FIV 124

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Ramonav, si eu am vazut "The secret" si o ora si jumatate nu m-am dezlipit de ecran, de vorbea sotul cu mine si se mira de ce sunt asa absenta. E foarte interesanta ideea si mai ales important de aplicat. Vreau sa il revad, dar, din pacate, am ratacit CD-ul.

Pup toate fetele!
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Aoulica, plecai la piata, ca orice pamanteanca si cand ma intorsai, ma gasi citata cu gresale ortografice, ortoepice si de puctuatie, cu tot.
Ma "fetele mosului", pai daca stiam ca am paparazzi pe urmele vorbelor mele, le mai pieptanam si eu, le parfumam mai acatarii, le puneam niste budigai de Doamne ajuta, ca pe caldurile aistea le filmarati ashe dezgolite, de ma si rusinez de ele.

Stiu ca ideea principala va placu si sunt convinsa ca fiecare suflet lumesc ajunge intr-un punct al vietii lui, sa vada aceste poteci ale vietii.
Orbecaim multa vreme, ne chinuim in haos si ganduri contradictorii, ne pierdem in vise de tot felul, dar vine un moment in viata fiecareia/fiecaruia, cand nu ne dorim decat linistea sufleteasca. Dupa ce am alergat dupa iubiri lumesti, dupa pofte de tot felul, dupa ce am gustat cate putin din placerile mari ale vietii si mai mult din placerile mici, parca incepem sa intelegem ca tot cautarea linistii sufletesti e drumul CEL BUN, pe care trebuie sa mergem.
A avea un ingeras in viata noastra este un capitol lumesc prin care trebuie sa trecem, e un capitol care ne va implini ca femei, insa capitolul cu linistea sufleteasca e o alta poveste, de fapt, un roman distinct, de sine statator.
Cand suntem pustoaice visam la o mare iubire implinita, la o casa cu toate dotarile, la o masina ca-n reviste, la un job cu toate facilitatile, la niste copii reusiti. Dupa ce bifam cat putem din toate astea, vine partea cu cautarea "linistii sufletesti", parerea mea, caci atunci cand vom bifa toate visele amintite, daca nu vom bifa si partea cu linistea si cu sufletul care ne rade (fara sa fie vorba de o masina noua, ori un amant proaspat), parca suntem pe pamantul "tineretii fara batranete", in care, totusi, ceva lipseste.
Acel element lipsa eu l-as defini "intelepciune", deoarece pana nu-ti sapi la greu si cu folos "terenul" sufletului si al mintii, nu culegi acea "liniste interioara" de poveste, subiectul acestei seri.
Tot SECRETUL, parerea mea, care n-am vazut documentarul, dar am furat ideile de prin alte parti/lecturi, este sa-ti trimiti frumos creierul sa colinde mult, sa cugete mult, sa nu trandaveasca si va veni si ziua cand se va ridica ceata de pe sufletele noastre haotice, care zburda necontenit dupa tot felul de pofte, mai mult sau mai putin utile/nobile/folositoare/etc.

Daca mi-as lega prea mult sufletul de faptul ca n-am urmasi, iar soarta mi-ar fi mereu portivnica, as fi o handicapata sub aspect sufletesc.
"Inteleptul este cel mai castigat, pentru ca lui soarta nu-i poate lua nimic."

Si cate v-as mai depana, dar continuarea in Herastrau vinerea, pe inserat......

PS Cum sa sapi in suflet pana sa dai de liniste/izvorul tamaduirii/pocalul de aur/etcetera, e munca de ocnas, sunt de acord ca o sticla de bere rece, bauta cu cine-ti place, aduce un gram din linistea mult visata, dar pana sa obtii un munte de fericire, cre' ca putul cu bere tre' sa fie sapat tare adanc, acu' ramane ca fiecare sa sape pe unde apuca, dupa pofta si propria-i optiune........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

alina alexandra sa dea DD sa fie bine.
Astazi ai fost la serviciu program normal ?
Oanacum ti s-a parut Sibiul,l-ai si vizitat sau ai fost in trecere doar ?
Avalonmai speriat cu durerile de sani.
Marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Lucky eu in Valcea mi-am facut o oaza de curatat creierul, dar cafeluta o beau saptamanal in Sibiu, mai la racoare. De data asta insa chiar pot folosi cuvantul "vizitat", deoarece mi s-a pus pata duminica, pe la amiaza, sa revad colectia de tablouri a Bruckentalului si mi-a prins bine, ca am facut un salt in timp cu vreo 200 spre 300 de ani si chiar aveam nevoie.
Am batut eu multe muzee cu renume ale lumii, dar sobele acelea gen portelanuri la scara naturala, ca-n muzeul nostru, n-am vazut inca nicaieri, sunt incredibile, am ramas "tablou" cateva minute bune in fata lor. Partea proasta, e ca la un moment dat, mi s-a sculat urmatoarea idee "frate, da' cum a carat domnul conte toate tablorile si sobele acelea unicat de prin Olanda, Norvegia, Italia, Austria etc in tarisoara noastra prin anii 1700, ca tre' sa fii nebun sa aduci cu diligenta asemenea valori, de asemenea dimensiuni, atatea mii de kilometri?".
Le-am intrebat pe toate dom'soarele care pazeau tablourile si-am vazut cum incep sa joace "telefonul fara fir" intre ele, apoi am primit raspunsuri de genul "stiti, eu sunt nou angajata (eventual, sa intreb un slujnic din secolul XVIII)"/ "pai de unde sa stim noi, doamna?"/ "le comanda, cum altfel"......
M-am simtit ca-n tari straine, sub diferite aspecte, dar spiritul locului mi-a intrat in suflet si sunt "ferm convinsa" ca in pielea mea de la 1700, am vorbit cu contele ore intregi si mi-a povestit cu lux de amanunte ce chilipir a fost fiecare tablou, dar , din pacate, am uitat dialogurile, batranetile mele......
In rest, Sibiul e schimbat in bine, e pe drumul cel bun, ca pe vremea contelui, cand ma curta el atat de galant, chiar incep sa ma simt ca-n tari straine acolo/ca pe vremurile bune.

