Perlutzele lui Rares

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Monica

Azi in timp ce faceam lectiile se ridica de pe scaun si incepe sa se plimbe "nervos" prin camera, cu mainile la spate. La un moment dat, se opreste si ma intreaba : "Mami, cine merge asa ?". Ii raspund ca batranii obisnuiesc sa se plimbe asa, cu mainile la spate. El de fapt, facea verificari ... Imi raspunde : "Nu-i adevarat ! Directorii se plimba asa in timp ce se gandesc ce acte sa-si mai scrie !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi, pe cand ieseam de la sedinta cu profesorul logoped, ii tineam o predica lui fiu-meu fiindca nu e cooperant. S-a tot hlizit pe acolo, numai exercitii n-a facut . Si uite asa pierdem noi vremea degeaba....L-am intrebat : "Pai, mami, tu vrei sa ramai codas ? Nu vezi ca baietelul care e cu tine ce cuminte e si cum repeta dupa tanti ?"
Si-mi raspunde neobrazatul imediat inapoi : "Cum sa raman codas ???? Da' ce, eu am coada ?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Maine e ziua sotului meu. Asa ca m-am pregatit de cateva zile sa pun la punct ultimele detalii - am comandat tort ( desi ii puteam face unul in casa ) dar ai mei copii au insistat ca vor tort cu fotbalisti-( niste decoratiuni ce se pun pe tortul propriu-zis ), de parca ar fi fost ziua lor. M-am dus impreuna cu Rares si l-am comandat. Dupa ce am plecat de la cofetarie i-am spus : "Vezi sa nu-i zici nimic la tata ca am comandat tort, sa fie surpriza !" Se declara perfect de acord. Ajungem acasa, parchez masina si umblam pe la portbagaj sa scot ceva iar usa de la intrare dumnealui o lasa deschisa. Cum a intrat in casa ( inaintea mea, ov corz ) s-a dus ata la taica-sau strigand in gura mare : "Tata, ti-a comandat mama tort cu fotbalisti dar vezi ca-i surpriza !"


Azi, ne ducem intr-un sat vecin la plimbare. Sotul meu, la un moment dat, si-a adus aminte ca in casa cutare sta o veche cunostinta. Mergem acolo, sunam la poarta si iese o doamna foarte bine facuta. Rares se uita foarte atent la ea apoi se intoarce spre mine si zice : Mami, hai sa-ti zic ceva la ureche !" Ma aplec si ce-mi aud urechile : "Ce grasa e tanti asta !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi am ras cu lacrimi..... De mult n-am mai ras asa de bine
Ne-am dus toata trupa la gradina. Si acolo sunt multe babute dragute care stau pe banca si povestesc. Una dintre ele, cea mai in varsta( 83 ani ) are o carja cu care se deplaseaza. Si cum statea ea acolo pe banca, vine Mihnea si ii ia carja. Bunica ii zice sa se joace linitit ca pe ea n-o deranjeaza. Rares , imediat, se infiinteaza in fata ei, ca vrea sa se joace si el cu carja. Zice bunica catre el : "Stai tu aici cu mine, sa citim noi doi ceva". Si scoate din buzunar un prospect de la un medicament si i-l da la Rares, intrebandu-l : "No, zi, ce scrie acolo ?"
Da' asta desteptu' zice : "Scrie pentru copii ca nu-i voie sa iei carma ( a se citi carja ) la oameni !"
Mey, m-am tavalit pe jos de ras............Probabil s-o fi gandit la primul mariner al tarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Am revenit cu o noua figura
Ieri, uitandu-ne la televizor am vazut o scena dintr-un film, era acolo o doamna cu un bebe in brate. La Rares ii plac tare mult copiii, mai ales cei mici . Ma intreaba : "Mami, eu cand o sa am un bebelus ?" Ii raspund : "Cand o sa te casatoresti o sa ai si tu copiii tai ". Si iar ma intreaba : "Si mama ?". "Pai, zic, sotia ta va fi mama copiilor tai". Incepe dup-aia si se stramba la mine, zicandu-mi : "Da' mie nu-mi place sa fiu indragostit ! Mie-mi place sa ma joc cu macaraua !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Eeeehehe... de cand n-am mai scris la subiectul asta....
Si azi mi-am adus aminte de doua faze si am zis " Hai, repede sa le scriu ca iarasi uit dupa aceea"
Cu ceva vreme in urma mi s-a parut ca la Mihnea nu-i mai creste putzi Si tot il studiam inainte de a-l imbraca. Rares a observat faza dar n-a comentat nimic pana cand intr-o seara ce-mi zice ?!
"Hai, mami, ajuta-ma sa-mi dau jos chiloteii da' sa nu-mi pui mana la putzi ca nu stiu ce-ti fac !!!"

