stresului de la graidinta?!



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Da se pare ca comportamentul si atitudinea care o are acum copilul sau imbunatatit de cand nu mai merge la gradi
Acum cel mai imprtant lucru pe care il poti face pentru copil este sa l inconjori cu toata dragostea ta sa i arati ca indiferent ce sar intampla tu il iubesti il susti esti alaturi de el ajutal sa capete incredere in prpriile forte .
Stiu ca este greu dar pana va incepe scoala o alta etapa a vieti de acomodare cu colegii de invatare de atentie
Sa fii foarte atenta la ce invatatoare il inscrii este foarte important






ANCADELIA IOANA SI ADELINA DANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

violeta69 imi pare tare rau pentru experienta ta si a baietelului tau.

am citit toate mesajele, si nu ma pot abtine sa nu-mi spun parerea. nu neaparat
pentru a desfiinta rezultatul testului psihologic dar..... vreau sa spun ca eu nu
i-as acorda nici o importanta. sa ma explic : consider ca testul a fost facut intr-o
perioada in care baietelul tau era inca traumatizat de experienta de la gradinita,
si nu s-a simtit deloc in largul lui in timpul testului, s-a simtit presat, analizat
etc. Pe de alta parte ma gandesc ca sunt unele zile in care bioritmul nostru e la
minimum si in care nu dam randament si altele in care si noi ne miram de
lucrurile pe care suntem in stare sa le facem. Eu sunt de parere ca daca ai
repeta testul intr-o zi in care baietelul tau e bine dispus, sigur pe el si fericit,
rezultatele testului ar fi cu totul altele.

Daca ma insel si testul a tinut cont si de acest lucru imi cer scuze, dar
mie mie greu sa cred ca un singur test poate sa caracterizeze mai mult
un copil decat experienta ta ca mama care petreci zilnic timp cu el ,
( asta c sa nu mai zic nimic de parerea fetelor care ti-au raspuns si
care iti cunosc copilul)



Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

patou,ai dreptate...m-am gandit si eu la asta!
era mult prea aproape de perioada gradinitei momentul in care am fost la psiholog....era destul de tarziu pt el,dupa ora 17.30 si dupa stat in soare vreo 30 min(cat am asteptat sa apara d-na).
apoi am venit din alt cartier,el nu dormise la pranz....
de fapt mi-a spus chiar psihologul ca ar tb facut dimineata testul ca sa fie odihnit copilul,insa eu nu am putut pleca.

acum cand mai trecem pe langa gradinita,se uita si zice :"offff,ce bine ca am scapat de gradinita asta si de doamnele astea!"
mi-a spus o prietena ca ar fi trebuit sa fie incantat ca revede gradinita,ca ar tb sa fie in amintirea lui ca o perioada frumoasa.....dar...asta e....

inca nu stiu ce voi face,cert este ca unele chestii sunt adevarate...de exemplu faptul ca nu sta locului,ca nu se concentreaza la ce i se spune...
dar am observat ca ceea ce-l intereseaza tine mine si inca cum....nici noi nu reusim sa retinem atatea....
daca vrea el sa faca ceva face si cu multa pasiune!
memorie are ...l-am invatat "moartea caprioarei" (nu toata ,evident)in doua zile si dupa vreo saptamana,chiar doua, i-am zis sa o spuna si o stia....deci daca vrea poate....
face socoteli la matematica(pana la 10) si daca vrea el le face,daca nu vrea nu le face ca nu are chef.....
si nici nu vreau sa-l fortez ca poate o sa creada apoi ca scoala e o pedeapsa...




Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Buna,

Cred ca un psiholog nu ishi poate permite sa dea un verdict dupa o singura sedintza. In cazul copiilor ma gandesc ca mai intai si copilul trebuie sa se acomodeze cu psihologul si psihologul trebuie sa se acomodeze cu copilul. Poate ca nu i s-a parut suficient de interesant dr. pshilog si copilul nu a bagat-o in seama.

Ma gandesc cu groaza ca si noi trebuie sa mergem sa facem evaluarea psihologica, noi avand ceva probleme. "Mister" are aproape 2 ani si ma gandesc ca dupa ce vom intra pe usa la dr. numai pe el nu o sa-l bage in seama.

Spui ca acum este mai iubitor, dragutzul de el, probabil ca atunci cand mergea la gradinitza credea este este cel mai rau copil si de aceea nu te lasa sa-l iubeshti, pentru ca, chipurile, nu merita.

Multa bafta si dragoste

Mergi la inceput