FIV 124

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Diana, mie mi-au dat Medrol, toata perioada dintre ET si Bhcg, jumatate de pastila la 12 ore.Utrogestanul numai intravaginal si nos-pa daca sint dureri de burtica.
Alina_alexandra si denisa multa multa bafta
Pup toate fetele


MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Shericuta ma bucur ca sunteti bine! Speram ca programul la pat sa nu fie prelungit si sa bifezi toate intalnelile de FIV-oase pana scoti fundita Alesiei Vineri ne vedem in Herastrau (in Cismigiu a fost frumos dar foarte, foarte cald), la terasa Pescarus care e foarte aproape de Ambasada Chinei si e foarte larga si aerisita.

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Sheritra, si eu m-am bucurat mult cand am auzit ca ti-a reusit FIV_ul! Si iti doresc in continuare numai bine cu sarcina si bb la termen, sanatos, mancacios ci cuminte! Multumesc!
Fetelor, pemine ma doare ficatul! Este oare normal?
Este adevarat ca Luca ma solicita destul de mult si nu am cum sa neglijez copilul oricat de teama mi-ar fi ca se poate intampla ceva!Si apoi, ce stie el??? Parca am si dureri usoare de burta, dar pot fi si in capul meu, ca sunt asa de stresata sa nu pateasca bb ceva!!!
Doamne Ajuta sa fie bine........la toata lumea!

Simonette 5+




poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Simo, si pe mine m-a durut ficatul, vreo doua saptamani, apoi m-a lasat, m-a mai luat...Cu o zi inainte de test esram la un chef, si-am baut numai vin, atunci m-a apucat prima oara, si i-am injurat in gand ca au pus vin prost la masa s-mi busesc ficatelul!

Shery 21+ Alesia

my precious
eco-uri
burticuticuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Hellou, am tras o tura pe la Valcea si Sibiu sa ma racoresc si m-am intors in infernul din capitala.
Zouzoule fetele mele dragi, Marrinel si Carmenica au venit cu formulele matematice de pe site-uri de specialitate, eu doar sunt tare in vorbe si traduc destul de bine.
Fetele spuneau si mare dreptate aveau, ca estradiolul ar trebui sa fie sub 80 pg/ml, in situatia in care depaseste aceasta valoare fiind ceva probleme (teoretice) la rezerva ovariana si ceva probleme de chisturi. Din ce studii de piata am mai facut eu printre cunostinte si prietene, a reiesit ca fetele cu noduli la sani si chisturi ovariene aveau acest estradiol cam marisor, dar daca te uiti pe valorile normale vei vedea ca ele se incadreaza intre 21-251 pg/ml, in faza foliculara, cel putin asa scrie pe foaia mea. De ce e trecuta valoarea normala de 251 pg/ml, dar studiile vorbesc despre "sub 80 pg/ml" habar nu am, e poate dupa ce carti au invatat si medicii.
Raportul FSH/LH mie imi da 2,4, deci e la limita acelui "sub 2,5", insa pentru etatea domniei tale, valorile nu mi se par de speriat. La anii frumosi pe care i-ai adunat, FSH-ul de 8,40 e chiar excelent.
Ai cumva vreo analiza a LH-ului inainte de FIV? Te intreb pentru ca vad ca suntem deja cam multe care ne plangem de scaderea LH-ului, dupa tratamentele de stimulare.
Diana D medrol am primit si eu tot 3 zile, iar la Giuly se merge pe medrol pana in ziua betaHCG-ului mai ales in cazuri de hatching sau ICSI, ori dupa mai multe esecuri.
Ideal este ca dupa fiecare esec sa se imbunatateasca tratamentul. Daca avem parte de asa ceva, vom avea mari sanse sa ne incadram in procentajul marit de reusita la a doua incercare. Eu, par example, am facut 6 inseminari cu Moisica si dupa fiecare inseminare, primeam alt tratament, de am ajuns sa le incerc pe toate. Faptul ca luam ceva nou sau schimbam ceva, ma facea sa fiu tare optimista, ceea ce conta enorm pentru psihic, chiar daca infertilitatea tot acolo mi-a ramas.
Sherica dar pana la urma ai donat banetul, sau a ramas in revistuca, sa aiba parte de ei numai cei iubitori de lecturi cu fete goale?
Simonnica pai acu' esti mama de 2 copii si tu stai de stresuri? Esti femeie cu experienta si te stiu si nebunatica din cale afara, ca acum 2 ani pe vremea asta te stia tot forumul de "zaluda", ne scoteai din amorteala pe toate cu energia ta. Lasa tu stresurile si bucura-te din plin de aceste minuni, la care doar visai in urma cu ceva ani......

