Tiroidectomie (extirpare tiroida)...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

fetelor, eu am facut operatie totala de tiroida. Nu am facut nici un tratament preoperator si nici dupa (decat Euthyroxul). Nu este o operatie grea, fetele care facusera cezariana - au zis ca nu este nici a 10 parte din op de cezariana. Analizele cu iod care se fac se duc (efectul lor) in 6 saptamani deci teoretic la o luna -doua dupa operatie puteti ramane insarcinate fara nici un risc.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Roxi,
Multumim pentru informatii ...ne sunt foarte utile, asa incat daca mai ai si altele te rugam frumos sa ni le impartasesti. Tu ai copii? Eu fac tratamentul ala pentru ca nivelul de TSH a luat-o razna (de la hipo la hiper), altfel ma operam imediat.
Ciresica,
De ce sa ma sperii? Am prietene care locuiesc in Rahova si stiu zona...nu e asa cum era acum cativa ani sau cum vorbeste lumea. Eu am nunta in toamna si o sa ma operez inainte daca se poate si e totul in regula, fiindca emotiile, stresul si supararile nu fac decat sa inrautateasca boala, asa ca, in momentul in care mi s-au prezentat cele 2 variante (operatie sau nu), nu prea am stat pe ganduri (bine....normal ca am intrebat daca pana la nunta o sa mai fie mult vizibila operatia, macar sa stiu la ce rochie o sa ma orientez, chiar daca o sa-mi schimb optiunea. Dr mea a zis ca o sa pot lua si o rochita decoltata la care sa asortez un colier la baza gatului, asa ca intai ma rog sa dea rezultate tratamentul in timpul preconizat de dr - 1 luna, ca sa ma operez cat mai repede. In general pielea mi s-a vindecat destul de bine si frumos pana acum - vb aici de operatia de apendicita pe care am facut-o cand eram copil, si care a aratat bine chiar si la scurt timp de la operatie si de o alta la un deget).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Littlelight,
FELICITARI si CASA DE PIATRA!!!! Sa fii fericita si sa ai parte de o casnicie implinita, cu multa dragoste si multi bebelusi !!!!! Acum am inteles cum de ai atata curaj pentru operatie... Se pare ca e un an important pentru tine!!! Nu-ti mai face griji pentru operatie, caci se va termina totul cu bine! Concentreaza-te asupra pregatirilor pentru nunta, pentru ca asta te va face sa nu te mai gandesti atat de mult la problemele de sanatate! In ce stadiu esti cu pregatirile??? Cand ai nunta mai precis??? Au inceput emotiile???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

Littlelight - alte detalii nu prea mai am decat ca privind in urma - nu a fost greu - stiu, dupa razboi .. multi viteji se arata!! Dar chiar nu este o operatie grea. In alta ordine de idei, esti o norocoasa ca ti se vindeca frumos pielea - mie desi operatia a fost facuta foarte ingrijit - acum mi-a ramas un semn destul de vizibil .. Dar este ok - nu pot spune ca am trauma sau ceva de genul acesta !!
Ar mai fi ceva daca stau bine sa ma gandesc - am citit intr-o revista AS parca despre cineva care se operase la fel, ii scosese toata tiroida - inclusiv glandele parotide - care sincer sa fiu nu stiu daca se poate evita de a fi scoase.. Ei bine, se pare ca aceste glande parotide sunt responsabile cu asimilarea calciului in organism - si tipa respectiva avea mai probleme din aceasta cauza. In cazul meu, si eu am lipsa de calciu, desi mananc branzeturi si inca nu am ajuns la medic sa intreb daca are legatura cu treaba cu parotidele sau nu. Daca ajungeti la medic inaintea mea - va rog sa intrebati si de problena aceasta si vedeti ce va spune medicul. Apoi tineti-ma si pe mine la curent, sa vad daca este cazul sa ma ingrijorez sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

quote:
Originally posted by Ciresica5

Littlelight,
FELICITARI si CASA DE PIATRA!!!! Sa fii fericita si sa ai parte de o casnicie implinita, cu multa dragoste si multi bebelusi !!!!! Acum am inteles cum de ai atata curaj pentru operatie... Se pare ca e un an important pentru tine!!! Nu-ti mai face griji pentru operatie, caci se va termina totul cu bine! Concentreaza-te asupra pregatirilor pentru nunta, pentru ca asta te va face sa nu te mai gandesti atat de mult la problemele de sanatate! In ce stadiu esti cu pregatirile??? Cand ai nunta mai precis??? Au inceput emotiile???