Deunazi, imi cere sa-i fac ceai de fructe. Zis si facut. Ii pregatesc ceaiul si insista ca vrea sa-l bea in camera, nu in bucatarie. Si imi fac si mie unul si ma duc langa el si dam cioc si zicem "Noroc !" ca sa ne distram. Da' el dupa ciocnirea canitelor imi zice : "Mami, ma bucur ca te-am cunoscut !"
Ce sa-i mai zic ??? Moi aussi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Veneam recent cu masina de la Sibiu. Pe drum, la cererea juniorilor, ne-am apucat ( eu si tatal lor ) de cantat. Cuprins de elan si intrigat de faptul ca ei nu mai cantau si se facuse liniste in spate, sotul meu ii intreaba : "Baietii, voi cantati sau ce faceti ?" Rares ne-a dat o replica de-a dreptul surprinzatoare : "Noi nu cantam, noi stam pe ganduri"

Ieri ii pregateam de carnaval - costume, chestii. Ma intreaba, la plecarea spre gradinita : "Auzi, mami, dar anul trecut la gradinita cealalta ( pentru ca am schimbat gradinita ) ne-au servit cu dulciuri si suc... Aici o sa ne serveasca cu dulciuri ?" Ii zic :"Mai mami, chiar nu stiu ce sa-ti zic pentru ca nu stiu cum va fi ". Si-mi raspunde pe un ton categoric : "Pai daca nu ne servesc cu dulciuri nu ne mai ducem la niciun carnaval!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi dimineata s-a trezit Rares mai repede decat Mihnea iar dupa ce s-a trezit si juniorul, asta mare ii dadea intruna ca vrea sa-l pupe. Si Mihnea nu vroia sa se lase pupat.... La un moment dat, exasperata de insistentele celui mare si de vaicarelile celui mic i-am zis lui Rares : "Lasa-l, mami, in pace, nu vezi ca-i mofturos, s-a trezit iarasi bosumflat....". La care Rares imi raspunde cu : "Sa vezi daca-i dau doua cum isi revine imediat!" desi el n-are faze dintr-astea de "bataush".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

La sfarsit de saptamana am mers pana la rude la Borsec, acolo ne simtim grozav de fiecare data iar copiii, asemenea. Jucandu-se prin casa cu casa de marcat, o roaga Rares pe tusica sa meraga sa se joace cu el, sa cumpere ceva de la "magazinul" lui. Zis si facut. Tusica intra imediat in joc si din vorba in vorba ajung la discutii despre greutatea corporala. Si-l intreaba pe jumilica, la un moment dat :"Mai, Rares , ce sa fac eu sa mai slabesc, ca sunt grasa... Ce-mi recomanzi ?" Toata lumea a amutit asteptand raspunsul lui. Si spre hazul tuturor, dumnealui ii raspunde : "Pai ce sa faci, sa mananci mai putin, atat ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ce ne-am mai distrat azi-dimineata!!! Incepe Rares sa enumere ce animale stau la Polul Nord. Si turaia : ursul polar, foca, pinguinul... Ma bag si eu in discutie : " Pinguinul...". Imi raspunde imediat : "Am zis pinguinul, nu esti atenta!" "Ah, zic, da ? Pai atunci vulpea polara..." Si repede imi ia vorba din gura : "Da... Si gaina polara..."

Mergi la inceput