Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korryna_tm spune:

Inotul se poate face de cand au cateva luni, cu mama bineinteles :-)

Orele de sport pot incepe numai cand copii stau in sala singuri, fara parinti.
In general, in jur de 4 ani pot sa inceapa inot, karate, tenis, dansuri.
Iarna merge ski si patinaj. Sportul la varsta rspsectiva e mai mult o distractie si nimeni nu se poate astepta la performanta sau strictete.

Doar de la aproximativ 7 ani incep sa inteleaga "regulile jocului" si sunt mai coordonati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

Baietelul meu are 3 ani si jumatata. Pe la cat credeti ca as putea sa-l duc la dans sportiv??? Credeti ca ar fi potrivit pentru un baiat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

am o fetita de 3 ani si pentru ca mergea cu piciorusele usor spre interior, ortopedul ne-a recomandat inca din vara trecuta sa o urcam pe role, pe bicicleta....orice se poate
pe role mi-a fost teama pt ca mi s-a parut prea mica, dar pe bicicleta....goneste ca nebuna, aproape zilnic ii strangeam suruburile la roti, abia astept sa vina vara sa mearga iar pe bicleta pt ca are o energie....
la toamna merge la gradi si acolo va face sport dimineata
in masura in care imi va permite timpu vreau sa o duc la inot si la dans/balet
vreau doar sa se distreze, sa se simta bine si sa se dezvolte armonios
ceea ce vreau cu orice pret e ca la 5-6 ani sa faca un curs de autoaparare, la fel si baietelul (care are acum 1 an), vor urma aceleasi cursuri dar fiecare conform varstei lui
stiu insa de la un antrenor de karate ca nu e bine sa dai copilul la acest sport inainte de 5-6 ani ca sa nu-i deformezi coloana vertebrala

...tu inseninezi mereu viata sufletului meu, mai mandra decat orice stea....ma simt cand vad copiii mei! (parafrazare M.Eminescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarPlo spune:

Dupa parerea mea, dupa varsta de 4 ani, inotul, efortul fizic e mai redus fata de altele, cum ar fi gimnastica, dar si aceasta cred ca e buna, dupa varsta de 5 ani.
In general, la varste mici e recomandat un sport care solicita mai putin oasele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Noi am incercat la 4 ani inot, s-a speriat, a refuzat, apoi a rleuat dupa 1 an si a rezistat doar cateva luni, apoi iar a refuzat. LA 6 ani am inceput dans si gimnastica ritmica, iar cu cea din urma se preocupa si acum. In grupa ei la gym sunt fetite mai mici, media 5 ani, si reactioneaza bine, colaboreaza. Probabil si ideea de gashka, fiind mai mult in grupa o iau ca pe distractie.
La inot am putut sa aleg doar varianta cu instructor, si unele sedinte erau individuale, ceea ce cred ca a plictisit-o si a facut-o sa refuze.

Parerea mea, spusa si de altii, : de pe la 4 ani trebuie incercate mai multe activitati, pana cand copilul alege ce-i place cu adevarat!!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua!
Fetita mea face 3 ani luna viitoare, si iarna asta am inceput cu patinele si cu schiurile. La patine a fost simplu ca am intrat eu si cu nasa ei cu ea pe gheata si ne-a invatat cineva cum sa o mobilizam sa mearga singura, iar acum avem o problema ca a inceput sa cada...si gheata e "rece si uda"...in rest "mami patine".
La schi a mers cu tatal ei, ca eu nu am schiat vreodata, i-a placut dar nu am mai apucat sa mergem pe partie ca sa exersam. Ea saraca, ii mai cere lui tati "sschi" dar i-am explicat ca doar la munte se poate...si aku a schimbat placa "tati munta"

Principalele conditii care mi le-au spus cei care practica aceste sporturi sunt:
- copilul sa-si tina echilibrul bine
- sa calce pe toata talpa (nu pe virfuri)
- sa fie curios, sa vrea sa incerce aceste sporturi
- conteaza foarte mult daca parintii se implica
- initiat interesul pentru un sport mai intai la tv, reviste, pe marginea terenului, etc pina la practica.

In vara asta vreau sa o duc la inot, si la toamna vedem cind mergem la gradi. Sigur va face si dansuri ca e mare artista.
Mie mi-ar placea totusi un sport de echipa, dar mai vedem ce vrea si copilu`.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Al eu pitic – 5 ani jumatate- face tenis de la 5 ani. Nu suntem prea multumiti de felul in care se desfasoara orele si am vrea sa schimbam clubul. Stam aproape de complexul Studentesc din Tei si as vrea s stiu daca sunt parinti ai caror copilasi merg acolo …am inteles ca sunt mai multe cluburi, scoli privte care fac cursuri si cu copii de varste mici. Merge cineva in Studentesc la tenis? Daca da …dati detaii, va rog si va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Nepotelul meu a facut 2 ani pe 18 martie. De la 1 martie face gimnastica #351;i inot. Nu mi a venit sa cred ce curaj are sa faca sarituri in apa si cum mergea singurel pe barna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Am uitat sa precizez locuieste in SUA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Fetele,printesa mea face 4 ani in curand si as vrea s-o inscriu la un sport,ceva cu care sa-i ocup timpul in vacanta de vara,e plina de energie,dar nu stiu unde s-o duc,ce sport e potrivit pt varsta ei,etc.D-ati-mi un sfat,nu vreau sa stea degeaba in vacanta de vara!Pe net am gasit doar balet,dar vreau sa am de unde alege,inainte sa o duc.

Mergi la inceput