Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

Puiutul meu are aproape 5 luni si ma bate gandul sa-l port la bazin-credeti ca este prea devreme ?


Nu este prea devreme. Eu l-am inscris pe fi-meu la inot cand avea 3 luni. La toamna cand va face 2 ani va merge la patinoar si la ski.

LE - de la 10 luni l-am dus la gimnastica la little gym. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Baietelului meu Eric ii place doar inotul, la patinaj l-am dus aproape cu forta, schiurile abia reusesc sa i le pun in picioare, rolele nu le vrea. Pur si simplu nu e genul sportiv.
Mai nou insa a facut o pasiune pentru calarie! La inceput il duceam regulat sa calareasca niste ponei intr-un parc (doar ca o forma de agrement), iar cei care se ocupau de ponei ne-au sfatuit sa-l dam la calarie, fiindca se tine foarte bine in sa ptr. varsta lui (avea 5 ani atunci). Dupa aceea l-am mai dus sa calareasca la niste centre de echitatie si acum mi-a spus ca ar vrea sa mearga la calarie.
Singura problema e ca la unica baza hipica din oras accepta doar copii peste 7 ani. Mi-e cam frica, drept sa spun... Chiar cu casca, mi se pare un sport destul de periculos. A incercat cineva cu calaria?

Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

baietelul meu are 2 ani si jumatate si este prospatul detinator al unei biciclete de antrenament, fara pedale. Noi suntem activi si destul de sportivi si ne dorim ca si David sa faca cat mai mult sport, dar ca distractie, nu de performanta. De la iarna il vom lua cu noi la ski si de la vara urmatoare il vom duce sa vada cum este la fotbal, la tenis, inot, urmand ca el sa isi aleaga ce vrea sa faca. Pana atunci o sa biciclim si o sa alergam impreuna. Cred ca pentru varsta asta este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Baietelului meu Eric ii place doar inotul, la patinaj l-am dus aproape cu forta, schiurile abia reusesc sa i le pun in picioare, rolele nu le vrea. Pur si simplu nu e genul sportiv.
Mai nou insa a facut o pasiune pentru calarie! La inceput il duceam regulat sa calareasca niste ponei intr-un parc (doar ca o forma de agrement), iar cei care se ocupau de ponei ne-au sfatuit sa-l dam la calarie, fiindca se tine foarte bine in sa ptr. varsta lui (avea 5 ani atunci). Dupa aceea l-am mai dus sa calareasca la niste centre de echitatie si acum mi-a spus ca ar vrea sa mearga la calarie.
Singura problema e ca la unica baza hipica din oras accepta doar copii peste 7 ani. Mi-e cam frica, drept sa spun... Chiar cu casca, mi se pare un sport destul de periculos. A incercat cineva cu calaria?

Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Da, noi. Copiii fac de pe la patru ani. Acum au aproape 8 si respectiv 6. Daca ti-e frica poti cumpara o vesta speciala rigida. De fapt pana nu ajunge sa sara nu prea e periculos. Nici chiar galopul nu-i periculos decat pe un traseu natural. Si mie mi-a fost frica ca o sa-i calce cand curata potcoavele, ca o sa le prinda degetele cand le dau morcovi, ca vor cadea la primul galop. Pana acum am vazut destule busituri, dar nici una care sa nu le permita sa nu se suie la loc in sa. Totul depinde de profesor. Sa nu-i lase sa se avante mai mult decat sunt in stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurcircota spune:

Fetita mea are 4 ani si cred ca ar fi foarte buna la gimnastica. Are o elasticitate de invidiat si constat ca ii si place la nebunie. Deja a inceput sa faca podul, tumbele sunt la ordinea zilei. Avem o saltea pe care isi face ea amatorist exercitiile. Alearga pana la saltea si cand ajunge acolo face o tumba si aterizeaza in picioare cu mainile intinse. E si foarte haiioasa. Cred ca are talent. In schimb e micuta de statura. Si imi pun problema ca ea ar trebui sa se mai dezvolte, sa mai ia in inaltime. Nu stiu daca gimnastica o ajuta in sensul asta. Asa ca m-am gandit la inot ca ii si place apa. Apropo cunoasteti un bazin de inot cu grupe de copii in Galati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

Puiutul meu are aproape 5 luni si ma bate gandul sa-l port la bazin-credeti ca este prea devreme ?


Din cate stiu eu, este recomandabil de la un an si nu la bazin ci intr-o piscina speciala (mai mica, mai inclazita, poate si mai curata).

Inotul e foarte frumos, dar fiti atente la fetite. In copilarie am practicat timp de 4 ani inotul - antrenamentele erau zilnice - si sunt mai dezvoltata decat celelalte fete (am umerii mai lati, spatele mai mare). Noroc ca m-am oprit la timp. Prietenul meu a continuat cu inotul pana la facultate la nivel competitional si are 1.95 si e foarte bine facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Bna mamaicilor,
Am si eu o intrebare.. stiti cumva de la ce varsta se pot da copii la gimnastica? Fetita mea are 2 ani jumate si est f flexibila.. se urca si se balanseaza pe toate barele mai sus de nivelul ei.. are echilibru.. se cocoata peste tot. fara frica.. are multa energie.. si mi-ar fi placut sa faca gimnastica si sa faca cea ce isi doreste. Am observat ca este fff elastica ca sa pot spune asa.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
M-ar interesa sa imi spuneti unde exista sali de gimnastica. Noi stam in cartierul militari mi-r fi convenit undeva aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

As vrea si eu sa stiu exact de la ce varsta pot face copiii calarie. Nu doar plimbari la pas ci trap si galop. Fetele mele fac la sfarsitul lunii acesteia 4 ani si de la mai putin de 2 ani le-am urcat pe ponei la inceput pentru plimbari de agrement, apoi le-am cumparat ponei si de pe la 3 ani calaresc saptamanal poneii lor. Problema e ca instructoarea cu care fac acum a inceput sa faca cu ele trap. Fetelor le place desi una a luat o tranta la prima sedinta de trap si s-a speriat f tare. Dar eu as vrea sa stiu sigur ce complicatii pot aparea daca copiii de 4 ani ar face trap si galop, ma refer la coloana vertebrala (ca ele sunt si mai mari fizic decat ceilalti copii de varsta lor). M-am tot documentat si parerile sunt impartite: unii spun 7 ani altii... au lasat-o mai moale spunand ca chiar de la 5 ani. Mie nu mi se par mai periculoase sariturile decat trapul sau galopul, unde zdruncini practic coloana non-stop. Or fi sariturile periculoase din alte puncte de vedere, dar pentru coloana pare suficient si trapul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_p spune:

al meu a fost cu gradinita asta-vara la inot si i-a placut. pt ca iarna la gradi e patinaj in program, il duce ta-su la inot o data pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

are cineva copilul la aikido - scoala 6? m-ar fi ajutat ceva impresii de acolo.




meg,dematei(9.02.2007) si cu

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput