Atacuri de panica si anxietate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Presupun ca ai avut ceva probleme cu tensiunea de ai recurs la acest tip de monitorizare.
Tu cum ai simtit ametelile adica in ce fel s-au mainfestat la tine si daca ai avut probleme de genul unei emotivitati puternice cand trebuia sa mergi s aintri si sa vorbesti cu cineva!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Cred totusi ca a evita o anumita situatie care stii ca iti va cauza neplaceri este bine sa o faci o perioada de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

La momentul respectiv, da, aveam intr-adevar o tendinta de crestere a presiunii arteriale. Daca luam un anxilitic valorile imi scadeau ca prin minune. Iar in momentul in care acest simptom a incetat sa ma sperie valorile mi-au scazut la normal si asa au ramas. Inclusiv pe timpul sarcinii nu am avut valori mai mari de 11/7.

Apropo de intrebarile tale referitoare la ameteli am avut de tot felul: vertij, vertij rotativ de nu ma puteam ridica din pat ca se rotea camera cu mine, cu picioare moi, grele, de nu puteam merge drept, de nu ma puteam tine pe picioare etc.

Oricum, sfatul meu este sa nu te centrezi pe simptom, din pacate toti avem tendinta asta precum si o nevoie avida de a afla cum se manifesta la altii diverse simptome.

Daca ti-ai facut investigatii si fizic esti OK, inseamna ca asa este chiar daca de fapt te simti bolnav. Repeta-ti ca este doar un simptom subiectiv, care nu este reprezentarea unei boli si nu are ce rau sa iti faca.

Eu sunt de parere ca nu trebuie sa adopti o atitudine de evitare in nici o situatie oricat de greu ti-ar fi. Pentru ca in timp se cronicizeaza si cu greu mai iesi din aceasta stare. Stiu din proprie experienta. Expunerea este absolut necesara, cu medicatie daca este cazul.

Apropo, restul ati abandonat de tot topicul? Chiar daca acum sunteti bine (si teoretic nu mai aveti motive sa scrieti aici) este important sa ne impartasiti din experienta voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Si da, faceam atacuri de panica de fiecare data cand trebuia sa merg la o intalnire, nu mai zic de un interviu pentru job, atunci cand intram in cabinetul unui doctor chiar si cand venea in vizita cineva sau atunci camd mergeam eu in vizita.

Nu te speria, sunt chestii "normale" pe care noi toti, cei care avem/am avut aceasta tulburare, le-am trait.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

dar cum se manifesta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Brolin daca te referi la cum se manifestau atacurile de panica atunci cand trebuia sa merg in vizita, la interviuri etc., oricum atunci cand trebuia sa interationez cu cineva, se manifestau ca orice atac de panica.
Adica simptomele erau in mare dispnee, ameteala, o stare de rau general si de lesin, eventual amorteli, palpitatii, valuri de calduri, extremitati reci etc iar daca eram la masa nu puteam inghiti.

Dar, dupa cum spuneam, nu te mai concentra atat pe simptome si mai ales pe ale celorlalti.
Este important ca tu sa identifici atunci cand ai un atac de panica, chiar daca unele simptome sunt diferite fata de ale altor persoane.

Sa stii ca nu sunt chiar toate trase la indigo. Este necesar ca tu sa faci diferenta intre o stare reala de rau fizic si un atac de panica si vei reusi, in principiu, atunci cand te vei cunoaste mai bine si cand te vei familiariza mai bine cu aceste stari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Buna,

Ai dreptate pentru ca unele simptome se aseamana dar fiecare individual interpreteaza altfel simptomele.
Intreb simptomele sau manifestarile lor, sa identific daca anumite simptome se manifesta identic cu cele ale unora cu anxietate si atacuri de panica, pentru ca asa imi e mai usor sa ma conving de ce am!
Este ff important sa accepti si sa incerci sa stapanesti boala asta, care te macina psihic ff tare.Sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Da, inteleg foarte bine motivatia ta. Si eu am avut-o acum muuulti ani, cand nu se stia prea multe despre aceasta tulburare.

Orice informatie era vitala pentru mine, pentru ca nu stiam ce se intampla de fapt. Un timp am crezut ca sunt grav bolnava si sufar de o boala pe care doctorii nu o pot identifica. Dar asta se intampla cu 25 de ani in urma. Acum accesul la informatii este infinit mai mare, din fericire.

Daca vrei sa ai o imagine completa si prezentata de un profesionist iti recomand 2 carti scrise de Edmund Bourne, reputat psihoterapeut american: The anxiety & Fobias Workbook si Beyond the Anxiety & Fobias care se gasesc pe Amazon. A doua carte este o detaliere a unora dintre aspectele primei carti asa ca pentru inceput este suficienta prima carte.

Daca te mai pot ajuta cu informatii te ajut cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Mersi de sfaturi in legatura cu cartile respective, vreau sa te intreb daca ai citit acestea si daca te-au ajutat intr-un fel sau altul!
Tu acum esti mai bine?in cel fel ai reusit s ate ajuti tu pe tine insuti in aceasta boala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandraMM spune:

Buna,

Si eu am trecut prin aceste atacuri de panica...si pot spune ca a fost cea mai grea perioada din viatza mea...erau foarte dese...iar senzatia de usor atac de panica nu te ajuta deloc...singura modalitate prin care am trecut peste aceasta etapa a fost terapia...am avut mare noroc ca am dat peste un psiholog foarte bun pe care il recomand cu incredere - este vorba deapre D-na psihlolg Sorana Mocanu, membru al Institutului de Relatii Umane Bucuresti:
http://www.iru.ro/sorana-mocanu

O recomand cu incredere, si asta pt ca la noi una din probeleme cu care ne confruntam in relatia cu psihologii, este exact lipsa de incredere.:)

Va doresc numai bine

Mergi la inceput