Tiroidectomie (extirpare tiroida)...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Aveam deja bb. n-am um sa te ajut ca nici macar nu am intrebat.mie imi ajunge un copil.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Ciresica,

Scuze ...Acum am vazut mesajul. Ti-am trimis PM.






Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

quote:
Si eu am facut ac operatie.
Mie mi-a extirpat 40% din lobul drept. Aveam un monstru de 6cm

Mamaruta sa inteleg ca monstrul ala era un nodul,nu?
Vad ca fetele au alte probleme ...eu caut pe cineva care are sau a avut nodul .Eu am unul si tare ma mai streseaza.TSH-ul de care vorbiti voi este 1,97.Iau Eutirox de 4 ani,50mg pe zi.
Am doua recomandari:1 punctie
2 scintigrama tiroidiana

Cred ca voi opta pentru a 2-a si sper ca prima nu-mi va mai trebuii.
Scriu aici pentru ca vad ca e mai animat subiectul.

Pentru mine discutia cu voi ma mai aduna si incurajeaza.
Va pup si sanatate

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Fetelor unde sintetzi!?

Credeam ca am si eu cu cine vorbii aici la voi.....

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Sanse,
Suntem pe aici...numai ca nu intotdeauna avem timp sa si raspundem.
Sincera sa fiu nu stiu ce ti-as putea recomanda. Eu am mai multi noduli tiroidieni, ai mei sunt chiar vascularizati in interior si dupa tratamentul de stabilizare a tsh-ului, sunt programata la operatie. Nu am alta solutie, iar in privinta asta dr a fost categorica de la inceput, din momentul in care am fost pusa la ecograf. Daca vrei, ti-o pot recomanda pe dr endocrinolog la care merg eu. Pana acum mi s-a parut ok si destul de competenta si nici nu e genul care asteapta plicul si-ti spune ce-ai vrea tu sa auzi. Daca te hotarasti, da-mi PM si-ti dau datele ei.
Multa sanatate tuturor!

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns etu spune:

Buna!
Si eu am fost operata de doctorul Ghemigian in luna martie (2007), deoarece am avut un nodul pe lobul drept.Mie mi s-a parut o operatie foarte grea, in sensul ca mi-a fost foarte rau dupa anestezie.Ca si medic endocrinolog mi-a fost recomandata sotia lui, care are cabinet particular si este o tipa OK.Am fost la ea,mi-a facut analizele si mi-a spus ca totul este in regula, insa eu nu ma simt atat de "in regula" cum spune ea.
Despre operatie ce pot sa spun?inca ma mai doare, de fapt simt o usturime in jurul ei, iar estetic inca se vede destul de rau.
Insa sunt un pic ingrijorata ca m-am ingrasat 4 kg.Si voi ati patit la fel?
Astept comentarii de la persoane care au mai trecut printr-o astfel de experienta!
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Etu inainte de operatie ce investigatii ai facut? Punctie ti-au facut sau ai facut direct operatie ?Eu am tot pe lobul drept.
Ma scuzi ca te intreb dar mie i-mi este frica de punctie si parca prefer sa ma operez si sa termin o data.
Cui spun de punctie se schimba la fata si spune : SA NU FACI PUNCTIE!!ca nu stiu ce grozavii se intimpla dupa.... (se deranjeaza, se generalizeaza,grabeste...etc)


Oricum nu pot face pana dupa 15 August pentru ca doctorul Ioachim este in concediu .

Ce sa mai zic....nu vreau sa va zapacesc si pe voi...dar pe mine orice sfat sau comentariu ma mai scot din "ale mele"

Va pup

PS.Littlelight te voi contacta maine pe PM.Multumesc



Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns etu spune:

Sanse, eu am facut o ecografie generala la clinica Med Life si acolo mi-au descoperit ca am acest nodul pe lobul drept de 2 cm.Inainte de a face aceasta ecografie nu ma simteam rau, nici nu am stiut de el, pentru ca nu era vizibil.Asta s-a intamplat in decembrie (pe 13), dupa care am fost trimisa de urgenta la spitalul Parhon la dr.Ghemigean(se pare ca este cel mai bun chirurg de la Parhon).Am fost la el si dupa ce mi-a vazut ecografia m-a programat pentru operatie in luna martie.Tot el mi-a spus ca nu este de acord cu punctia, si din cate am inteles de la el nu este foarte relevanta(adica nu iti spune adevarul), asa ca nu am avut incotro si am facut operatia.
Oricum inainte cu o luna de operatie am fost si la profesorul spitalului Parhon,care mi-a spus acelasi lucru ca si chirurgul.Nici profesorul nu recomanda punctiile, si din cate am inteles de la persoanele care au facut puctie, in final au ajuns tot la "cutit".
Nu stiu cati ani ai, dar am vazut in spital ca femeile depa 40 de ani suportau foarte bine operatia, in schimb cele mai tinerele, nu prea (eu am 30).
Recomandarea mea este ca daca se poate trata nodulul si nu iti este rau, sa nu faci operatia.
Oricand te astept cu intrebari, nu deranjezi. Te pup!
Mamaruta, am inteles ca si tu ai fost operata de acelasi doctor, as vrea sa te intreb,tie cum ti-a fost dupa operatie si cum te simti acum?Astept sa-mi scrii!MULTUMESC FRUMOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Etu multumesc frumos.Eu am tot 30 ani Nodulul meu are aproape 2 cm ,e pe partea dreapta si mi sa spus ca are componenta chistica(la ecograf) dar ca trebuie vazut ce are in el(la Parhon).Singura solutie punctia...pina acum.
Ecografia am facuto tot la Medlife de unde am avut recomandarea sa iau legatura urgent cu un medic endocrinolog.

La tine ce componenta avea sau ce scria pe ecografie?(daca mai retii)
Dupa operatie sint analizati nodulii scosi?

Eu nu vreau nici punctie nici operatie dar cum altfel se poate sti care-i treaba cu el?Nu ma deranjeaza ci doar ma ingrijoreaza.

Oricum trag o fuga si la medicul tau .Multumesc

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Am uitat...cum se ajunge la dr.Ghemigean ?Asa normal stind la coada sau recomandat?E usor de abordat?



Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI
POZE NOI

Mergi la inceput