FIV 124

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Valeria, eu am facut doar diphereline de 0,1 mg. Am avut bufeuri de caldura. Cica ar fi de bine ca atunci isi face efectul inhibarea.
Diana, nu am auzit nimic de "lipici". Si primul FIV cu aceeasi echipa l-ai facut?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fetelor, am reusit sa ajung si eu ieri la Monsenior, dupa aventura FIV din noiembrie cu un singur ovocit.

In primul rand as vrea sa spun ca am fost placut impresionata de cum a fost interesat de cazul meu, se pare totusi ca la Giulesti nu se produc toate lucrurile "pe banda rulanta", asa cum am fost tentata sa cred.
Proful m-a ascultat cu atentie, i-am pus toate intrebarile pe care le aveam pregatite in minte si mi-a raspuns cum s-a priceput el mai bine. La un moment dat a facut o pauza si m-a intrebat zambind : mai dar tu chiar pe toate le stii ? N-am adus in discutie Forumul, ca sincer nu voim sa divaghez prea mult de la subiect, timpul lui e limitat iar problema mea destul de mare...

E si el destul de intrigat de situatia mea, teoretic a zis ca e exclus sa fie probleme cu rezerva ovariana, asa cum suspectez eu de fapt... In fine, vom vedea...

Eu ma gandeam la tot felul de scheme de tratament (imi facusem deja calcule, alea-alea), dar Monseniorul mi-a propus ceva la care chiar nu m-as fi gandit nici in 1000 de ani : sa incercam un FIV pe ciclu natural. Adica sa urmarim un folicul in dinamica lui, iar daca si endometrul e ok sa-l punctionam si daca gasim ceva (aici am mari indoieli, sincer...) il fertilizam si facem ET. Cica a avut destule reusite pe varianta asta.

Partea mai nasoala e ca la eco mi-a gasit ieri, in z.18, un chist de 34/28 mm, deci folicul nespart , vesnica mea problema... Adevarul e ca eu dupa FIV m-am monitorizat numai PANA in ovulatie, nu si DUPA ! Proful a zis ca va disparea la urmatoarea menstra, si intr-adevar asa e, ca nu e prima data cand patesc...

In orice caz, am mari indoieli ca va gasi ceva la punctie in foliculul meu, ca vad ca numai de chisturi am parte in ultima vreme... Insa ideea de a verifica ce se intampla de fapt prin ovarele mele pe ciclu natural mi se pare salutara ! Am ocazia sa ma lamuresc odata pentru totdeauna, chiar daca distractia asta va costa ceva. Daca nu va gasi nimic, imi va da o schema pe care el o considera potrivita...vom vedea.
El voia sa facem miscarea chiar luna urmatoare, dar i-am spus ca emigrez in Spania in concediu si a zis ca nu-mi poate rapi bunatate de distractie...

V-am relatat cele de mai sus, in speranta ca cele care suntem in situatia asta - raspuns slab la tratament - (Felicia, Marrina, MRL etc.) ne mai putem consulta... As vrea sa-mi spuneti ce parere aveti, sunt constienta ca sansele sunt infime, dar cred ca totusi merita incercat.

V-am pupat si sa auzim de bine !


pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Valeria, eu am facut dipherellin de 3,75 si anul trecut trei fiole si anul acesta o fiola si nu am avut mari probleme. Sunt insa fete care au si resimtit efectele secundare, dar te sfatuiesc sa nu te gindesti la ele. Poate tu nu vei avea alte simptome. Iti tin pumnii!
Zouzou, chiar ma gindeam sa intreb ce-i cu tine, ca nu ai mai fost in verva in ultima vreme. Draguta de tine, imi pare tare rau ca ai trecut si prin faza asta. Pina la urma toate avem de trecut acest examen.
Un fost bioenergetician rus, Lazarev, spunea ca in viata trecem prin multe incercari si ca ele ne vindeca sufletul daca stim sa le acceptam. Zice el ca suferinta e un dar prin care ne putem purifica sufletul si daca sutem dinainte pregatiti sa acceptam orice ne va da DD, incercarile vor fi mai putine si mai usoare.
Am trecut si eu prin butoiul cu amareala din cauza ca nu avem bb, mai ales ca o "clarvazatoare" de la Iasi mi-a spus ca nu voi avea copii. Am fost ingrozita si am fost intr-o stare groaznica, desi ea mi-a spus ca asta e o protectie pentru mine de la DD. Mi-a fost foarte greu sa accept un asemenea viitor insa m-a ajutat mult faptul ca am fost mai des la biserica si ca am citit cartile lui Lazarev. Pina la urma, DD stie ce e mai bine pentru noi.
Eu, desi astept rezultatul pe 6 iulie sa vad daca se prinde vreun embrionas, m-am rugat la DD sa imi trimita un bb numai daca e in voia Lui si daca se milostiveste de mine.
Deci capul sus si sa nu uitam sa ne bucuram de ceea ce avem fara sa ne inneguram gindindu-ne la ce nu avem. Putem trai frumos si cu ceea ce avem.
Ca sa nu mai fi suparata, de la mine.
A.A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Aaa, si mai am o intrebare, pentru cine stie sa ma ajute, ca am uitat sa-l intreb pe Monsenior : in dosarul meu FIV scria : ovocit calitate 1 N2 (sau A2, n-am prea inteles scrisul) si embrion calitate A5 (transfer la 48 ore).