NB "Ferm convinsa" l-am trecut cu ghilimelele de rigoare, ca am mereu in minte vorba "orice prost e ferm convins" si nu pot sa folosesc aceasta sintagma, fara sa fac si asocierea de rigoare. Dar in autoironizari e o asociere excelenta!


Numai bine si scuzata-mi fie vorbareala, dar de la caldurile astea, parca mi s-au rupt baierele tastaturii, deliruri caniculare..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Oanadin nou iti spun ca esti deosebita cred ca ti-am mai spus-o si dc n-am facut-o eu fetele au avut grija.
Nici macar nu-mi puteam imagina sa treci pe langa toate cele si sa nu intrebi si tu ceva , normal sa te dumiresti,aveai tot dreptul sa-ti imbogatesti si tu cunostintele nu ???
Imi pare rau ca n-ai reusit sa si aflii tot ceea ce te interesa dar fetele de acolo n-au nici o vina nu ?? doar nu au trait in sec VIII ??
la urmatoarea vizita iti pot tine de urat , mai ales la cafea bineinteles , ca altfel nu ma risc nu de alta dar am toate sansele sa ma prinzi pe picior gresit
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

na.... l-am uitat pe X da la VIII dar cum ziceai si tu caldurile astea !!!
Dar Oana sunt "ferm convinsa" ca m-ai inteles !!!
expresia e super si merita retinuta
o noapte placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Luck, Doamne Ajuta!
Da, azi am fost in program de lucru. Eu nu am un "serviciu" ca sunt liber "profesionista" ca sa zic asa, dar m-a plins un client pina am iesit urgent din casa dimineata. Problema e ca nici nu simt nimic si cred ca e mai bine sa nu ma gindesc. Pina la urma ce o fi sa fie e deja stabilit. Si daca tot suntem la filosofie ( MOana pentru mesajele frumoase) incertitudinea tot e mai buna decit certitudinea. Inca ma pot bucura ca poate...
Moniland, multumesc ca esti aproape.

Doamne Ajuta pentru fetele care asteapta rezultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

. Sunt foarte ocupata cu scarbiciul si abia acum am reusit sa citesc din urma. Felicitari noilor gravidute, sarcina usoara si la termen!
kora, eu mi-am luat 40 de fiole de gonal sa fiu sigura ca nu voi alerga dupa altele. Faceam 3 gonal f/zi + 2 menogon/zi. Cred ca de data asta voi face inhibare cu dipherelyn 1/2. protocolul meu este cel scurt, din ziua 2 de la CM. Am incercat si inhibare cu cetrotide. cand voi avea schema exacta am sa te anunt.
marrina, eu iau Marvelon si le voi inchiea pe 2 iulie, presupun ca ma voi apuca de schema cam pe 6-7 iulie. Deci suntem destul de apropiate. sa fie cu noroc!
cristinici, speciali
Imi cer scuze de raspunsurile mele intarziate, dar in we sunt plecata iar de la scarbici ajung foarte tarziua acasa - dupa ora 21).
Abia astept sa ma linistesc cu serviciul, sunt foarte obosita. Din iulie intru in vacanta pentru bebe.
va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by M Oana

...dar daca te uiti pe valorile normale vei vedea ca ele se incadreaza intre 21-251 pg/ml, in faza foliculara, cel putin asa scrie pe foaia mea. De ce e trecuta valoarea normala de 251 pg/ml, dar studiile vorbesc despre "sub 80 pg/ml" habar nu am, e poate dupa ce carti au invatat si medicii.


Asa cum am tot incercat sa trag eu concluzia, valorile normale de pe buletinele de analiza nu sunt pentru ASPIRANTE. Pentru o femeie "normala" e OK (probabil) sa ai estradiolul 251 pg/ml dar daca mai vrei sa ajungi si dupa multe starduinte trebuie sa iei premiul cu coronita .

Va pupacesc pe toate!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelia spune:

Vine v-am regasit dragele mele,
Am revenit acasa, imi era dor de voi. A trebuit sa plec de urgenta la Neptun pt. ca a murit o matusa draga mie, inmormantata pe 9 iunie. Apoi am avut un interviu pe 18, 19 si 21 care a fost un esec, dar o experienta in plus. Alergatura (Deva, Bucuresti, Mangalia - un du-te vino continuu), stres mult, agitatie, sunt epuizata. M-am reapucat de fumat . Sper sa reusesc sa ma las iar.
Astept CM ca sa pot incepe tratamentul cu Estramon 100 (plasturi).
Incerc sa recuperez din urma, sa citesc, dar muuuuult ati mai scris, ati fost foarte harnice.
Spuneti-mi si mie pe scurt, care cum sunteti, ca nu mai am rabdare si vreau sa aflu vestile bune. Promit sa citesc si din urma.
Va pupic pe toate fara exceptie.
Angelia

Mergi la inceput