Ciresica,
Multumesc mult pentru urari . Sa dea Dumnezeu la toata lumea numai bine. Emotiile (chiar daca ma dau eu tare) sunt, desi stiu ca o sa fie totul bine, ca e ceva ce ne-am dorit amandoi de la inceput .
Cu pregatirile stau (zic eu) bine. Am restaurantul rezervat, verighetele, costumul lui si..deocamdata atat ca mai am timp (am nunta pe 29 septembrie). Daca n-ar fi fost treaba cu operatia, mi-as fi luat si rochita si compleul pentru cununia civila, insa acum astept ... o sa treaca si asta. Deci, in prezent, ne concentram pe garderoba lui .
Sa ai o zi buna si sa vina cat de repede va doriti.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

quote:
Originally posted by roxi2004

Littlelight - alte detalii nu prea mai am decat ca privind in urma - nu a fost greu - stiu, dupa razboi .. multi viteji se arata!! Dar chiar nu este o operatie grea. In alta ordine de idei, esti o norocoasa ca ti se vindeca frumos pielea - mie desi operatia a fost facuta foarte ingrijit - acum mi-a ramas un semn destul de vizibil .. Dar este ok - nu pot spune ca am trauma sau ceva de genul acesta !!
Ar mai fi ceva daca stau bine sa ma gandesc - am citit intr-o revista AS parca despre cineva care se operase la fel, ii scosese toata tiroida - inclusiv glandele parotide - care sincer sa fiu nu stiu daca se poate evita de a fi scoase.. Ei bine, se pare ca aceste glande parotide sunt responsabile cu asimilarea calciului in organism - si tipa respectiva avea mai probleme din aceasta cauza. In cazul meu, si eu am lipsa de calciu, desi mananc branzeturi si inca nu am ajuns la medic sa intreb daca are legatura cu treaba cu parotidele sau nu. Daca ajungeti la medic inaintea mea - va rog sa intrebati si de problena aceasta si vedeti ce va spune medicul. Apoi tineti-ma si pe mine la curent, sa vad daca este cazul sa ma ingrijorez sau nu.



Roxi,
Bune si informatiile astea. De treaba cu acele glande si calciul nu stiam, asa ca-ti multumesc mult . La urmatorul control am sa intreb si asta. Pe tine cine te-a operat, cand si unde? Cam cat te-a costat toata treaba (daca poti sa-mi spui). Tu ai ? Daca da, ai ramas insarcinata inainte sau dupa operatie?
, sanatate multa si o zi cat mai buna.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Si eu am facut ac operatie.
Mie mi-a extirpat 40% din lobul drept. Aveam un monstru de 6cm
Eu am ajuns la endocrinolog tocmai pentru ca nu ramaneam insarcinata( aveam deja o fetita) toti mi-au spus ca dupa operatie am sa am si bebele. Asa a si fost.
Pe mine m-a operat dr Ghemigean, super doctor.
Iau euthyrox zilnic, chiar nu e nici o problema. In sarcina marisem doza ca asa mi-a fost prescris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

quote:
Originally posted by mamaruta

Si eu am facut ac operatie.
Mie mi-a extirpat 40% din lobul drept. Aveam un monstru de 6cm
Eu am ajuns la endocrinolog tocmai pentru ca nu ramaneam insarcinata( aveam deja o fetita) toti mi-au spus ca dupa operatie am sa am si bebele. Asa a si fost.
Pe mine m-a operat dr Ghemigean, super doctor.
Iau euthyrox zilnic, chiar nu e nici o problema. In sarcina marisem doza ca asa mi-a fost prescris.



Mamaruta,
Unde il pot gasi pe dr mentionat de tine?
La tine cum se vede operatia? S-a cicatrizat frumos?
Multumesc si o zi buna in continuare.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Pe dr Ghemigean cred(pentru ca nu am mai fost de atunci pe acolo)ca il gasesti la Parhon, la chirurgie(etajul 2, parca).
Am zis ca-i super din doua puncte de vedere
1 nu-si ascute cutitele de cum te vede, deci daca nu e de operat nu te impinge doar ca sa aiba pacienti.
2 nu taie decat ceea ce e necesar.Spun asta pentra ca doctorita Ionescu, colega cu Ghemigean, are un principiu ca scoatem toata tiroida ca sa nu mai faca niciodata noduli.
Eu nu sunt un model cu nici o cicatrice, la mine se vede un pic, dar nu trebuie sa te stresezi pentru taietura, problemele ce pot aparea daca nu faci operatia sunt cu mult mai rele decat cicatricea ramasa.
Si daca chiar te streseaza atat de tare urma ramasa poti apela la un esteticean care te drege... fara urme
Sanatate multa iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamar spune:

Si eu am facut o tiroidectomie partiala, din cauza de hipertiroidism (Graves disease) care n-a vrut sa se calmeze cu medicamente. Operatia n-a fost grea (dar fiind prima operatie nu mi s-a parut nici prea usoara, in special trezitul dupa anestezie). Eu am facut in State. Cicatrice mi-a ramas (acusi se implineste un an) dar chirurgul a zis ca e pielea mea de vina. Oricum, nu ma deranjeaza deloc. Ce m-a deranjat mai tare a fost o senzatie f timpita la git, un fel de amortire, dar asta e normal dupa orice operatie.

Despre glandele paratiroide - mie nu mi le-a scos, chiar a zis ca trebuie operat f atent ca sa nu le deranjeze, si pt ca le-a miscat/dat la o parte a zis sa iau pastile de calciu (Tums) 2 zile dupa operatie. Oricum, n-am avut nici o probl cu calciu.

Ah, si singura chestie mai complicata e gasirea dozei ideale de hormon tiroidian dupa operatie (aici se cheama Synthroid, cred ca e accelasi lucru cu Eurothyroix sau cum se zice). Eu inca merg la teste de singe destul de des, ca nu mi s-a stabilizat perfect tiroida (dar asta e probabil pt ca mi-a mai lasat o parte inauntru, care produce si ea).
Succes, si casa de piatra

Mergi la inceput