Aveti idee cum sunt aceste clasificari de calitati ? Am pierdut ceva sau nici n-au fost sanse din start ?



pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Rami, excelenta ideea lui Marinescu. Eu daca cineva mi-ar fi propus asta as fi acceptat imediat. E important sa sti daca foliculii naturali au ovocite sau nu. Asa poti sa sti si daca ai sanse natural sau doar cu tratament si FIV.
Eu deja am facut FIV si astept rezultatul dar daca nu reuseste, ma prezint si eu la prof. Marinescu si chiar o sa cer asa un FIV pt ca eu in mod natural am o ovulatie cu foliculi mai mari decit cei obtinuti prin tratament.
Concediu placut si te mai gindesti tu...

A.A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Moniland, Alina_Alexandra va multumesc din suflet ca sunte-ti alaturi de mine. e tare bine sa stii c a te sustine cineva care a mai trecut prin asa ceva. Eu sunt la primul FIV si nu stiu prea multe asa ca o sa am nevoie de toate cunostintele voastre si ale tuturor fetelor de pe aici.
Alina, abia astept sa ne spui pe 6 ca esti. Sa ne ajute DD!!

Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Alina iti urez multa bafta sa ti se prinda, parca am citit ca ai aceeasi problema ca mine: endometrioza. Eu iti doresc din tot sufletul sa reusesti si sa iti ti bebelusul dorit in brate.
Va pup pe toate fara exceptie.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Rami...f interesanta propunerea profesorului..
Dupa cum v-am povestit, eu am avut la punctie 2 ovocite din care unul de f proasta calitate care nu a rezistat pana a 2-a zi..
Problema asta ma macina si pe mine...cu FSH stateam ok(6.23), stimularea a fost destul de puternica( de ajunsesem sa fac in ultimele zile si 5 menogon pe zi )iar rezultatul a fost un mare esec.
Acum repetandu-mi analizele dupa al 2-lea cm de la FIV- care mi-a venit cu vreo 8 zile mai repede -mi-a iesit un FSH de 10.39 iar LH mi-a scazut de la 6.29 la 4.92( fiindca tot ati discutat voi despre scaderea LH dupa FIV )
Bineinteles ca ma ingrozeste si pe mine gandul ca rezerva mea ovariana e pe duca, tinand cont ca ma apropii vertiginos de 38 anisori
Pe 17iulie m-am programat si eu la profesor si astept sa aud si in ceea ce ma priveste propunerea lui ptr urmatorul FIV. Eu ma pregateam ptr un protocol scurt , insa un FIV pe ciclu natural parca nu prea as risca....(pe langa ceasul biologic care-mi suna tot mai tare, nici partea financiara nu prea e de neglijat...)
Rami...tu ai ales deja aceasta varianta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Alina, si eu gandesc exact la fel : vreau sa vad ce se intampla in mod natural in organismul meu, e cam costisitor, intr-adevar (inca nu m-am interesat de costuri, banuiesc ca sunt, oricum, mai mici decat la un FIV obisnuit), dar atata vreme cat inca imi permit, sunt dispusa sa incerc. Mie, oricum, mi-au facut reducere si la primul FIV cand am avut doar un ovocit (am platit 600 eur in loc de 1100 eur).
Tu insa trebuie sa gandesti pozitiv, deocamdata esti mamica si iti doresc sa ramai asa toata viata !

Carry, sa stii ca si mie mi-a crescut FSH-ul la 8,1 de la 5,5 cat il aveam inainte de FIV. Vreau sa-l mai repet si luna viitoare, sa vad cum stau... Iar LH-ul a scazut de la 9,3 la 4,8 ! Cat despre incercare, da, sunt dispusa sa o fac, proful a fost destul de convingator Daca stau bine si ma gandesc nici nu m-a intrebat daca sunt de acord, mi-a spus direct ce TREBUIE facut.

Oricum, sunt atatea fete care au ovulatie multipla luna de luna (cum e Ioanatugs, de exemplu) si care ar putea, parerea mea, sa faca lucrul asta, fara sa se bombardeze cu tot felul de hormoni... E adevarat insa ca la stimulare sansele cresc, insa cazul meu e unul mai aparte...




pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Rami...si eu dupa FIV ma tot plangeam ca la IA cu stimularile cele mai usoare aveam deseori cate 2 foliculi, cati am "produs" si dupa 60 de fiole de menogon, insa Dumnezeu stie ce calitate aveau acei foliculi...
Pe 17 aflu si eu ce spune prof si bineinteles ca daca imi va face acceasi propunere ca si tie ma voi "executa" ptr ca am in continuare mare incredere in el.
Totusi aceasta crestere a FSH ma ingrijoreaza f tare,insa tot pe aici am aflat ca el poate varia de la o luna la alta si il voi repeta si eu luna viitoare.
Pana la FIV-ul norocos, iti urez concediu placut !

Mergi la inceput