psiholog pt copii!

psiholog pt copii! | Autor: violeta69

Link direct la acest mesaj

am primit fisa de evaluare psihologica a copilului de la gradinita si copilul meu e "psihopat"....

evaluarea fiind facuta de o educatoare care nu l-a avut niciodta la suflet pe fiul meu...pt ca asa a preluat de la celelalte 7 educatoare de dinainte povestea....cum ca ar fi rau,nestapanit si alte "caractrizari" din astea...

eu am mai scris aici ca educatoarea asta ii batea pe copii si tipa la ei si-i facea cretini si idioti ,iar pe fiul meu chiar l-a pus o data cu hartia pe spate(pe care scria ceva de rau!) sa mearga prin gradinita ....si o data am vazut si eu chesti asta,cum l-a batut pe un baietel ca a atuncat cu o carioca...

in fine,ideea e ca eu vreau sa contest ceea ce scrie acolo,in fisa,si sa gasesc un psiholog bun care sa-l poata evalua corect....pt ca eu il cunosc pe copil mult mai mult decat l-a "cunoscut" d-na educatoare, si sa pot avea o evaluare data de un profesionist....

multumesc





Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
__________________________________________
Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai Violeta. - sper sa fie cineva care sa te indrume si spre un psiholog de copii.

Insa eu vroiam sa te intreb daca nu poti sa-l muti la o alta gradinita. Practicile educatoarelor mi se par de netolerat, oricum ar fi copilul.

In plus ma mai gandesc ca ar trebui sa poti vorbi si cu cineva acolo, si asa iti dai si seama: cum l-au evaluat, ce au facut ele ca sa rezolve situatii conflictuale, care sunt solutiile - din punctul lor de vedere. Ei, daca nu ai cu cine sa discuti treburile astea, e clar ca e putred.

Din ce probleme vad ca sunt...am ajuns la parerea ca este foarte important ca educatoarea sa fie ok. Daca nu e, vai si-amar de copiii nostri.

Nasa, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.


Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Vio, copilul tau merge la scoala? Cum poate o educatoare sa scrie pe fisa copilului "psihopat"... Mi se pare incredibil!!!

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Vio, copilul tau merge la scoala? Cum poate o educatoare sa scrie pe fisa copilului "psihopat"... Mi se pare incredibil!!!

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.



Ce te mai mira? Asa cum ii face cretini si idioti. Insa "psihopat" probabil dupa parerea educatoarei e un termen "mild".

Vio, fugi de-acolo cat te tin picioarele.


Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Initial creeata de violeta69

am primit fisa de evaluare psihologica a copilului de la gradinita si copilul meu e "psihopat"....

evaluarea fiind facuta de o educatoare




am amutit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Adina,multumesc....
tare m-am suparat azi si am plans ...pt ca eu il stiu pe copil,normal ca doar sunt mama lui....
cand el stie ce inseamna raiul si ce inseamna iadul,cand el stie ca exista DD care l-a trimis in burtica mea cand el era ingeras acolo sus....
cand el nu bate copiisi mai ales fetitele ca nu e frumos,multumeste si spune te rog.....
il stiu,ii cunosc sufletelul,ca orice mama....si nu inteleg cum o tovarase din asta care nu a invatat sa comunice cu el si sa-i descopere calitatile ii poate face atata rau si cadn nu mai e cu el...

recunosc,are si scapari,probabil si de la rasfat ca e singurul copil si nepot....
si face orice ca sa fie apreciata asta insemanand ca mai fac si sotii,dar nu a facut niciodata ceva rau in asa fel incat sa se scrie despre el ca"tresaturile de caracter care incep sa se afirme sunt cele negative""este inchis,rezervat,putin socialbi, melancoloc si ganditor"
Introveritt...

totodata,desi e introveriti si melancolic si ganitor are initiativa si curaj,si isi manifesta ambitia de a se evidentia in plan negativ.....adica viitorul psihopat!!!

numeioana,imi cer scuze,dar "psihopat" am pus eu de la mine...am scris intr-un cuvat toata descrierea educatoarei....si era cu ghilimele....

basca ca se exprima greoi si are vocabular redus....

la cat vorbeste asta si cate are in cap,nu inteleg cum poate gandi asa un om despre un copil....

parerea mea e ca ea are nevoie de un psiholog pt ca fiul meu,probabil ca a refuzat sa mai comunice cu ea din cauza ca era mereu certat si batut....
ca el imi spunea mereu ca imi e frica de doamana,dar eu credeam eu ca exagereaza...
greseala mea ca nu l-am luat in serios la timp.....

si ,da merge la scoala si va merge cu talanga asta de gat....
sper ca invatatoarea pe care am ales-o sa fie una desteapta si sanu plece din start cu idei preconcepute

Adinutza

edit: imi cer scuze ca sunt putin debusolata si am scris incoerent!



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Aha Vio, deci gata, mergeti la scoala!

Eu nu inteleg ce te stresezi in halul asta, stai sa plangi aiurea, zau asa.
Lasa ca scapati de "cretinisme" si "tampisme".
....

"tresaturile de caracter care incep sa se afirme sunt cele negative""este inchis,rezervat,putin socialbi, melancoloc si ganditor"
Introveritt...

Astea-s trasaturi NEGATIVE???

Ha.
Lasa copilul in pace ca e perfect normal.
Nu mai citi aberatia aia de hartie.



Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

si turbulent!!!
multumesc Adina,m-ai facut sa zambesc

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

violeta nu-mi vine sa cred ce citesc...Doamne Dumenzeu mare este gradina lui Dumnezeu
apai atunci daca mihnea-i asa alex este cu un pas inaintea lui, nu?tre sa cautam impreuna...sa-i "tratam"
eu zic ca nu numai sa cauti un psiholog ci sa o dai si in judecata pe nenorocita aia, cum isi permite sa scrie asa ceva.
fetelor eu il cunosc pe mihnea, este f prietenos, este in stare sa-si dea orice(cum se spune camasa de pe el) ca sa-si faca un prieten...
el si copilasii mei s-au cunoscut in vara asta si s-au jucat si am mers peste tot impreuna, in afara de mici certuri ca intre orice copii care nu erau create doar de el ci in mare parte de alex al meu...altceva nu a existat....nu va zic ce atent era cu ruxi(de 2 ani jumate)...
plus cat vorbeste si cat de bine se exprima, ce inteligent este... nu mai zic...Doamneeee...oare ce nu le-o fi convenit "donelor" de acolo, ce cotizatie ar fi vrut...violeta sa nu le lasi asa...
nu mai plange si nu mai fi suparata ca asa cum ai spus si tu sti cel mai bine cum este de fapt copilul tau...
si pe tine si pe mihnea


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Daca educatoarea nu-l are la suflet pe copilul tau, obligatoriu muta-l la alta gradinita.
Spun asta din experienta proprie, invatatoarea mea niciodata nu m-a suferit si jur ca am facut tot posibilul sa-i intru-n gratie.
Prin clasa a-IV-a am aflat si de ce , mama nu venise niciodata la scoala cu" o mica atentie" cum facusera celelalte mamici.
In schimb, am avut parte de o super-diriginta care mi-a fost a doua mamica.
In fine, m-am intins, ce vreau sa spun ca, copii desi sunt mici simt si sufera enorm.
In privinta evaluarii psihologice...hartiei respective i-as da o alta intrebuintare daca cumva e mai fina!
Pupic si numa bine!

Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by giulia71
In privinta evaluarii psihologice...hartiei respective i-as da o alta intrebuintare daca cumva e mai fina!




Exact asta vroiam sa zic si io da' nu puteam sa ma iecsprim.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput