Inseminare (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Andriushca multumim pentru noul capitol si sa speram ca va fi plin de vesti bune!! Multumesc pentru modificarile de rigoare de pe prima listuta, asta e viata, mergem inainte si sa speram ca intr-o buna zi ne vom bucura si noi de magia maternitatii!!! Mie chiar nu-mi vine sa cred ca ma gandesc deja la FIV, am tot sperat ca prin inseminare voi reusi si nici nu stiu care ar fi nr. exact de inseminari, dupa care ar trebui sa trecem la FIV. Sper sa ma lamureasca prof. Marinescu in toamna, pentru ca nimeni nu mi-a dat pina acum un raspuns clar si nici nu prea vreau sa mai astept la infinit o minune. Va pup si va doresc multa bafta tuturor fetelor care au facut deja IA si celor care sunt in curs de inseminari!!
Montytaiana multa bafta iubita!
Maria08 cum te simti iubita???
Bebekom multa bafta, sa fie totul ok maine si sa vii cu vesti bune!! Si eu zic sa mai astepti cu inseminarea, de ce sa n-o faci luni cand vei fi in z14 si pina atunci vor mai creste si foliculii si endometrul!
Lorelai_lorelai multa bafta sa fie cu noroc aceasta IA si sa nu mai ai nevoie de FIV!


http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

Fetelor, tocmai m-am intors de la monitorizare: am avut un folicul de 19,5 si unul de 16,5. Maine cred ca voi face inseminarea ( adica Z13 ).Va pup pe toate!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna dimineata!
Andriushca: Multumim pentru noul capitol! Doamne Ajuta sa fie plin de vesti bune!
Ioanatugs: Eu sunt bine doar ca am un program foarte incarcat .....abia azi am facut calcule si am realizat ca sunt deja 8 zile de la IA!!!Eu sunt constienta ca sansele sunt fffff mici dar poate se indura Doamne Doamne! Daca nu, in toamna vom fi colege de FIV!( reusit)
Montytaiana: La mine nimic nou....nu ma mai doare nici burta, nimic.....Vom vedea!
Pup toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Salut fetelor,

O sa ziceti ca am inebunit, e abia z10 dupa IA si eu deja ma TOATE simtomele de sarcina: mi s-a umflat burta, sanii sunt tari si durerosi, constipatie, oboseala de aseara m-am intins in pat la 7 seara.

Si nu vreau sa fac test inca, mi se pare exagerat de repede.
Si mi se parea ca am sans f mici luna asta, fetelor da mi-e o greata, sper sa nu vomit pe tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

BEBEKOM succes miine,incearca sa mai faci un echo inainte,bafta multa.Eu marti ma duc la test,as putea sa il fac de simbata dar pe caldurile astea nu-mi vine sa ies,imi vine sa rid ca nu-s curioasa deloc,oare ce-o fi cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna fetelor!
ioana, te pup, n-ai pt ce sa-mi multumesti, as fi vrut sa fac altfel de modificari, dar...
eu am inteles de la dr. mea ca "la carte scrie" ca numai dupa 6 inseminari ti-ai epuizat sansele si se trece la FIV, iar FIV-uri se fac cam 4. bineinteles ca nu te obliga nimeni sa faci atatea, mi-a mai spus ca fiecare pacienta are un simt al ei si stie cand sa se opreasca si sa treaca la o alta etapa.
asa ca eu m-am hotarat, dupa lungi cugetari, care au durat vreo 2 zile :), sa fac si cea de a 3-a inseminare, de data asta cu stimulare, sa nu zic ca n-am incercat si varianta asta. apoi ma gandesc la FIV in toamna, in cel mai bun caz, daca am banii pana atunci, daca nu la anu`.
bebekom, ai vazut ca-ti cresc foliculii frumos? sa fie cu noroc!
danita, multumim!
cristiama, ce ar fi tocmai acum, cand ai fost asa suparata si nervoasa, sa ai o bucurie MARE?!eu iti tin pumnii asa sa fie!
maria08 si restul fetelor in asteptare, haideti fetelor, aratati-ne ca se poate!

fetele, am o intrebare despre injectiile cu menogon: cum sunt, e o stimulare puternica? au reactii adverse? a facut cineva? mie dr. mi-a dat aseara, pe langa ova-mitul 1/2 pe zi timp de 5 zile, urmatoarele 4 zile cate 1 injectie IM cu menogon. ce parere aveti despre aceasta combinatie: ovamit -menogon?

va pup si mersic!


andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_80 spune:

Buna fetelor,
Am facut testul duminca seara si a fost negativ
Oare l-am facut prea devreme ?
Eram in ziua 13 dupa inseminare
Inca nu mi-a venit, dar sunt foarte dezamagita, a si am uitat sa va spun ca nu am renuntat inca la utrogestan (doctorul a spus ca daca-mi vine sa-l intrerup si daca nu, in ziua 16 sa fac un test de sarcina - eu am facut testul in ziua 13 si de atunci nu l-am mai repetat )
Voi ce spuneti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Maria, ai facut prea repede testul si seara.

Mai incearca unul Barza dimineata.

Eu am incercat diferite teste si erau negative, pana la 5 saptamani de sarcina. Singurul care mie mi s-a parut ca-l detecteaza repede e Barza, da facut DIMINEATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Desi n-am mai scris de f. mult timp, va urmaresc in continuare. Sunt alaturi de voi si vreau sa aud numai de reusite! Din pacate cam toate fetele care scriau mai demult la acest capitol s-au "mutat" la FIV. Sper insa din tot sufletul ca voi care ati ramas aici sa va mutati direct la odisee!
Andriusca pt ca tu ai deschis capitolul, te rog sa treci la mine pe listuta in pregatire FIV2, primul nereusit.
Ref. la combinatia ovamit-menogon, e un tratament des folosit pt stimulare, eu am facut 4 IA cu acest tratam, insa diferit de al tau -luam 2 pastile de clomifen (=ovamit)/zi 5 zile si apoi 2 zile cate o inj cu menogon. Mai rau m-am simtit de la clomifen (bufeuri, stari de depresie si alte strai ciudate), insa in zilele cand faceam menogon nu aveam absolut nimic. Rezultatele au fost intre 2 si4 foliculi/ ciclu de stimulare, din pacate fara alt rezultat..
Nu este o stimulare puternica, mai ales in cazul tau, cu 1/2 pastila ovamit si s-ar putea sa nu ai nici reactii adverse fiind doza mai mica. Iti doresc mult succes
Maria08 iti tin pumnii, mai ai putin de asteptat, poate e cu noroc!
Maria80 dc dr. ti-a zis sa tii tratam pana in z16, mai bine fa ca el, desi asteptarea e chinuitoare, cine stie? poate e prea devreme pt un test de urina. Daca vrei, fa un test de sange, e cel mai concludent.Dar dc ai facut duminica seara testul, inseamna ca azi esti z18 dupa IA si inca n-a venit CM. Cred ca e cazul sa faci un test de sange sau macar alt test de urina.Mult noroc!

Fetelor care sunteti in asteptare, va doresc mult noroc si sa auzim numai de
Va pup si mai trec eu pe la voi!



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

maria80nu cred ca ai facut testul bine trebuie sa incerci dimineata, mie mi-a spus doctorul ca in dimineata zile in care tr sa iti vina CM
repeta-l
eu cred ca ai sanse mai ales ca ai urmat si un tratament
pastilele pe care le iei pana in ziua 18 pentru ce anume sunt?

Mergi la inceput