Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

mi-au placut bancurile!
mai astept postari de genul acesta,imi place sa le citesc ,ma amuz,dar din pacate nu prea le tin minte.

a sosit si perioada concediilor,mai toti sunt plecati,se posteaza mai rar,la fel fac si eu,insa de citit citesc cat pot de des cam tot ce se scrie.


deci fetelor,ce se mai aude,ce se mai intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Anymony,exista tabelul 2 si tabelul 3 pentru toxice si stupefiante,pentru fiecare tabel cat un formular in 4 exemplare(pacient,farmacist,CAS si medic).Dc ii dam compensat,pacientul va primi 3 exemplare(inclusiv cel pt CAS),dc nu e compensat-2 ex.
E o mare prostie,mai multa munca,mai mult de scris,dar legea e lege..
Pe reteta simpla din cate am inteles se mai poate da Distonocalm.

Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)

uite asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mai stiti ceva de aline??

i-am dat mesaj anyei, sper sa fie ok..vad ca nu a raspuns..nici la mamici nu a mai postat...stie cineva ceva de ele?

mie mi-e jena sa sun, sa nu deranjez




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

va salut cu drag pe toate!
am revenit si eu dupa o lunga abesnta...prea lunga as spune.

va multumesc din suflet tuturor pentru vorbele frumoase.

in mare...am nascut pe 20 iunie, dupa cum stiti, o fetita minunata, prin cezariana cu peridurala. a fost bine, a tipat inca din burtica, s-a colorat si a luat apgar 9. insa pe parcurs, in cateva ore, starea ei s-a inrautatit si parea ca se adapteaza respirator din ce in ce mai greu. n-o sa intru in amanunte acum, pentru ca voi scrie povestea cand am ceva timp, insa a stat pe ventilator timp de 10 zile, dintre care 6 pe oxid nitric (prin bunavointa d-lui dr carstoveanu de la budimex, care a adus la pantelimon unul dintre cele 2 aparate de acest fel din tara). a fost o premiera la pantelimon ventilatia unui copil cu NO si nimeni dintre drii de acolo nu stiau cum functioneaza aparatul. au invatat din mers, de nevoie, de aceea meritul lor este cu atat mai mare.
au fost niste momente ingrozitoare, pentru ca o vedeam cum se duce sub ochii nostri, chiar daca a fost intubata la cateva ore dupa nastere. putini ii mai dadeau sanse si erau cu totii socati de o evolutie atat de dramatica. au banuit initial ca are hipertensiune pulmonara primara (caz in care nu ar fi scapat), insa incet-incet, cu peripetii, a raspuns la NO si a mers bine.
cauza nu se stie nici acum cu adevarat, sunt doar supozitii si cel mai probabil a fost un cumul de factori: ea a iesit in craniana, dar varianata faciala si desi a fost scoasa imediat, probabil ca a aspirat sange de la mine in plaman, iar starea ei a fost "favorizata" si de cezariana "la rece". pe de alta parte, nu mai puteam astepta, pentru ca uterul era f subtiat la nivelul cicatricei si era plin de varice; in plus, nici nu aveam motive, pentru ca eram la termen. placenta imbatranita precoce poate fi si ea un factor...cine stie...

acum motivele conteaza mai putin. bine ca a trecut totul cu bine. acum arina este acasa, mananca la san, plange, e vioaie...este inca in recuperare, caci oboseste repede (e si firesc, dupa cate a patimit si dupa cantitatile mamut de fentanyl si dormicum care i s-au dat), insa cu grija si atentie o sa fie ok.

nu am intrat prea mult in descrtieri de ordin emotional, dar va imaginati ca au fost cele mai cumplite momente din viata noastra. nu concepeam sa pierd un copil sanatos, nascut perfect, dintr-o sarcina atent urmarita, la termen, de greutate mare...toata lumea ridica din umeri, lacrimau pe la colturi si cand veneam pe sectie nu stiau pe unde sa se mai ascunda...defapt nici nu aveam nevoie de explicatii, ca vedeam si eu cum era.

n-am sa le pot multumi suficient celor care mi-au salvat copilul, nici prietenilor care s-au rugat pentru noi si cu siguranta nici lui Dumnezeu care a facut o minune pentru arina.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Alina, ma bucur nespus sa aud vesti bune de la voi.