Pai asteptam copilasii in stres, ii aducem pe lume in stres, ne stresam pentru cresterea lor, asistam apoi cum se streseaza ei cu bastonasele si tabla inmultirii, de parca in loc de aer ne alimentam cu stres.
Nu militez nici pentru opusul stresului, adica "nesimtirea/lipsa de simtire", dar parca o relaxare si o bucurie pentru ceea ce inseamna "prezent" e indispensabila unui trai echilibrat si fericit.
Eu, va spun cat se poate de sincer, am respirat usurata cand am aflat ca unica sarcina din viata mea de pana acum s-a oprit, caci momentele cele mai frustrante si mai confuze si mai pline de ghinioane "fara numar" le-am avut in perioada februarie-aprilie 2007, fix cand ma apucasem si eu sa aduc pe lume copilasul mult visat.
In perioada ramasa pana la urmatorul start vreau sa discut serios cu mine aceasta problema, constintizez acum, ca niciodata, cat de importanta e relaxarea si linistea interioara (cand sufletul iti rade) si ceea ce vreau sa schimb esential la al doilea FIV cam asta e. Nu progesteronul injectabil, ori medrolul, ori magneziul etc e cheia, din punctul meu de vedere, ci echilibrul interior.
Daca nu va fi nici la a doua incercare, acest echilibru ma va ajuta sa nu ma pierd pe campii, iar daca va fi, atunci voi avea ocazia sa-i ofer pruncului meu un inceput al vietii intrauterine linistit, ceea ce e mai important decat orice bun pamantesc (IPOD si MP3 si jucarii de ultima generatie) pe care pot sa i le ofer.........
Eu, de felul meu, decat sa jelesc ce-am pierdut, prefer sa trag concluzii bune pentru viitorime, iar concluzia primului meu esec, cam asta fu.......
Va pupacesc, cu respect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Chiar mai Onutzule, ce zaluda mai eram!!! Imi vine sa rad cand mi-aduc aminte! Hm...Uitasem! Dar sa stii ca un copil te mai schimba! Si pe caldura asta...imi vine sa scot hainele de pemine si sa alerg contra vantului...cand o batea!

Va pup
Simonette5+




poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

quote:
Originally posted by M Oana

Sherica dar pana la urma ai donat banetul, sau a ramas in revistuca, sa aiba parte de ei numai cei iubitori de lecturi cu fete goale?




N-auzi ca m-au adormit astia ca-n gara, imi luara si revista, si cascavalul, si chilotii, scuzati (noroc ca pe astia i-am gasit, erau sub perna, o mana miloasa se milostivise de mine si mi-i inapoiase. Dar nu mi-a lasat nici un clue, noroc ca m-a dus mintea unde sa caut, altfel ma radeau si cainii. bine ca-mi trimisesem omul la munca, ca mi-l luau si pe el), si m-am trezit si intr-o alta sala!
Cred ca zace revista la Frailica pe berou, plina de fum de tiutun.

Shery 21+ Alesia

my precious
eco-uri
burticuticuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Simonette, acum am intrat si eu, ca nu mai intrasem de muuuult! Bravooooo! Ura!!!! inca un bebe! Vine si bb 2!!!! Uraaa! Sa-l pupi pe Luca muuult din partea Mayei si a mea. Felicitari!!!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)
slideshow Maya
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Sericutz, am facut o histero zilele trecute ( cu anestezie ) si m-am trezit cu chilotii ...in papuci. Si papucii sub saltea la picioare... Asa ca se poa' si mai rau decat sub perna.


" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

CRISTINICI merci mult
Fetelor care sunteti in focuri va doresc multa bafta,sa dea DD sa reusiti toate

Mergi la inceput