Ma bucur ca in sfarsit sunteti acasa cu totii, si sper ca ati lasat in urma voastra tot ce e mai rau. Ii doresc ingerasului tau multa multa sanatate, si sa creasca mare, frumoasa si desteapta ( cel putin la fel ca sora ei). Sa va aduca numai bucurii si Dumnezeu sa va aiba in continuare in grija Lui.

Tie iti doresc multa putere si rabdare sa lupti pt ingerasii tai . Ai trecut printr-o grea incercare si ai invins, ati invins, si sunt sigura ca ai devenit o mamica si mai puternica pt puii tai.

Sa ne tii la curent cu evolutia Arinei, si sper din tot sufletul ca vor urma numai vesti f bune.

Va pupam pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

MEDICINISTI, pic si eu ca musca-n lapte la topicul vostru...dar din disperare face omul orice... E vorba despre sotul meu care de 2 luni e in terapie intensiva in urma unui accident rutier...Daca aveti citeva minute, cititi aici
Va multumesc din suflet pentru intelegere

Luca-Mihnea Cel Voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

ioana, covintele sunt de prisos...dupa experienta cu arina, inteleg foarte bine situatia voastra...ma doare sufletul cand ma gandesc prin ce treceti...dar am invatat acum ca exista minuni cu adevarat si ca Dumnezeu nu ne lasa la greu.
ii transmitem lui calin toate gandurile noastre bune si ne rugam pentru el.


Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Anya,
am ramas muta! Pur si simplu nu stiu ce sa iti spun!
Nimeni nu poate stii ce este in sufletul unei mamici cand copilul ei trece prin asemenea momente!
Ma bucur din tot sufletul pentru ca Dumnezeu a infaptuit inca o minune si ca Arina e la pieptul tau acum!


Ioana, Dumnezeu sa iti ocroteasca sotul si sa ii dea putere sa treaca peste aceste obstacole!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

buna! v-am citit, dar cu sesiunea nu prea am mai avut timp sa mai si scriu, ca sa nu mai zic de cei 2 flacai.
voiam sa va intreb ce stiti despre vanishing twin syndrome, daca ati vazut in practica asa ceva?
sesiunea mi-a adus si altceva: un test pozitiv, dar la 4 saptamani s-au vazut 2 saci, din pacate se pare ca unul a suferit o hemoragie, celalalt...astept saptamana viitoare sa-i aud inimioara.
analizele hcg m-au pus totusi pe ganduri.luni 3017, miercuri 4600, deci nu se dubleaza chiar ca la carte. luni repet hcg-ul si voi face eco.pana acum nici o sangerare, doar dureri de cap.
m-ar ajuta totusi sa stiu daca v-ati intalnit si voi cu asa ceva.
multumesc!
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Elbi, uite ce am gasit eu in cursurile de OG:"frecventa sarcinii multiple diagnosticate ecografic in trim 1 este aproape dubla fata de cea observata la nastere(fenomen explicat prin avortul unei singur produs de conceptie sau moartea intrauterina cu resorbtia unui ou in timp ce produsul de conceptie ramas isi continua dezvoltarea)".-sa fie asta sindromul de care intrebi? Termenul in engleza nu l-am intalnit in cursurile de OG... Bine,eu iti raspund din pozitia unui student, poate ca fetele care au studiat mai aprofundat OG au o alta parere!
In ceea ce priveste hCG-ul eu am o ipoteza, dar nu stiu cat de corecta este! Daca un embrion a "disparut", numai sincitiotrofoblastul celuilalt produce hCG, iar asta inseamna ca nu are cum sa dubleze cantitatea in 2 zile, decat pe cea produsa de el. Ati inteles ce am vrut sa spun? La ora asta sunt cam ca mai devreme am venit de la arhiva, unde am stat 4 ore in praf si caldura(undeva la subsol)!

PS: Ginecologul ce ti-a spus?Ca el ar trebui sa stie,nu?

Anya 20, mamica eroina ce esti! Sa-ti traiasca printesa, sa fie fericita, iubita, sa aiba parte de tot binele din lume si toate acestea alaturi de familia ei!Cate o pentru cele trei fete si un plin cu ce vrea el pentru domnul sot!
Busra(22.08) este sufletzelul nostru!Busra Absolventa
poze cu burtica si fara
www.dropshots.com/day.php?userid=241289&cdate=20070522" target="_blank">poze de la 9 luni

Mergi la inceput